Věda a technika s projektem Alternátor je zábava

O tom, že věda a technika může být skutečně zábava, vás přesvědčí jeden unikátní projekt, kterým je třebíčské science centrum. Jeho sídlem jsou prostory bývalé Baťovy továrny. Tady si můžete vědu doslova osahat vlastníma rukama.

Alternátor - Třebíčské science centrum

Jak ty stroje vlastně pracují?

Ekotechnické centrum v Třebíči, které dostalo přiléhavý název „Alternátor“, se může pochlubit naprosto úžasným vědecko-technickým zařízením, jímž je projekční koule (Science on a Sphere). Díky ní je možná simulace různých přírodních nebo vesmírných úkazů a také zobrazení leteckého i námořního provozu po celé naší planetě. Projekt Alternátor je rozdělen do pěti hlavních expozic.

„Plnou parou vpřed!“ Jak už název napovídá, bude se tato expozice týkat parní lokomobily, unikátní sbírky stabilních motorů a pochopitelně i parního stroje. A jestli vám už ve škole nebylo jasné, na jakém principu vlastně tento stroj pracoval, pak tady si své vzdělání doplníte. Budete si ho moci totiž i sami složit. V rámci této expozice na vás také čeká Karel Budischowský, moravský podnikatel a koželuh i rodina Baťů. Oba tyto rody v devatenáctém a dvacátém století významně ovlivnily vývoj Třebíče.

„Energie a náš svět“. Zdá se vám otázka vytápění nezajímavá? Tak to je nejvyšší čas navštívit tuto expozici. Za nejzajímavější exponát je považována část lopatky z obří větrné elektrárny. Pro představu – slouží jako lezecká stěna. Velkou pozornost vzbuzuje parní turbína i rotopedy, jimiž je možné virtuálně nabít služební elektromobil Alternátoru, anebo energodomek (1+kk). Spotřebiče v tomto „chytrém domě“ se dají ovládat tabletem způsobem, který pro nás chystá budoucnost. Vaši pozornost jistě upoutá i solární gril, na kterém bude možné vyrábět všechny možné dobroty jen pomocí slunečních paprsků. A víte, jak vzniká biomasa a k čemu vlastně slouží?

„Boty a ponožky“. Víte, jak se vyráběly boty a jak fungovala pletačka ponožek? A k čemu vlastně sloužil obuvnický kruh? Možná, že vás odpovědi překvapí.

Stálé expozice


Koule, která vás uchvátí

„Věda na kouli“. Tak tohle fakt musíte vidět. Programy na projekční kouli dodala společnost NOAA. V Evropě je těchto koulí pouze deset. Například Rakousko nebo Německo nemají ani jednu. Jak to funguje? Na dvoumetrovou kouli se pomocí čtyř projektorů promítají data v reálném čase. Jedná se o informace o počasí nebo třeba seizmické činnosti. Koule zobrazuje různé přírodní jevy i činnosti spjaté s člověkem (dopravní trasy, propojení lidí přes sociální sítě). Spatříte zde snímky všech planet sluneční soustavy, měsíců a některých planetek. Tento exponát je zároveň i netradiční učební pomůckou pro oživení znalostí zeměpisu, fyziky nebo environmentální výchovy.

Otevírací doba a vstupné


Konečně nebudete muset děti do učení nutit

A když už jsme u té výuky, pak mi dovolte malou otázku: „Baví vaše dítě ve škole fyzika a chemie?“ Většinou bude odpověď asi stejná. Tak to jste tu dobře. Tvůrci tohoto projektu totiž nemysleli pouze na dospělé návštěvníky. Programy pro školy a školky jsou rozdělené podle věku. I pro naše nejmenší je připraven speciální program. Je vhodný zejména pro celé kolektivy. Program je promítán na projekční kouli a interaktivní a zážitkovou formou seznámí děti s planetami sluneční soustavy. A co science-show, která je plná netradičních chemických pokusů? Tady si děti školního věku samy mohou některé pokusy vyzkoušet. Zjistí, že věda a technika mohou být velká zábava. Alternátor také připravuje dočasné výstavy, které jsou zaměřené na techniku a ekologii.

Velice zajímavá byla například výstava stavebnice Merkur (ta oslovuje už nejméně třetí generaci), stavebnic Lego či výstava modelů z legendárních vystřihovánek časopisu ABC. Novinkou je expozice „Cesta elektřiny aneb Od zdroje po zásuvku“. Zjistíte, jak dlouhou cestu musí elektrická energie absolvovat od parní turbíny až do vaší zásuvky. Přijdete na kloub přeměně vysokého napětí na nízké, objevíte princip trafostanic a transformátorů. Děti většinou nejvíce zaujmou takzvané „ptákosedy“. Větší návštěvníci zkoumají odstrojený elektrický skútr a repliku dobíjecí stanice.

Vy se ptáte, my odpovídáme


Více informací naleznete na našich stránkách  https://alternator.cz/

Vydáno 15.02.2019
72 Zhlédnutí
FIREMNÍ ČLÁNKY

Programy pro školy v Ekotechnickém centru Alternátor

Programy pro školy v Ekotechnickém centru Alternátor
Učení a vzdělávání nemusí být pro děti jen nutnou povinností, ale i chtěnou zábavou. Pokud chcete vytvořit vašim dětem příjemné podmínky k tomu, aby se něco naučily a zároveň si odnesly spoustu zážitků, tak je čas navštívit Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči a vybrat si z různých výukových ...
PODSTRÁNKY

Konference

Konference
Konference a semináře v ekotechnickém centru Alternátor Třebíč

Zábava pro rodiny s dětmi

Zábava pro rodiny s dětmi
Expozice, komentované přednášky, zábava v ekotechnickém centru Třebíč

Školní exkurze

Školní exkurze
Školní exkurze do ekotechnického centra v Třebíči, výukové programy
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA Ekotechnické centrum Alternátor Třebíč EKOBIOENERGO o.s.
WEBOVÁ STRÁNKA
Ekotechnické centrum Alternátor Třebíč
alternator.cz
Adresa

Adresa

Průmyslová 163
Třebíč 674 01

info@alternator.cz
+420 733 673 006


Najdete nás také zde:

FacebookInstagramARES
captcha