Preventivní čištění zubů u psů a koček - vyšetření zubů přispívá k jejich zdraví

Veterinární ordinace Palackého Opava

Preventivní čištění zubů u psů a koček - vyšetření zubů přispívá k jejich zdraví

Nechcete, aby se zbytečně trápili? Nechte je vykastrovat

Každý majitel chce pro svého mazlíčka dlouhý a spokojený život. Základním předpokladem, jak toho dosáhnout je zachování zdraví. Kromě kvalitní stravy a pravidelného očkování můžete ale předcházet vzniku mnoha zdravotních komplikací i tím, že svého čtyřnohého společníka necháte vykastrovat. Kastrace je chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny orgány produkující pohlavní hormony. U samců jsou to varlata (orchidectomie), u samic se odstraňují vaječníky (ovariectomie), případně vaječníky a děloha (ovariohysterectomie). Tyto orgány jsou zodpovědné za probíhající pohlavní cykly a za schopnost zvířat se pářit a rozmnožovat. Pro zvířata, která nejsou určena k chovu, však zároveň představují zbytečné riziko vzniku zdravotních komplikací.

Kastrace psů - Opava

Kocour vám neuteče, pes vás nepokouše

Jednoznačnou výhodou kastrace kocourů a psů, je odstranění vlivu pohlavního hormonu testosteronu na jejich chování. Kocouři se pak prokazatelně méně toulají a nepouštějí se do soubojů s ostatními kocoury. To nejen omezuje riziko např. auto-úrazu, ale snižuje i pravděpodobnost vzniku smrtelných viróz, které postihují imunitní systém koček a přenášejí se krví a slinami, tedy nejčastěji právě při kousném poranění. Psi jsou snadněji ovladatelní a cvičitelní a netrpí onemocněním prostaty, které je hormonálně podmíněné a ve vyšším věku postihuje značné procento nekastrovaných psů. U psů i kocourů navíc po kastraci odpadá potřeba vymezovat si své teritorium značkováním močí.


Kastrace jako prevence vzniku nádorů a cukrovky

Kastrace je v současné době jediným spolehlivým a bezpečným způsobem, jak potlačit pohlavní cyklus koček a fen a zabránit nechtěnému nakrytí a březosti. Gravidita představuje pro organismus vždy zátěž a tvrzení, že každá fena by měla mít aspoň jednou za život štěňata, je ze zdravotního hlediska nesmyslné. Zároveň se s každým probíhajícím cyklem zvyšuje riziko vzniku nádorů mléčné žlázy, nádorů vaječníků či dělohy. Kastrace ještě před prvním háráním dokáže snížit pravděpodobnost onemocnění nádory mléčné žlázy až o 90%.

Dalším problémem souvisejícím s háráním u fen je pseudogravidita (tzv. falešná březost). Jedná se o normální reakci organismu na dobíhající hormonální změny a vyskytuje se obvykle jeden až dva měsíce po hárání. Příznaky se mohou u jednotlivých fen lišit, ale zpravidla zahrnují změnu chování, nechutenství a zduření mléčné žlázy, často s produkcí sekretu, které se může rozvinout až v zánět.
Vysoké hladiny pohlavních hormonů (estrogenů) v průběhu hárání navíc snižují citlivost slinivky k insulinu, což je jednou z hlavních příčin vzniku diabetu u fen. Včasná kastrace při objevení příznaků cukrovky je pak nedílnou součástí terapie a jedinou nadějí na úplné vyléčení.

Velice častým a vážným onemocněním postihujícím nekastrované feny je pyometra – zánět, který vzniká pomnožením bakterií přímo v děloze. Dutina dělohy se pak velmi rychle naplní hnisem a fena může uhynout v důsledku sepse. Jedinou spolehlivou terapií pyometry (zánětu dělohy) je kastrace.

Kastrace koček a psů v Opavě - objednejte se zde


Vykastrovaná zvířata nejsou líná

Jednou z nevýhod kastrace je změna v metabolismu tuků. V praxi to znamená, že vykastrované zvíře může mít větší sklony k tloustnutí. Obezita je pak příčinou vzniku řady zdravotních komplikací. Kocourům se v důsledku obezity výrazně zvyšuje riziko vzniku komplexu onemocnění dolních močových cest (FeLUTD – feline low urinary tract disease) a cukrovky. Obézní zvíře se navíc hůře a méně ochotně pohybuje, což je ovšem následek přebytečných kilogramů a ne samotné kastrace. Rozumným dávkováním potravy nebo případně zvolením vhodné diety může ale každý majitel vzniku obezity předcházet.

Další nevýhodou kastrace může být u fen vznik močové inkontinence, kdy dochází k menší stažlivosti svěrače močové trubice v důsledku nedostatku pohlavních hormonů. Tato komplikace se však vyskytuje velmi zřídka, zpravidla u fen s hmotností nad 25 kg a je případně řešitelná podáváním léků.


Kastrace na naší klinice

Na naší klinice doporučujeme provést kastraci všem psům a kočkám, které si majitelé nepořídili za účelem množení. Z hlediska zkvalitnění života a prevence zdravotních komplikací vašich mazlíčků převažují výhody kastrace nad nevýhodami.

Feny a kočky lze kastrovat již od šesti měsíců věku, psy a kocoury od jednoho roku věku.
Na naší klinice provádíme tyto zákroky v inhalační anestezii, která je velice šetrná a snižuje rizika spojená s narkózou.

Pokud se pro kastraci rozhodnete, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám zodpovíme veškeré dotazy a pokusíme se najít optimální řešení pro vás i vaše čtyřnohé společníky.


Více informací naleznete na našich stránkách  https://www.veterinaopava.cz/nadstandardni-chirurgie/

Vydáno 05.12.2013
4580 Zhlédnutí
Topováno 06.06.2023
FIREMNÍ ČLÁNKY

Preventivní péče o psí zuby vám ušetří peníze a vašemu zvířeti zdraví

Preventivní péče o psí zuby vám ušetří peníze a vašemu zvířeti zdraví
Psí i kočičí zuby jsou náchylné k usazování zubního plaku a vzniku zubního kamene, který může být následně zdrojem vážných problémů. Pravidelná péče o psí zuby, potažmo i o kočičí zuby, se proto nesmí podceňovat. Veterinární ordinace Palackého Opava nabízí kompletní preventivní vyšetření zubů u psů ...

Žádnou blechu jste nenašli a přesto je má

Žádnou blechu jste nenašli a přesto je má
Blechy patří k nejběžnějším vnějším parazitům psů a koček. Vyskytují se celoročně a všude tam, kde je přítomen jejich hostitel. Mohou způsobovat výraznou svědivost, ztrátu srsti a záněty kůže, což nakonec vede majitele k vyhledání pomoci veterinárního lékaře. Naštěstí existují způsoby, jak Vaše ...
PODSTRÁNKY

Onemocnění kůže a srsti

Onemocnění kůže a srsti
Dermatologická poradna Veterinární ordinace Palackého v Opavě

Veterinární stomatologie

Veterinární stomatologie
Stomatologické vyšetření, léčba a prevence onemocnění zubů a dásní psů a koček

Veterinární ordinace pro kočky

Veterinární ordinace pro kočky
Speciální místnost pro kočky Veterinární ordinace Palackého v Opavě
Kontaktujte nás
WEBOVÁ STRÁNKA Veterinární ordinace Palackého Opava
WEBOVÁ STRÁNKA
Veterinární ordinace Palackého Opava
www.veterinaopava.cz
Adresa

Adresa

Palackého 24
Opava 746 01

mpalicka@centrum.cz
+420 732 454 232


Najdete nás také zde:

FacebookARES
captcha