Obecni urad Zdetin - v slovenčineObecni urad Zdetin - EnglishObecni urad Zdetin - DeutschObecni urad Zdetin - polskiObecni urad Zdetin - in italianoObecni urad Zdetin - en espanola

Obecní úřad Zdětín

Obec Zdětín
Zdětín leží na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny v nadmořské výšce 345 m. Vznikl v místě, jehož blízké okolí bylo osídleno ještě před začátkem našeho letopočtu. První zmínka o Zdětíně (dle „Zemských desek moravských“) je z roku 1368, kdy Jakub Bělík prodal svůj zdejší lán Marovcovi ze Zdětína, který pak převedl nebo prodal Zdětínský dvůr na nového vlastníka jménem Otoslav (r. 1371).Zrušením panského dvora v roce 1785 vznikla původní obec Zdětín - do roku 1843 samostatná, od roku 1843 spojená neoficiálně s osadou Nechutín, v podstatných záležitostech úplně pak od roku 1919. Při sčítání roku 1920 měla obec 502 obyvatel. Dřívější osadníci zde nosili kroj, který byl hanácký.
Na návsi obce Zdětín stojí kaple sv. Anny, postavená nákladem 1.200 zlatých v roce 1843, která se v roce2006 opravila.Kaplička dostala nový kabát, do věžičky se zabudovaly nové věžní hodiny a upravilo se prostranství v jejím okolí .Před kaplí sv. Anny je postaven pomník padlým obětem obou světových válek.
V současné době má obec 136 domů a 315 občanů. Obec je členem Mikroregionu Kostelecko a svazku obcí Vodovod Pomoraví. V budově obecního úřadu se nachází obecní knihovna, do které byl pořízen nový počítač a občané tak mají možnost přístupu k Internetu.
V obci aktivně působí Sbor dobrovolných hasičů. Založen byl v roce 1882. Družstva mužů a žen dosahují výborných výsledků v soutěžích požárního sportu. Příkladná je práce s mládeží, která se účastní soutěží „Plamen“.Členové sboru vydatně přispívají obci svojí brigádnickou činností při různých opravách a úpravách v obci.
Další činnou organizaci v obci je TJ Sokol. Tato organizace, kromě své hlavní činnosti - fotbalu, kde působí dva oddíly, zajišťuje v obci i další sportovní činnosti. Velkým kladem Sokola je práce s dětmi a pořádání společenských aktivit pro občany.
Jistě je nutná zmínka i o další „části Zdětína“, a to jsou chaty. V katastru obce jsou tři dosti veliké chatové lokality: Mokřiny, Blata a velká část před a za Běleckým Mlýnem. Naproti bývalého mlýna v nádherné krajině je menší opuštěný lom, a nad ním místo s pozůstatky prehistorického hradiště. Jeho počátky spadají do období mladšího neolitu (4 000 – 2 500 let př.n.l.). Výzkumy v lokalitě jsou nepravidelně prováděny od roku 1886 do dnešních dnů. Výzkumy prokázaly, že místo bylo využito i ve středověku ve 13. a 14. století, jako opevněné sídlo šlechty. Plocha bývalého hradiště je překvapivě prostorná. Ze tří stran jsou dodnes patrné poměrně mohutné valy a příkopy. Byl tu odkryt i středověký vjezd do sídla.Hradiště má oválný půdorys, o rozloze asi 1, 5 ha, opevněné vysokým valem a příkopem, nejsnadněji přístupné od jihovýchodu, dnes je lokalita zalesněna. Při výzkumech části valu a příkopu prováděných v roce 2001, byly zjištěny dvě fáze hradeb, z nichž jedna měla kamennou čelní zeď. Současně zde byly zjištěny známky osídlení kultury s moravskou malovanou keramikou z mladší doby kamenné, osídlení z pozdní doby kamenné a těž nálezy svědčící pro kulturu platěnickou z doby halštatské. K místu se váže pověst, že tu stával pevný hrad. Propadl se do země kvůli prostopášnostem svého pána. Zjevuje se tu Bílá paní, přízrak dcery tohoto pána. Obchází zde v poledne, s karabáčem v ruce. Hlídá prý, aby žádný z duchů nevylezl z hradu. Na velký pátek se hora otevírá. Jednou prý Bílá paní donutila dva hochy strávit v hoře celý rok. Podle další pověsti Bílá paní nosí dvanáct klíčů, od dvanácti propadlých hradů loupeživých rytířů z okolí.
Všechny tyto lokality jsou turisticky velmi oblíbené a ve velice hezkém přírodním prostředí, vhodné na vycházky s dětmi.. V katastru je vlaková zastávka, která se již několik let jmenuje „Zdětín u Prostějova“. V katastru obce je i Bělecký Mlýn - hotel a restaurace v oblíbené rekreační zóně Prostějováků . Hotel Bělecký Mlýn se nachází v klidném a romantickém prostředí údolí říčky.Děti si zde mohou prohlédnout zvířata v ZOO koutku, další z možností je projížďka na koni nebo relaxace při rybolovu. Bělecký Mlýn je také rodiště ak.malíře Oldřicha Lasáka (9.12.1884, +21.6.1968).

VÍCE
QR
kód
Plánovač
trasy
Firmy
v okolí

Obecní úřad Zdětín
č. 49
Zdětín
798 43


IČ: 00600105


Okres: Prostějov
Právní forma ostatní
Počet zaměstnanců: neudáno
Obrat: neudáno
Kontaktní osoba: Robert Kříž


Telefon:

+420 582 376 629


Email:

obeczdetin@volny.cz


Web:

mesta.obce.cz/zdetin


Další produkty a služby
  • veřejná správa kraje, veřejná správa města, veřejná správa obce, orgány státní správy, policie městská a obecní, matrika, pasy a řidičské průkazy
Představujeme nový automobil značky Škoda, který má název Karoq

Představujeme nový automobil značky Škoda, který má název Karoq

Máte rádi známou a proslulou českou značku Škoda? Pak se jistě také velice těšíte na nový model Škoda Karoq...

Hardware a software pro evidenci osob

Hardware a software pro evidenci osob

Chcete celý docházkový systém zjednodušit? Pak pro Vás má řešení firma DUHA systém, spol. s.r.o...

Servisní centrum firmy Italinox – záruka kvality, rychlosti a úspory

Servisní centrum firmy Italinox – záruka kvality, rychlosti a úspory

Kvalitní nerezové materiály pořídíte u společnosti Italinox s.r.o. se sídlem v Praze. To, co firmu a její...

Autodoprava, kontejnerová doprava i provádění zemních, stavebních a výkopových prací v Jihomoravském kraji

Autodoprava, kontejnerová doprava i provádění zemních, stavebních a výkopových prací v Jihomoravském kraji

Firma ERTRANS se zaměřuje na zajištění autodopravy a kontejnerové dopravy i poskytování komplexních zemních...