Lesy hl.m. PrahyZáchranná stanice Praha pomáhá zvířatům kolem nás

Člověk si velkou část přírody zabírá sám pro sebe. Stavíme domy, velká nákupní centra, kácíme lesy. Často však ani nepřemýšlíme nad tím, jak naše soužití správně skloubit se živočichy, kteří na těchto místech byli ještě dříve než my. Zvířata často podléhají nástrahám našeho současného světa a pokud se tak stane, měli bychom být alespoň ochotní jim pomoci. Záchranná stanice v Praze pro volně žijící živočichy funguje již od roku 2011. Pokud tedy v Praze najdete zraněné nebo jinak postižené volně žijící druhy zvířat, neváhejte se na nás obrátit. Máme k dispozici plně vybavené zázemí a o všechny nalezence se rádi postaráme.

Záchranná stanice Praha pomáhá zvířatům kolem nás

Divoká zvířata u nás mají dveře dokořán

Záchranná stanice Praha je tu od toho, aby pomáhala volně žijícím živočichů. Bohužel však nemá kapacitu pro všechny druhy, nepřijímají do ošetřování rysy, medvědy, ani vlky. Pokud však narazíte na zvířata typu rorýs, poštolka, holub, ježek, netopýr nebo zajíc, zajistíme jim u nás prvotřídní zdravotnickou péči. Záchranná stanice má k dispozici zázemí pro ošetřovatele, má plně vybavenou veterinární ošetřovnu, také přípravnu, sklad krmiva a karanténní místnost. V rámci rekonstrukce a přizpůsobení prostoru musely projít rekonstrukcí také některé voliéry, nacházející se na pozemku záchranné stanice.


Ne vždy mláďata naši pomoc potřebují

Záchranná stanice přijímá zraněné a jinak postižené živočichy od března 2012. Ne však ve všech případech je nutné volat záchrannou stanici. Lidé se musí naučit rozlišovat, kdy například mládě potřebuje pomoci a v jakých případech je pomoc člověka naopak nežádoucí. Pokud najdete v trávě tiše ležícího zajíce nebo srnečku, dále si ho nevšímejte a vzdalte se. Tato mláďata se schovávají a nechtějí být viděna, ovšem nejsou opuštěná. Kdyby byla opuštěná, pobíhala by a pískala. U jiných živočichů bychom měli znát jejich návyky. Pokud bychom našli v zimě na zahradě ježka, jistě by uhynul, měli bychom se o něj tedy postarat. Stejně tak netopýr – je-li aktivní během dne či jej nalezneme na zemi, je pravděpodobné, že byl zničen jeho úkryt a je zmatený. V takových případech neváhejte a volejte záchrannou stanici.


Spolupráce mezi zookoutky a stanicí je účinná

Řízením záchranné stanice v Praze byly pověřeny Lesy hlavního města Prahy, které mají s péčí o volně žijící živočichy dlouholeté zkušenosti. Již desítky let provozují zookoutky, které jsou mezi Pražany velice oblíbené. Do těchto zookoutků umísťuje záchranná stanice Praha některé trvale postižené živočichy. Provoz záchranné stanice je nejen časově, personálně, ale také finančně náročnou službou. Jestliže byste nám rádi jakkoliv pomohli, neváhejte nás kontaktovat. Telefonní linka slouží také jako infolinka pro veřejnost.
FIREMNÍ ČLÁNKY


Lesy hl. m. Prahy udržují přírodu ve městech

Lesy hl. m. Prahy udržují přírodu ve městech

Příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy se stará nejen o městskou zeleň a jiné veřejné statky v lesích, okrasných školkách, parcích, zahradnictvích a na vodních tocích v rámci hlavního města, ale také si klade za cíl informovat širokou veřejnost o aktualitách a zajímavostech v mnoha oblastech péče o životní prostředí.

Vydáno 23.04.2013
Zábavná a poučná škola hrou? To je ekologická výchova

Zábavná a poučná škola hrou? To je ekologická výchova

Přemýšlíte, jak dětem v mateřské školce i škole předat zábavnou formou vědomosti o přírodě? Chcete, aby byl program zajímavý a přednášeli ho odborníci, kteří problematice skutečně rozumí? Tak právě pro vás je tu ekologická výchova, kterou nabízejí Lesy hl. m. Prahy. Záživnou formou dětem předáváme informace o rostlinách, zvířatech i přírodních jevech.

Vydáno 14.10.2014
Zahradnictví a okrasné školky Lesů hl. m. Prahy – Ďáblice a Kbely

Zahradnictví a okrasné školky Lesů hl. m. Prahy – Ďáblice a Kbely

Organizace Lesy hlavního města Prahy spravují vedle lesů, vodních toků či některých parků také dvě rozsáhlé okrasné školky – ta starší sídlí v Ďáblicích na ploše 17 hektarů, mladší školka ve Kbelích má 14,5 hektaru. Pěstební činnost je zaměřena přímo na druhy vhodné pro výsadbu do městské a příměstské zeleně. Vedle běžných druhů jsou v obou školkách pěstovány také taxony, které byly v minulosti vyšlechtěny přímo na území hlavního města Prahy a právě pro pražské přírodní podmínky (např. Robinia x pragense).

Vydáno 21.04.2014Vydáno 16.06.2015
419 Zhlédnutí
Topováno 16.02.2016