Natěrací štětce a malířské štětky SPOKAR

Nabídka nástrojů pro ruční aplikaci nátěrových hmot značky SPOKAR je velmi široká. Představuje ji pestrý sortiment natěracích štětců, malířských štětek, válečků a dalších pomůcek a příslušenství. Zahrnuje jak produkty schopné uspokojit vysoké nároky profesionálů, tak i cenově příznivé výrobky pro hobby použití.

Spojené kartáčovny a.s.: Natěrací štětce a malířské štětky SPOKAR

NATĚRACÍ ŠTĚTCE jsou tradičními a univerzálními nástroji pro aplikaci všech druhů nátěrových hmot. Základními skupinami jsou štětce ploché, kulaté a speciální.

                              

Ploché natěrací štětce patří kvůli své univerzálnosti, jednoduchosti při použití a příznivé ceně k nejběžnějším natěracím nástrojům. Nabídka různých typů plochých štětců je dnes velmi široká, a to jak z hlediska tvaru a materiálu držadla, tak i z pohledu hlavy štětce – její tloušťky, materiálu a délky užitých vláken. Volba nejvhodnějšího štětce závisí jak na druhu nátěrové hmoty, tak i na charakteru natíraného povrchu.

 

Standardně je většina plochých štětců osazena vlákny z čisté přírodní vepřové štětiny. Tato vlákna mají vynikající předpoklady pro absorpci a následné roztírání nátěrové hmoty. Jsou dutá a směrem ke špičce se kónicky zužují, což zaručuje jejich pružnost. Povrch je pokryt drobnými šupinkami a konec roztřepen na několik jemných vláken (tzv. praporek) – díky tomu štětiny dobře nasávají a roztírají nátěrovou hmotu. Spodní část vlákna je rozšířena do tzv. cibulky – ta napomáhá pevnému držení vlákna po zalití tmelem ve zděři štětce.

 

Kromě přírodní štětiny jsou jako osazení natěracích štětců používána též syntetická vlákna na bázi polyesteru nebo polyamidu s jemně rozštěpenými nebo zašpičatěnými konci. Ta nacházejí buďto samostatně nebo ve směsích s přírodní štětinou uplatnění zejména u speciálních řad plochých natěracích štětců. Nejčastěji se takto setkáváme se štětci pro vodou ředitelné nátěrové hmoty (označení SPOKAR AKRYL) nebo štětci pro lazurovací nátěry dřeva (SPOKAR LAZUR).

 

Vlákna štětce jsou pevně fixována v kovové objímce (zděři štětce) pomocí epoxidového tmelu. Množství vláken ve zděři je optimalizováno pomocí plochých vložek. U všech kvalitních štětců jsou dnes tyto vložky plastové – dříve obvyklé dřevěné nebo papírové vložky při užití ve vodou ředitelných barvách díky své nasákavosti zvětšovaly svůj objem a to mohlo vést až k poškození natěracího štětce.

 

Hlava štětce, tvořená kovovou zděří se zafixovanými vlákny, je pomocí ocelových hřebíčků nebo skobiček spojena s držadlem. Držadla jsou vyráběna dřevěná nebo plastová, ta mohou být i vícekomponentní s částmi povrchu z měkké protiskluzové hmoty. Tvar držadla by měl maximálně vycházet vstříc možnosti pohodlného držení štětce v pracovní poloze.

 

Kulaté štětce stále mají své příznivce, i když jsou užívány méně často než štětce ploché. Kulaté štětce jsou obvykle osazeny směsí přírodní štětiny a žíně nebo čistou štětinou. Jsou použitelné pro všechny druhy nátěrových hmot, díky dobré absorpci barvy najdou uplatnění zejména při nátěrech ocelových konstrukcí a jiných členitých ploch.

 

U nejkvalitnějších kulatých štětců pro profesionální užití jsou vlákna štětin v hlavě štětce uspořádána do klínovitého tvaru (tzv. klínové štětce).

 

Speciální štětce

Zatímco ploché a kulaté štětce mají v zásadě velmi univerzální možné použití, speciální štětce jsou určeny pro méně běžné případy aplikace nátěrových hmot. Do této skupiny zařazujeme například:

  • štětce zároháky - jde v zásadě o ploché štětce s dlouhým držadlem a šikmo postavenou hlavou, osazenou přírodní štětinou. Jsou určeny zejména pro malířské a lakýrnické práce na špatně dostupných místech a nátěry topných těles.
  • štětce lyonské kulaté a ploché - tyto štětce s delším držadlem a malou hlavou s vlákny z přírodní štětiny slouží pro drobné lakýrnické a dokončovací práce nebo opravy nátěrů. Díky dlouhému držadlu jsou vhodné i pro těžko dostupná místa.
  • štětce zapanty - mají obdobný charakter jako štětce lyonské, držadlo je kratší. Poslouží opět především pro opravy a dokončovací práce.
  • linkovací štětce – slouží pro vytváření linek a obrysů
  • fládrovací soupravy – sady štětců, určené k vytváření imitace struktury dřeva na natíraném povrchu. Obsahují několik speciálních typů štětců (modler, rozhaněč, šlohák, vidličák, zahlazovák).

 

MALÍŘSKÉ ŠTĚTKY

Malířské štětky jsou tradičními nástroji pro nátěry stěn a fasád, jsou nezastupitelným pomocníkem, pokud se rozhodneme pro tradiční vápenný nátěr. Osazeny jsou vlákny z přírodní štětiny nejvyšší kvality. Můžeme volit mezi štětkou kulatou či hranatou v různých velikostech a s různou délkou vláken. Délka štětin je měřítkem kvality a výrazně ovlivňuje též cenu výrobku – malířské štětky s kratšími vlákny nacházejí proto uplatnění hlavně u hobby uživatelů, malířské štětky s dlouhými štětinami u profesionálů.

 

Dodávány jsou i malířské štětky osazené syntetickými štěpenými vlákny. Absorpce barvy je horší než u štětek z přírodní štětiny, díky odolnosti vláken a nízké ceně ale dobře poslouží zejména pro práce na hrubých omítkách, penetrační nátěry, ale i pro tapetování.

Více informací naleznete na našich stránkách  http://www.spokar.com

Vydáno 07.06.2015
453 Zhlédnutí
Kontaktujte nás
WEBOVÁ STRÁNKA SPOKAR a.s.
WEBOVÁ STRÁNKA
SPOKAR a.s.
www.spokar.com
Adresa

Adresa

Libkovodská 1428
Pelhřimov 393 01

spokar@spokar.com
+420 565 302 211


Najdete nás také zde:

ARES
captcha