Železničářská 2695
Česká Lípa 470 01
tel.: +420 602 446 552
email: standa.danicek@seznam.cz

KONTAKT
VíCE >
Vydáno 17.05.2017
Topováno 12.08.2017

Laparoskopické řešení dislokace slezu u vysokoprodukčních dojnic

K dilataci (rozšíření) a dislokaci (přesunu) slezu u dojnic dochází nejčastěji v období po porodu, kdy v dutině břišní zůstává poměrně velký prostor a ve slezu dochází k hromadění plynu za současného snížení napětí ve slezu. Ten se přesune do oblasti levé hladové jámy mezi stěnu břicha a bachor, nebo vzácněji na pravou stranu. Projevy tohoto onemocnění jsou nechutenství, snížení užitkovosti, dehydratace a hubnutí.

Laparoskopické řešení dislokace slezu, Veterinární ordinace SLOVANKA

Dislokace slezu u vysokoprodukčních dojnic

Po diagnostice lze řešit tuto situaci konzervativně nebo chirurgicky. Nejlepší možnou a nejméně invazivní metodou současnosti je laparoskopie, kdy se zvíře uvede do injekční anestezie a následně je do dutiny břišní zaveden laparoskop v oblasti levé hladové jámy. Pod jeho kontrolou je v oblasti předposledního mezižebří zaveden do dutiny břišní a následně i do slezu dlouhý trokar (chirurgický nástroj). Ze slezu je vypuštěn vzduch a dovnitř se umísí dvojité vlákno s tzv. kolíčkem (kovová tyčinka) tak, aby vlákno zůstalo zároveň ve slezu ale i v dutině břicha. Potom se dojnice položí na pravý bok a následně na záda. Lékař vytvoří dva vstupy do břicha- jeden mechanický „port“ s kleštěmi, druhý „port“ optický pro laparoskop. Pod kontrolou laparoskopu je klíšťkami vlákno uchopeno a vyvedeno na povrch těla. Tím dojde k tahu kolíčku na dně slezu a ten je navrácen do své původní, fyziologické polohy a zafixován zauzlením dvojitého vlákna kolem obvazu.

Ošetření přímo na farmě či statku

Výhody laparoskopického řešení dislokace slezu

Tato metoda je málo invazivní, pro dané zvíře méně bolestivá a návrat do produkce je rychlejší, než při jiných řešeních. Úspěšnost laparoskopie je více než 90%.

Více informací naleznete na našich stránkách
http://www.veterina-slovanka.cz

119 zhlédnutí
Další PR články firmy
Přípravky proti blechám a klíšťatům nejsou zbytečnost!

Přípravky proti blechám a klíšťatům nejsou zbytečnost!

Blechy a především klíšťata jsou postrach asi každé domácnosti. A té, ve které se pohybuje pes nebo kočka, pak dvojnásob. Víte ale, jaké existují nejnovější přípravky proti blechám a klíšťatům, a jak správně postupovat, aby tito všudypřítomní parazité neomezovali váš život ani život vašich čtyřnohých společníků?

Vydáno 24.04.2015

VÍCE
Zbavte svého mazlíčka bolesti zubů - Veterinární ordinace Slovanka zajistí odstranění zubního kamene u zvířat

Zbavte svého mazlíčka bolesti zubů - Veterinární ordinace Slovanka zajistí odstranění zubního kamene u zvířat

Péče o chrup je důležitá nejen u lidí. Také zvířata totiž může trápit zubní kámen, paradontóza a další nemoci chrupu. Jak ale tyto problémy řešit? Ideální je samozřejmě prevence, pokud se ale váš pes či kočka se zubním kamenem již potýká, návštěvě veterináře se nevyhnete.

Vydáno 23.03.2016

VÍCE