Co vlastně znamená Fairtrade? Třeba férový život s vůní třtiny

Zapomeňme na suché definice. Fairtrade vysvětlíme úplně jinak…

Stébla třtiny obsahují šťávu s obsahem cukrů. Po sklizni se odvážejí ke zpracování do cukrovarů

Malou sladkost si občas dopřeje snad každý. Vybíráme podle momentální chuti, dobré zkušenosti z minula nebo třeba obalu. Možná s výčitkou přelétneme, kolik energie do sebe vpravíme.

Přestavte si ovšem situaci, v níž stojíte před regálem, kde jsou vedle sebe naskládané úplně stejné tyčinky, nelišící se složením, ani chutí. Jak si vyberete? Možná podle obalu. A co když víte, že zakoupením jedné konkrétní z nich máte možnost podpořit drobné pěstitele třeba v Paraguayi, protože právě jejich třtinový cukr tyčinka obsahuje? I takové, pro nás nepatrné gesto, může v důsledku dlouhodobě podpořit pěstitele ze zemí globálního Jihu.  A to je cílem celosvětového systému Fairtrade.

Co vlastně Fairtrade znamená? Fairtrade je způsob obchodu, který umožňuje pracovníkům z tzv. rozvojových zemí uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. To znamená, že pěstitelé a řemeslníci v rámci Fairtrade dostávají za své vypěstované či vyrobené produkty takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na jejich výrobu a zároveň jim tím zaručuje důstojný život.

Ale to není zdaleka všechno. Dostávají navíc vyplácenou tzv. sociální prémii, o jejímž využití rozhodují sami členové fairtradových družstev. Finance z velké části investují do projektů místního rozvoje. Co si pod tím představit? Vezměme si třeba naše malé paraguayské družstvo na výrobu třtinového cukru. 

Farmáři z oblasti Manduvira v západní Praguayi díky financím ze sociálního příplatku a  speciálnímu fondu Fairtrade International  (Fairtrade Access Fund) vloni otevřeli cukrovar na zpracování cukrové třtiny. Je to první cukrovar vlastněný Fairtradovými pěstiteli na světě. Nový cukrovar bude sloužit 1 750 členům družstva Manduvira, kteří nadále nebudou muset platit za pronájem a cesty do cukrovaru vzdáleného 100 km. Družstvo tím navíc vytvořilo nové pracovní příležitosti pro jeho členy i nečleny, zkrátka pro celou komunitu. Certifikací Fairtrade se také zavázali k dodržování základních norem pracovního práva nebo ochrany životního prostředí.

Tak vidíte. I jednou tyčinkou můžete udělat radost sobě a zároveň umožnit dalším žít důstojný život. Produkty s certifikací Fairtrade (mezi které patří např. čokolády, oříšky, káva, čaj, banány či bavlna) poznáte snadno podle nezaměnitelné známky. Až půjdete nakupovat, vzpomeňte si - malé gesto, velká pomoc. Více na www.fairtrade-cesko.cz, fb FairtradeCR.

 

Zdroj fotografií: Fairtrade International

Více informací naleznete na našich stránkách  http://www.fairtrade-cesko.cz

Vydáno 15.07.2015
154 Zhlédnutí
Kontaktujte nás
WEBOVÁ STRÁNKA Fairtrade Česko a Slovensko
WEBOVÁ STRÁNKA
Fairtrade Česko a Slovensko
fairtrade-cesko.cz
Adresa

Adresa

Vinohradská 55
Praha 2 - Vinohrady 120 00

info@fairtrade-cesko.cz
+420 734 336 592


Najdete nás také zde:

FacebookARES
captcha