Luštěniny prospívají zdraví. Je ale důležité vědět, jak na ně

Potravina, která je nutričně velmi důležitá, obsahuje esenciální aminokyseliny nutné pro správnou výživu, a dokonce i skvěle chutná? Že taková neexistuje? Omyl. Přesně tahle kritéria splňují právě u Čechů málo oblíbené luštěniny, které by neměly chybět v žádném jídelníčku.


Nejen pro děti jsou bílkoviny a luštěniny nezbytné

Dostatečný přísun bílkovin je potřebný nejen pro správný vývoj rostoucích dětí. Tyto látky jsou totiž podstatné i pro obnovu tkání dospělých. Luštěniny jsou rostlinnou verzí bílkovin, a právě ty jsou lépe stravitelné než bílkoviny obsažené v mase, vejcích či mléce. Zvláštní však je, že Češi luštěninám stále nedali šanci. Na rozdíl třeba od mexické kuchyně, která se bez luštěnin takřka neobejde, Češi jedí luštěniny jen velmi zřídka a velmi často ani netuší, které plodiny se mezi luštěniny řadí.

Luštěniny od A do Z

Ve zdravém jídelníčku by rozhodně neměly chybět luštěniny, jako jsou čočka, hrách, fazole, cizrna a zpracované sójové výrobky (tofu, tempeh, natto, miso). Nezbytné jsou luštěniny zejména proto, že jsou přirozeným zdrojem rostlinných bílkovin, a tedy aminokyselin, ze kterých se bílkoviny tvoří.

Ideální kombinace? Luštěniny a obiloviny dohromady

Naše tělo si neumí vytvářet zásoby aminokyselin, proto je nutné sníst všechny esenciální aminokyseliny naráz, aby se vytvořila bílkovina nezbytná pro zdraví lidského těla. Luštěniny a obiloviny by se proto měly potkávat naráz na jednom talíři, abychom z nich vytěžili maximum. Taková rostlinná bílkovina vzniklá z aminokyselin obsažených v luštěninách a obilovinách je pro lidské tělo mnohem stravitelnější než bílkovina živočišná.

Že luštěniny nadýmají? Stačí vědět, jak je připravit

Lidé se často vymlouvají na to, že je luštěniny nepříjemně nadýmají, a právě proto chybí v jejich jídelníčku. Luštěniny skutečně obsahují hůře stravitelné cukry a puriny, které způsobují nadýmání, a pokud bychom to s jejich konzumováním přeháněli, zbytečně bychom zatěžovali klouby a ledviny. Pro lidské tělo je tedy škodlivý nejen nedostatek, ale i nadbytek bílkovin. Pokud ale umíte luštěniny uvařit a budete dodržovat základní pravidlo pro konzumaci luštěnin (neměly by tvořit více než 10 % stravy), pak vám luštěniny nemohou ublížit, ale spíše naopak. Adekvátní porce luštěnin pro dospělého i dítě odpovídá přibližně velikosti jeho dlaně. Nadýmavosti luštěnin se lze zbavit například zchlazením studenou vodou po přivedení k varu. Jejich stravitelnost lze zvýšit i šestihodinovým namočením před přípravou.

Ani lidé se dnou se luštěninám nemusí stranit

Luštěnin se nemusíte bát. Mohou vám jedině prospět. Pro pacienty s dnou je ideální začít s fazolemi adzuki či odslupkovanými luštěninami, jako je loupaná červená čočka nebo hrách. Většina purinových látek se totiž skrývá ve slupce. Luštěniny jsou pro člověka mnohem přirozenější potravinou než běžné konzumované bílkoviny ve formě masa, mléka či vajec. Paradoxní je, že v naši populaci se obvykle konzumuje 60 a více procent bílkovin namísto dostačujících deseti. Tím příliš zatěžujeme ledviny a tato častá chyba také vede ke spoustě civilizačních chorob, jako je například právě dna.

Naše prababičky věděly, jak s luštěninami zacházet

Maso jednou týdně a luštěniny, obilniny a zelenina v nepřeberném množství variant několikrát do týdne. Tak se stravovaly naše prababičky a dožívaly se požehnaného věku v lepším zdraví. Řešením není dát si talíř hrachové kaše či čočky, ale vyvážená strava zahrnující zdravou dávku luštěnin, obilovin, zeleniny a samozřejmě i masa. Experimentujte s kombinacemi. Vařte něco společně, něco zvlášť, udělejte si z luštěnin kaši, jindy prejt, nákyp, pomazánku či karbanátek. Zdravý jídelníček rozhodně není nudný. A s těmi správnými recepty nikdy ani nebude.

Více informací naleznete na našich stránkách  http://www.celidia.cz

Vydáno 30.04.2014
433 Zhlédnutí
Topováno 04.09.2014
FIREMNÍ ČLÁNKY

Zdravá výživa Celidia – e-shop, ve kterém jsou bezlepkové potraviny doma

Zdravá výživa Celidia – e-shop, ve kterém jsou bezlepkové potraviny doma
Nesnášenlivost lepku neboli celiakie s sebou nese také potřebu dodržování bezlepkové diety. Dříve byly bezlepkové potraviny v českých luzích a hájích takřka nedostatkovým zbožím, dnes už ale naštěstí máme k dispozici prodejny a e-shopy se zdravou výživou, které se na bezlepkové potraviny, dia ...

Chia semínka pomáhají nejen při hubnutí

Chia semínka pomáhají nejen při hubnutí
Novinka ve vašem zdravém životním stylu má název chia semínka. Možná jste o nich nikdy neslyšeli a možná jste je ochutnali, aniž byste o tom věděli. V menším množství je totiž obsahuje i pečivo, které je k dostání v pekárnách, obchodech, atd. Semínka chia jsou tak zdravá a tělu prospěšná, že by je ...
Kontaktujte nás
WEBOVÁ STRÁNKA GenSeq s.r.o.
WEBOVÁ STRÁNKA
GenSeq s.r.o.
www.edb.cz
Adresa

Adresa

Wolkerova 1382
Benešov u Prahy 256 01

genseq@genseq.cz
+420 605 105 008


Najdete nás také zde:

ARES
captcha