Obec Bohuslavice


č. 25, Bohuslavice 798 56
Obec Bohuslavice.
Když v r. 1901 rolníci z obce a okolí naložili horské mlékařské družstvo a vybudovali družstevní mlékárnu, netušili, že její komín se po mnoha letech stane hnízdištěm čápů. Mlékárna sloužila až do 21. zárí 1970, kdy byl její provoz po vybudování velkokapacitního mlékárenského podniku OLMA v Olomouci zastaven. Mlékárenský komín tak ztratil svůj význam, ale už po několika letech se na něm usídlila první čapí rodinka.

První zmínka o čápech bílých v katastru obce je uvedena v místní kronice v r. 1979. Tehdejší kronikář p.Antonín Bušina uvádí: "Dne 5. srpna 1979 se objevilo v trati hradisko (okolí Lacinovy samoty) hejno 18 čápů a 2 volavek. Hejno se zdrželo několik dalších dnů". Pravděpodobně jej lákala snadná možnost lovu na blízkých rybnících.

Již v následujícím roce - 1980 - na jaře na osiřelém mlékárenském komíně začala čapí rodinka budovat svoje hnízdo. V dalších letech se vše pravidelně opakovalo. Čápi přilétali v prvních 14 dnech měsíce dubna, někdy i koncem března, odlétali vždy kolem Bartolomějské pouti v posledním srpnovém týdnu. Bedlivý pozorovatel mohl vždy v červnu spatřit, jak z hnízda vykukují hlavičky mladých čápů, obycejně 1 - 3.

Výjimkou v hnízdění čápů byl r.1992, kdy 2. dubna přiletěl na komín 1 čáp, bohužel pak se už žádný neobjevil. Dle svědectví některých občanů byli u rybníků nalezeni 2 zastřelení čápi. Hnízdo na mlékárenském komíně zůstalo osiřelé i v následujícím roce, ale už od r.1994 čápi na komíně trvale hnízdí až do současných dnů.

Zvláštní událost se přihodila v r.1997. Nejprve přiletěl 1 čáp, asi po týdnu se k němu přidružil další a spolu začali budovat hnízdo. Po 14 dnech - 6.května - přiletel jiný párek čápů a s již uhnízděnými čápy svedl jakýsi "boj" o hnízdo, nalétávali na hnízdo a snažili se čapí rodinku vypudit. Ta se samozrějmě bránila a útočníky odrážela. Boj trval celé odpoledne, nakonec nový párek čápů odletěl s nepořízenou.

O hnízdění čápů v obci byly pravidelně zasílány zprávy na Českou ornitologickou společnost až do r. 1998, kdy se v České republice uskutečnilo již 18. celostátní sčítání hnízdících párů čápa bílého. V tom roce (1998) bylo z 1174 fyzicky existujících hnízd obsazeno 885 hnízd. Pro velmi nepříznivé povětrnostní poměry v červnu 1998 uhynulo 209 mláďat, přesto jich bylo vyvedeno 1786. (Viz publikace Cicinia Ciconia, vydala Česká ornitologická spolecnost, Praha 1999).

Na místních rybnících lze pozorovat i labutě. První zmínka o výskytu labutí je v kronice v r. 1989, pak v r. 1991, pravidelné hnízdění od r. 1995.

Produkty
  • státní správa, úřady a magistráty, instituce a organizace, obecní samospráva, zastupitelství krajů a měst


Související články
Bílá: Malebná obec s bohatou historií a nepřebernými možnostmi pro aktivní odpočinek

Obec Bílá

Bílá: Malebná obec s bohatou historií a nepřebernými možnostmi pro aktivní odpočinek

V srdci Moravskoslezských Beskyd se nachází obec Bílá, která je ideálním místem pro všechny, kteří chtějí spojit objevování historie s aktivním odpočinkem. Od lanových parků po historické vodní nádrže, Bílá nabízí atrakce pro celou rodinu. Obec Bílá, nacházející se v okrese Frýdek-Místek, je jednou z nejmladších beskydských obcí, avšak s historií sahající hluboko do minulosti. Její vznik byl úzce spjatý s dělením historického území Ostravice a je příkladem bohatého kulturního dědictví spojeného s přírodními krásami.


Objevte bohatou a pestrou historii v srdci Královehradeckého kraje

Obec Ostroměř

Objevte bohatou a pestrou historii v srdci Královehradeckého kraje

V srdci Královehradeckého kraje, kde se dotýkají hory s rovinou, leží obec Ostroměř. Toto místo, které dnes je domovem pro více než tisícovku obyvatel, má za sebou bohatou a pestrou historii, která sahá až do hluboké minulosti.


Mirkovice: Historická perla v srdci Jižních Čech

Obec Mirkovice

Mirkovice: Historická perla v srdci Jižních Čech

Mirkovice, návesní osada s historickým kouzlem, se nachází nedaleko Českého Krumlova v Jihočeském kraji. Tato obec je známá svými typickými hospodářskými staveními, které jsou dnes převážně využívány k bydlení. Obecní úřad Mirkovice sídlí v budově bývalé školy postavené v roce 1901. V dolní části obce se nachází sportovní hřiště na malou kopanou a volejbal s příjemným posezením u ohniště. Obec má vypracovaný Územní plán, který umožňuje další rozvoj prostřednictvím zástavby rodinných domů.


Objevte kouzlo Bystré nad Jizerou, kde historie ožívá

Obec Bystrá nad Jizerou

Objevte kouzlo Bystré nad Jizerou, kde historie ožívá

Bystrá nad Jizerou, skvost Libereckého kraje, ukrývá bohatou historii a nádherné přírodní scenerie. Od historických chalup až po dřevěný most – tato obec představuje dokonalý mix minulosti a přítomnosti, doplněný o aktivní kulturní a sportovní dění. Navíc, blízkost Českého ráje a Krkonoš nabízí nekonečné možnosti dalšího objevování.