Sadová 618
Frýdek-Místek 738 01
tel.: +420 558 402 511
email: kanlux.cz@kanlux.cz

KONTAKT
VíCE >
Vydáno 17.12.2013
Topováno 12.03.2018

LED technologie hudba současnosti i blízké budoucnosti

Protože pokrok nelze zastavit, jsou LED zdroje a LED svítidla bezpochyby fenoménem současnosti a tato technologie bude jistě také světlem budoucnosti. Po překonání svíčky klasickou vakuovou žárovkou vývoj dále pokračoval k halogenové žárovce s vyšší účinností i životností. Pak jsme se stali svědky náhrady těchto zdrojů za zdroje výbojkové, v našem případě lineární a kompaktní zářivky. Tyto zářivky spolu s výbojkami sodíkovými, halogenidovými a rtuťovými až do nedávné doby kralovaly ve světě plného světla a stínů.

LED technologie hudba současnosti i blízké budoucnosti


V poslední době, díky pokroku technologie LED, dochází k prudkému rozmachu tohoto sortimentu, jehož největší slabinou byla cena. Díky neustále se zvyšující masovosti výroby, zlepšující a zlevňující se technologii výroby, se i tento problém pomalu vytrácí do pozadí.

 

Když se zamyslíme nad výhodami a nevýhodami LED technologie, zjistíme, že kladné stránky výrazně převyšují zápory.


Výhody LED zdrojů:

  1. Výrazně vyšší účinnost a s tím související měrný výkon lm/W

  2. Subtilní rozměry těchto součástek, které umožňují minimalizovat rozměry světelných zdrojů a jsou vhodné pro aplikace v nejrůznějších oblastech

  3. Nižší produkce odpadního tepla, které je navíc směřováno vždy za plochu vyzařující světlo

  4. Výrazně vyšší životnost spolu s minimálními nároky na údržbu

  5. Výrazně vyšší počet spínacích cyklů, který je vždy omezen životností napáječe

  6. Okamžitý náběh světla při zapnutí, bez blikání

  7. Nulová produkce UV záření, široká nabídka teploty chromatičnosti a také indexu podání barev

  8. Odolnost vůči vibracím a velmi nízkým teplotám


Jako nejvhodnější možnost náhrady za klasické a halogenové žárovky, případně kompaktní zářivky, se nabízejí LED zdroje. Měrná účinnost žárovek, které se používají v bodových svítidlech a reflektorech, se totiž pohybuje kolem 12-15 lm/W a střední doba života je kolem 2000 hod.


Naproti tomu naše světelné zdroje LED15, 24, 48, 60 SMD s paticí GU10 pro 230V a GU5,3 pro 12V disponují měrným výkonem kolem 80-100 lm/W při příkonu 3-5W. Samozřejmostí je index podání barev nejen přesahující Ra 70, ale také přesahující Ra 80. Životnost těchto zdrojů se pohybuje kolem 20000 hod. Úhel vyzařování je 110°. Z výše uvedeného je patrné, že tyto LED zdroje nejenže bez problémů nahradí klasické bodové zdroje, ale dokonce je několikanásobně převyšují v účinnosti, a to 8-10 krát.

 

Nahrazení klasické „baňkové“ žárovky, zvláště pokud je použita ve svítidle čočkovitého tvaru, kde žárovka svítí v úhlu kolem 330°, není až tak jednoduché. Jestliže použijeme klasické směrové LED zdroje s úhlem max. 110°, nebudeme s výsledkem spokojeni. Ale i v tomto případě má firma Kanlux řešení. Nabízíme zdroje NESTA, OKSA, a BILO, jenž využívají efektu klasické žárovky s velkým úhlem vyzařování světla. A protože vypadají jako klasická „baňková“ žárovka, lze je použít například do lustrových svítidel, kde plní také dekorační či retro funkci a přitom využívají nejmodernější technologie v oblasti LED světelných zdrojů.

 

Samostatnou kapitolou v naší nabídce světelných zdrojů je GARO LED MCOB. Tento zdroj, jenž se také podobá klasické žárovce, patří k nejvýkonnějším zdrojům nejen v naší nabídce, ale také na trhu. Výkon tohoto zdroje se pohybuje na 10W. Úhel vyzařování 120° ho předurčuje k použití do směrových svítidel, případně i do svítidel se svislou polohou zdroje. Baňka tohoto zdroje je v mléčném provedení, proto nedochází k oslnění uživatele vlivem vysokého výkonu zdroje. Vzhledem k použité technologii MCOB a dobrému odvodu tepla díky velkému povrchu těla zdroje, má GARO LED MCOB dlouhou životnost, cca 30 000 hod. Tento zdroj je k dispozici ve dvou teplotách chromatičnosti a to v teplém a studeném provedení. Je vhodný nejen do pokojů či chodeb, ale lze jej použít také do pracoven a pro osvětlení pracovních ploch uživatele. Samozřejmostí u tohoto zdroje je nulový obsah rtuti a nulové UV záření, takže nedochází k degradaci obrazů nebo oblečení. K této degradaci nedochází ani vlivem tepla, jelikož veškeré teplo je odváděno mimo směr světelných paprsků, tzn. mimo světelnou plochu zdroje.

 

Třešničkou na dortu je provedení tohoto zdroje se stmívačem o výkonu 7W. Pomocí dálkového ovládání můžete měnit nejen teplotu chromatičnosti zdroje mezi teplou a studenou, ale také intenzitu či světelný tok. Nespornou výhodou je možnost napojit až 20ks těchto zdrojů na jedno dálkové ovládání.

Více informací naleznete na našich stránkách
http://www.kanlux.cz

792 zhlédnutí
Další PR články firmy
Prodej svítidel, světelných zdrojů, elektroinstalačního materiálu a zkušební laboratoř

Prodej svítidel, světelných zdrojů, elektroinstalačního materiálu a zkušební laboratoř

Světelné zdroje jako jsou různé druhy žárovek, svítidla jako například podhledová bodová světla a další druhy svítidel a také vypínače, rozbočky, objímky a mnohé další produkty jsou pro náš život nepostradatelné. Proto je potřebné, aby zakoupené produkty plnily svůj účel dlouhodobě a zároveň krášlily interiér a exteriér. A o všechny vaše požadavky a kompletní sortiment se dokonale postará firma Kanlux s.r.o. se sídlem ve Frýdku Místku a také v Trenčíně.

Vydáno 08.11.2017

VÍCE