Obec Velká Polom


Opavská 58, Velká Polom 747 64

Velká Polom.
Obec patří ve slezském regionu k nejstarším. Bohužel existuje málo pramenů, ze kterých lze vyčíst nejstarší fakta o životě našich předků.
Před více jak 730 lety přišla hrozná bouře, prudká vichřice vylámala z kořenů staleté stromy a velkou část lesa vyvrátila. Okolní obyvatelé použili těchto klád ke stavbě svých příbytků a založili na vymýceném pozemku osadu, kterou nazývali Velký Polom, později byl název upraven na Velká Polom.
Od r. 1288 se datuje první zmínka o obci. Vesnici vlastnil feudál Vikart, není však známo, zda ji vybudoval či převzal a podmanil si ji. Dá se však předpokládat, že obec vznikla mnohem dříve, neboť zdejší farní kostel je zasvěcen sv. Václavovi, k čemuž udělovali souhlas sami Přemyslovci.
Velká Polom se stala farní vesnicí, do jejíž duchovní správy patřily okolní vesnice: Čavisov, Hrabyně, Smolkov, Lhotka, Krásné Pole, Horní a Dolní Lhota. V r. 1784 byla z Velké Polomi vyfařena Hrabyně, v r. 1905 Chabičov. Od r. 1508 (odkdy je zachována evidence) u nás působilo 27 farářů a 48 kaplanů.
Obec Velká Polom se nachází v Moravskoslezském kraji a od 1.1.2007 tvoří jednu z okrajových částí okresu Ostrava–město. Se svou rozlohou 1165 ha patří mezi obce středně velké. Leží na spojnici měst Ostravy a Opavy, kterou představuje státní silnice I/11. Velká Polom plnila i v dávné historii významnou roli, tomu odpovídá i dobrá vybavenost.
Mezi významné objekty patří kostel sv. Václava, farní úřad, ve vlastnictví obce je to kulturní středisko, více jak 130 let stará budova, rekonstruovaná v r. 2006.
V něm se nachází lékárna, zdravotní středisko, prostorný společenský sál a několik kluboven.
Suterén poskytuje příjemné posezení ve stylovém prostředí, zde je možno organizovat oslavy, konají se zde výstavy, společenské organizace a spolky jej využívají ke schůzovní činnosti.

V současné době se realizuje developerský projekt v lokalitě Mlýnek. Díky tomu se počet obyvatel v obci neustále zvyšuje.
V roce 2009 byla opravena budova obecního úřadu. Postupně byly modernizovány všechny části školského areálu. Obnova začala v roce 2005 rekonstrukcí nejstarší část základní školy, v letech 2010 a 2011 následovala rekonstrukce a nástavba novější část základní školy, byla postavena nová mateřská škola a vybudováno multifunkční hřiště na školní zahradě. U fotbalového hřiště byla v tomtéž období postavena moderní tribuna a zázemí pro sportovce. Následovaly rekonstrukce dalších objektů - Domu hasičů v r. 2012, v dalším roce pak byl rekonstruován objekt Domu zahrádkářů na veřejnou knihovnu a rybník Rákosníček blízko MŠ, postupně byly vybudovány nové chodníky a opraveny staré kolem nejfrekventovanějších silnic. V r. 2015 došlo k rozsáhlé rekonstrukci sokolovny včetně estetizace jejího okolí, zásadním způsobem byl modernizován objekt, ve kterém sídlí Policie ČR, a také tělocvična v ZŠ. V r. 2016 bylo zastřešeno víceúčelové hřiště u ZŠ - vznikla unikátní hala pro téměř celoroční provoz.
K 1.1.2016 čítá obec Velká Polom 2 043 obyvatel.

IČ: 00300829
DIČ: CZ00300829
Okres: Ostrava-město
Právní forma: ostatní
Počet zaměstnanců: 6 - 25 zaměstnanců
Obrat: neudáno
Kontaktní osoba: Ing. Ludmila Bubeníková

Další produkty a služby
  • přidělení čísla popisného, evidence obyvatel, správa místních poplatků, legalizace a vidimace, městská a obecní policie


Související články
Výroba a prodej střešních krytin
Výroba a prodej střešních krytin

Hledáte kvalitní střešní krytinu od českého výrobce? Pak neváhejte využít firmu Besk. Ta se nachází v oblasti, kde se vyskytují velice kvalitní písky. Proto tašky od této společnosti jsou opravdu kvalitní. Vše zaručuje prvotřídní a spolehlivý materiál. Ten je příslibem vynikajícího výsledného produktu.


Stavební materiál - od maltových směsí až po stavební chemii
Stavební materiál - od maltových směsí až po stavební chemii

Potřebujete kvalitní maltové směsi nebo stavební chemii? Pokud hledáte firmu se širokou nabídkou stavebního nářadí či sháníte interiérové barvy v nejrůznějších odstínech nebo další služby pro váš dům, obraťte se na stavebniny Zdeněk Kozák.


Pomáháme při posledním rozloučení - Pohřební služba Křelina, s.r.o.
Pomáháme při posledním rozloučení - Pohřební služba Křelina, s.r.o.

Pohřební služba Křelina, s.r.o. sídlí v Turnově. Bohužel i služby pohřebního ústavu patří do lidského života. Zármutek, který cítíte, nedokážeme zmírnit, ale alespoň se vám pokusíme se všemi náležitostmi a starostmi okolo pohřbu blízké osoby pomoci.


Obráběcí stroje JOHNFORD pracují i na Slovenském trhu
Obráběcí stroje JOHNFORD pracují i na Slovenském trhu

Společnost Machine Group s.r.o. již několik let zastupuje jednoho z největších výrobců obráběcích strojů, taiwanskou firmu ROUNDTOP MACHINERY INDUSTRIES CO., LTD., která nabízí své výrobky pod značkou JOHNFORD. Strategie firmy spočívá v permanentním vývoji nových strojů, hledání inovativních technických řešení a zvyšování kvality. Produkuje velmi široký sortiment obráběcích strojů (cca 125 modelů) a dokáže uspokojit každý požadavek v oboru třískového obrábění.