Jaký motorový olej použít při výměně a kde ho koupit

O tom, že včasná výměna motorového oleje je pro náš vůz jedním z nejdůležitějších předpokladů pro spolehlivost a bezporuchový provoz, asi nikdo nepochybuje. Někdy máme ale tak trochu nejasnosti s tím, kdy olej vyměnit a jaký použít. Pokud se budete řídit několika jednoduchými pravidly, pak nemůžete udělat chybu.

Motorové oleje od firmy MERLIN PLUS

Kdy měnit motorový olej

Prvním ukazatelem, který vám bude při výměně motorového oleje nápomocen, je rada výrobce automobilu, kterou najdeme jednoduše v manuálu. Interval se určuje buď podle časového období nebo počtu ujetých kilometrů.
• Délka intervalu výměny motorového oleje je tedy
- buď jeden rok
- anebo obecně lze říci, že maximální únosnou hranicí pro výměnu oleje je ujetí 10 až 20 tisíc kilometrů, kde rozhoduje specifikace používaného oleje.
Rozhodně se ale nevyplácí některou z těchto hranic překročit. Výměna musí proběhnout i v případě, že za uvedený jeden rok ujedete třeba jen polovinu zmíněných kilometrů. Životnost oleje je totiž časově omezena.

Při každé výměně oleje nesmíte zapomínat ani na výměnu olejového i vzduchového filtru. Průběžné doplňování oleje nebude jistě žádný problém, ale celková výměna je trochu složitější. Proto je v případě, že si nejste svými schopnostmi příliš jisti, lepším řešením nechat vše na odbornících v autoservisu.
Kromě této starosti vám odpadne i klasický nerudovský problém – Kam s ním?
Při troše šikovnosti ale můžete vše zvládnout svépomocí.


Jaký olej vybrat? Na výrobci příliš nezáleží

Zásadní otázkou je, jaký motorový olej vybrat. Výběr výrobce není až tak důležitý a nemusíte se striktně držet jedné značky. Automobilové oleje různých značek jsou vzájemně mísitelné. Je ale nutné dodržet specifikaci a viskózní třídu.
Viskozita je parametr, který uvádí míru vnitřního tření oleje.
Tato veličina je pochopitelně závislá na teplotě, která se během činnosti motoru mění. Charakteristika viskózních vlastností motorového oleje je uvedena v klasifikaci SAE, kde jsou oleje rozděleny do šesti zimních tříd a pěti letních tříd.

Vyberte si z mnoha druhů olejů


Výkonnostní třída

Stejně důležitým parametrem jako viskózní třída je i výkonnostní třída. Výkonnostní třída je předepsána výrobcem motorů a je tedy nutné ji respektovat a dodržovat. Podle tohoto parametru zjistíte, jaké provozní zatížení může olej dlouhodobě snášet bez zhoršení jeho vlastností.
• Jednotlivé třídy také určují použití pro benzinové nebo vznětové motory a další parametry (standardní/prodloužený interval výměny, typy vstřikování).


Jaký olej? Syntetický nebo minerální?

Rozdíl mezi oběma je v podstatě jen jeden. A to ve způsobu výroby. Vlastnostmi jsou si rovnocenné. Na našem trhu najdete i oleje s prodlouženým intervalem výměny (Longlife). Jejich vývoj probíhá ve spolupráci s automobilkami, a proto musí splňovat jejich požadavky a předpisy. Výměna motorového oleje s prodlouženým intervalem může proběhnout maximálně po dvou letech nebo 30000 ujetých km.


Množství oleje

Důležité je také množství doplněného oleje. I přesto, že má každý vůz má předepsané hodnoty, je třeba se přesvědčit „na vlastní oči“, že jste dosáhli ideální hladiny.
- Olej se dolije k rysce, poté se auto nastartuje a nechá pár minut běžet.
- Po vypnutí musí hladina zůstat nad hodnotou MIN.
Při výměně oleje je nutné také vyměnit olejový filtr. Pokud by byl zanesený, pak by nepropouštěl určené množství oleje a mohl by nastat problém. Ten se může objevit i v případě, že koupíte ojeté auto a nevíte, jak pečlivě se v tomto ohledu předchozí majitel o vůz staral. Rada je jednoduchá – pro jistotu propláchnout motor, vypustit starý olej a vše doplnit.
• Závěrem se nabízí jedna zásadní otázka:
A kde olej koupit?
No přeci u nás.

Nabídka olejů různých značek. Poradíme vám.


Více informací naleznete na našich stránkách  https://www.merlinplus.cz/

Vydáno 04.05.2020
137 Zhlédnutí
Topováno 27.09.2021
FIREMNÍ ČLÁNKY

Co znamená viskozita oleje

Co znamená viskozita oleje
Viskozita je míra vnitřního tření kapaliny, nikoli hustota. Je jedním z nejdůležitějších hledisek při výběru vhodného motorového oleje. Hodnota viskozity se může za určitých okolností měnit.

Jak často měnit olej v autě

Jak často měnit olej v autě
Včasná výměna oleje má zásadní význam na jeho životnost i jízdní vlastnosti vozu. O frekvenci výměny rozhoduje celá řada okolností, které je třeba zohlednit.
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA MERLIN-PLUS spol. s.r.o.
WEBOVÁ STRÁNKA
MERLIN-PLUS spol. s.r.o.
www.merlinplus.cz
Adresa

Adresa

Polní 585
Hrušky u Břeclavi 691 56

info@merlinplus.cz
+420 519 324 329


Najdete nás také zde:

FacebookInstagramARES
captcha