Ustav fyziky atmosfery AV CR, v.v.i. - v slovenčineUstav fyziky atmosfery AV CR, v.v.i. - EnglishUstav fyziky atmosfery AV CR, v.v.i. - DeutschUstav fyziky atmosfery AV CR, v.v.i. - polskiUstav fyziky atmosfery AV CR, v.v.i. - in italianoUstav fyziky atmosfery AV CR, v.v.i. - en espanola

Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v.v.i.

Ústav fyziky atmosféry (ÚFA) AV ČR byl založen 1. ledna 1964. Výzkumná aktivita v současnosti pokrývá celou atmosféru Země - od přízemní vrstvy až po meziplanetární prostor. V Akademii věd ČR se ÚFA řadí k průměrně velkým ústavům - zaměstnává přes 80 pracovníků, z nichž většina má vysokoškolské vzdělání. Ústav se člení na čtyři vědecká oddělení a jednu výzkumnou skupinu. Sídlí v Praze 4 na Spořilově.


Oddělení meteorologie studuje metody, které mohou zpřesnit lokální předpověď meteorologických jevů (např. srážek či bouřek), a to zpracováním výstupů z modelů numerické předpovědi počasí. Dále se věnuje matematickému modelování proudění v mezní vrstvě atmosféry (což je část atmosféry nejblíže zemskému povrchu) a šíření škodlivých příměsí v atmosféře. Důležité je i studium vlivu oblačnosti a srážek na útlum elektromagnetických vln v atmosféře a interpretace měření meteorologickými radary. V posledních letech se věnuje pozornost i výzkumu příčin extrémních srážek na našem území. Součástí oddělení jsou observatoře Milešovka a Kopisty. Milešovka (837 m n.m.) je nejdéle fungující horskou meteorologickou stanicí v ČR - klimatologická pozorování se tam provádějí prakticky bez přerušení od roku 1905. Dlouhá řada pozorování je cenným zdrojem informací pro studium změn klimatu. V posledních letech se na Milešovce měří i UV-B záření a provádějí se odběry vody z mlhy. Kopisty u Mostu (240 m n.m.) leží v podkrušnohorské uhelné pánvi; na 80 m vysokém stožáru se tam automaticky měří vertikální profily větru, teploty a vlhkosti.


Oddělení klimatologie a aeronomie se podílí na výzkumu dvou hlavních globálních problémů v atmosféře Země, jimiž jsou dlouhodobé změny klimatu a narušení ozónové vrstvy. Oddělení se konkrétně zabývá analýzou pozorovaných změn a proměnlivosti klimatu a odhadem změn, které mohou nastat v blízké budoucnosti v důsledku zesilování skleníkového efektu; dále pak prohlubováním poznatků o ozonosféře a studiem možností předpovídat změny celkového ozónu v atmosféře. Pracovníci oddělení zkoumají rovněž vlivy sluneční a geomagnetické aktivity na atmosféru a ionosféru a působení dějů v neutrální atmosféře na ionosféru. Součástí oddělení je ionosférická observatoř v Průhonicích.

VÍCE
QR
kód
Plánovač
trasy
Firmy
v okolí

Ústav fyziky atmosféry AV ČR, v.v.i.
Boční II 1401
Praha 4
141 31


IČ: 68378289


Okres: Praha-město
Právní forma ostatní
Počet zaměstnanců: neudáno
Obrat: neudáno


Telefon:

+420 272 764 336

+420 267 103 111


Email:

email


Web:

www.ufa.cas.cz


Fax:

+420 272 763 745


Další produkty a služby
  • výzkumné práce, vědecko-vývojové práce, testování materiálů, výzkum produktů, vědecká činnost, nedestruktivní testování
Věda a výzkum v oblasti laserové plazmy

Věda a výzkum v oblasti laserové plazmy

Věda a výzkum v sobě jdou ruku v ruce. Zabírají největší část jakéhokoliv dění, protože se neustále chceme...

Český metrologický institut zabezpečuje jednotnost a přesnost měřidel

Český metrologický institut zabezpečuje jednotnost a přesnost měřidel

Český metrologický institut zabezpečuje jednotnost a přesnost měřidel a měření ve všech oborech...

S registrací chemických látek dle nařízení REACH pomůže VÚOS

S registrací chemických látek dle nařízení REACH pomůže VÚOS

Potřebujete poradit a pomoci s registrací chemikálií podle nařízení REACH? Nevíte, jak splnit veškeré...

Státní veterinární ústav Praha vám řekne přesně, s čím máte tu čest

Státní veterinární ústav Praha vám řekne přesně, s čím máte tu čest

Státní veterinární ústav Praha není, jak by se podle názvu mohlo zdát, jen zařízením starajícím se o...