Obec Velka Polom - v slovenčineObec Velka Polom - EnglishObec Velka Polom - DeutschObec Velka Polom - polskiObec Velka Polom - in italianoObec Velka Polom - en espanola

Obec Velká Polom

Velká Polom.
Obec patří ve slezském regionu k nejstarším. Bohužel existuje málo pramenů, ze kterých lze vyčíst nejstarší fakta o životě našich předků.
Před více jak 730 lety přišla hrozná bouře, prudká vichřice vylámala z kořenů staleté stromy a velkou část lesa vyvrátila. Okolní obyvatelé použili těchto klád ke stavbě svých příbytků a založili na vymýceném pozemku osadu, kterou nazývali Velký Polom, později byl název upraven na Velká Polom.
Od r. 1288 se datuje první zmínka o obci. Vesnici vlastnil feudál Vikart, není však známo, zda ji vybudoval či převzal a podmanil si ji. Dá se však předpokládat, že obec vznikla mnohem dříve, neboť zdejší farní kostel je zasvěcen sv. Václavovi, k čemuž udělovali souhlas sami Přemyslovci.
Velká Polom se stala farní vesnicí, do jejíž duchovní správy patřily okolní vesnice: Čavisov, Hrabyně, Smolkov, Lhotka, Krásné Pole, Horní a Dolní Lhota. V r. 1784 byla z Velké Polomi vyfařena Hrabyně, v r. 1905 Chabičov. Od r. 1508 (odkdy je zachována evidence) u nás působilo 27 farářů a 48 kaplanů.
Obec Velká Polom se nachází v Moravskoslezském kraji a od 1.1.2007 tvoří jednu z okrajových částí okresu Ostrava–město. Se svou rozlohou 1165 ha patří mezi obce středně velké. Leží na spojnici měst Ostravy a Opavy, kterou představuje státní silnice I/11. Velká Polom plnila i v dávné historii významnou roli, tomu odpovídá i dobrá vybavenost.
Mezi významné objekty patří kostel sv. Václava, farní úřad, ve vlastnictví obce je to kulturní středisko, více jak 130 let stará budova, rekonstruovaná v r. 2006.
V něm se nachází lékárna, zdravotní středisko, prostorný společenský sál a několik kluboven.
Suterén poskytuje příjemné posezení ve stylovém prostředí, zde je možno organizovat oslavy, konají se zde výstavy, společenské organizace a spolky jej využívají ke schůzovní činnosti.

V současné době se realizuje developerský projekt v lokalitě Mlýnek. Díky tomu se počet obyvatel v obci neustále zvyšuje.
V roce 2009 byla opravena budova obecního úřadu. Postupně byly modernizovány všechny části školského areálu. Obnova začala v roce 2005 rekonstrukcí nejstarší část základní školy, v letech 2010 a 2011 následovala rekonstrukce a nástavba novější část základní školy, byla postavena nová mateřská škola a vybudováno multifunkční hřiště na školní zahradě. U fotbalového hřiště byla v tomtéž období postavena moderní tribuna a zázemí pro sportovce. Následovaly rekonstrukce dalších objektů - Domu hasičů v r. 2012, v dalším roce pak byl rekonstruován objekt Domu zahrádkářů na veřejnou knihovnu a rybník Rákosníček blízko MŠ, postupně byly vybudovány nové chodníky a opraveny staré kolem nejfrekventovanějších silnic. V r. 2015 došlo k rozsáhlé rekonstrukci sokolovny včetně estetizace jejího okolí, zásadním způsobem byl modernizován objekt, ve kterém sídlí Policie ČR, a také tělocvična v ZŠ. V r. 2016 bylo zastřešeno víceúčelové hřiště u ZŠ - vznikla unikátní hala pro téměř celoroční provoz.
K 1.1.2016 čítá obec Velká Polom 2 043 obyvatel.

VÍCE
QR
kód
Plánovač
trasy
Firmy
v okolí

Obec Velká Polom
Opavská 58
Velká Polom
747 64


IČ: 00300829


DIČ: CZ00300829
Okres: Ostrava-město
Právní forma ostatní
Počet zaměstnanců: 6 - 25 zaměstnanců
Obrat: neudáno
Kontaktní osoba: Ing. Ludmila Bubeníková


Telefon:

+420 553770228-9


Email:

email


Web:

www.velkapolom.cz


Fax:

+420 553 770 228


Další produkty a služby
  • přidělení čísla popisného, evidence obyvatel, správa místních poplatků, legalizace a vidimace, městská a obecní policie
Správná ochrana dřeva výrazně ušetří stavební výdaje

Správná ochrana dřeva výrazně ušetří stavební výdaje

Pokud stavíte či rekonstruujete objekty, ve kterých se nachází jakékoli dřevěné konstrukce, jistě by pro vás...

OEM řešení na míru - kvalitní a spolehlivé produkty ze Švýcarska přesně podle vašich představ

OEM řešení na míru - kvalitní a spolehlivé produkty ze Švýcarska přesně podle vašich představ

Hledáte firmu, která vám dodá OEM produkty přesně podle vašich požadavků? Máte-li jasné představy o designu i...

Hutní materiál Pardubice – rozšíření sortimentu jen pro vás

Hutní materiál Pardubice – rozšíření sortimentu jen pro vás

Firma OCELSERVIS CZ, dodavatel hutních materiálů, flexibilně reaguje na potřeby svých klientů...

Největší český výrobce plastového potrubí pro kanalizaci představuje nové produktové řady

Největší český výrobce plastového potrubí pro kanalizaci představuje nové produktové řady

Společnosti Gebr. Ostendorf - OSMA zpracování plastů, s.r.o je největším českým výrobcem plastového potrubí...