Špičkové pracoviště zaměřené na speciální optiku, to je TOPTEC

O veřejné neuniverzitní výzkumné instituci zvané Akademie věd České republiky asi někdy slyšel každý, byť úplný laik. AV ČR je tvořena třiapadesáti vědeckými ústavy, z nichž jeden se nazývá Ústav fyziky plazmatu. Vědci se v něm zabývají například výzkumem a vývojem řízeného termojaderného slučování, využití elektrických výbojů, jedním z oborů je pak třeba také vývoj likvidace odpadů v proudu plazmatu. Jedno z jeho oddělení, Centrum TOPTEC, se pak zase zabývá speciální a ultrapřesnou optikou.

Špičkové pracoviště zaměřené na speciální optiku, to je TOPTEC

TOPTEC = Regionální centrum speciální optiky a optoelektronických systémů

Jak už jsme naznačili výše, v rámci Ústavu fyziky plazmatu funguje také pracoviště zvané TOPTEC, které lze popsat také jako regionální centrum speciální optiky a optoelektronických systémů. Jeho hlavním předmětem zájmu je výzkum a vývoj v oblastech takzvané asférické a free form optiky, nebo také přesného měření a následné využití v průmyslové praxi. Centrum TOPTEC funguje jako přímé rozšíření optického pracoviště Ústavu fyziky plazmatu v Turnově. Dá se říci, že projekt TOPTEC navazuje na více než čtyři desetiletí dlouhou tradici výzkumu a vývoje na zdejším akademickém pracovišti, který v dřívějších dobách probíhal pod hlavičkou instituce zvané Vývojová optická dílny AV ČR.

Česká speciální optika míří na evropský vrchol

V současnosti centrum TOPTEC funguje nejen jako jediné výzkumné pracoviště v České republice specializující se na speciální a ultrapřesnou optiku, ale má také za cíl se v několika málo následujících letech (přesněji do roku 2018) dostat mezi prvních pět nejlepších obdobně zaměřených center v celé Evropě. TOPTEC by se tak mohl podílet na vývoji a výzkumu v rámci prestižních mezinárodních sítí. Již v současnosti na celé řadě projektů z oblasti ultrapřesné a speciální optiky spolupracuje například s organizací European Space Agency (ESA).

Příležitost pro mladé vědce

Centrum TOPTEC se snaží o modernizaci a neustálé rozšiřování kapacit pro oblast výzkumu a vývoje ultrapřesné a speciální optiky. Vzniknou tak například nové prostory laboratoří, jiné se zase postupně rekonstruují. Snaha je také o další rozšiřování spolupráce s organizacemi na tuzemské i zahraniční úrovni. Opomenout nemůžeme ani podíl na výchově dalších špičkových odborníků pro optický průmysl.

Ústav fyziky plazmatu: Podílíme se i na výuce studentů „MatFyz“

Hledání talentů, výchova budoucích vědců a mimo jiné spolupráce s univerzitami na výuce jsou jednou z charakteristických vlastností pro celý Ústav fyziky plazmatu. Přímo se podílí na vyučování několika předmětů například v oborech termonukleární fúze na ČVUT v Praze nebo školení doktorandů Matematicko - fyzikální fakulty.

Více informací naleznete na našich stránkách  http://www.ipp.cas.cz

Vydáno 21.02.2015
85 Zhlédnutí
Topováno 17.05.2017
FIREMNÍ ČLÁNKY

Věda a výzkum v oblasti laserové plazmy

Věda a výzkum v oblasti laserové plazmy
Věda a výzkum v sobě jdou ruku v ruce. Zabírají největší část jakéhokoliv dění, protože se neustále chceme posouvat kupředu. Vyvíjí se nové technologie a vyrábí neustále nové výrobky a proto je tento proces velice důležitý.

Laserové plazma – experimentální i teoretické studium

Laserové plazma – experimentální i teoretické studium
Ústav fyziky plazmatu AV ČR se sídlem v Praze se zaměřuje na experimentální i teoretické studium a aplikace plazmatu, který je vytvořen laserovými svazky o velkém výkonu. Experimentální výzkum je prováděn na jednom z největších laserů v Evropě. Oddělení pracuje i s dalšími domácími pracovišti, ...

Impulsní plazmové systémy a materiálové inženýrství

Impulsní plazmové systémy a materiálové inženýrství
Ústav fyziky plazmatu AV ČR se zaměřuje na řadu výzkumů, jejichž cílem je zkoumání plazmatu a jeho využití v praxi. Jedním z projektů je výzkum impulsních plazmových systémů, v rámci kterého se studuje plazma, vytvořené pomocí impulsních vysokonapěťových výbojů. Druhým významným projektem je výzkum ...

Ústav fyziky plazmatu nezaostává ani za mezinárodními kolegy

Ústav fyziky plazmatu nezaostává ani za mezinárodními kolegy
Ústav fyziky plazmatu je jedním z 53 vědeckých ústavů Akademie věd České republiky a jako jediný subjekt v České republice se zabývá vědeckým výzkumem fyziky plazmatu a jeho aplikacemi. Je-li pro zdokonalení vaší výroby či konkrétních produktů zapotřebí objevů z oblasti fyziky plazmatu, obraťte se ...
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i.
WEBOVÁ STRÁNKA
Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i.
www.edb.cz
Adresa

Adresa

Za Slovankou 1782/3
Praha 8 - Libeň 182 00

ipp@ipp.cas.cz
+420 266 052 052


Najdete nás také zde:

ARES
captcha