Srdce i duše Olomouce patří baroku

Přijměte naše pozvání do srdce Moravy a užijte si letní večer ve znamení baroka. Nemusíte být milovníci historie ani vážné hudby, přijeďte se zkrátka pobavit. Přesně to vám totiž Olomoucké barokní slavnosti nabídnou.


Generace historiků i umělců označovaly Olomouc za město barokní. Ačkoliv kořeny města spadají do raného středověku, faktem je, že právě barokní epocha tvář města ovlivnila nejvíce. Až dnes se ale Olomouci daří tuto stránku své duše otevírat opravdu důsledně. Nejlépe o tom svědčí Olomoucké barokní slavnosti, jejichž druhý ročník zaplní téměř polovinu letních prázdnin.

Jak to bylo vloni? Kostýmované upoutávky na festival ve městě, každý večer možnost večeře s barokní stolovou hudbou a jako hřeb programu vždy některá z barokních či novobarokních oper v nádherných prostorách Konviktu. Plný sál sledoval fascinující podívanou, živou exkurzi do fantaskního světa fabulací, emocí, výrazné gestikulace a pestrých barev barokní opery. Každý večer tleskaly desítky hostů v barokním konviktu představení olomouckého souboru Ensemble Damian. Každý večer ožívala jedna z nejvýraznějších kulturních epoch z tisíciletých dějin někdejšího hlavního města Moravy. Představení bývala vyprodaná, lidé i účinkující z Ensemble Damian byli vesměs spokojení. „Počet návštěvníků odhadujeme na dva a půl tisíce, včetně dvou představení Harlekýnů venku a dětských dílen,“ uvedla po loňském ročníku Kateřina Zahradníčková z Ensemble Damian. „Jsme nadšeni nejen z podpory, které se nám ze strany města dostalo, ale i z obrovského zájmu diváků. Pokračovat bychom samozřejmě chtěli i v příští sezoně.“ Zájem o letní večery s barokní operou byl tak velký, že museli pořadatelé hned po prvním představení zdvojnásobit kapacitu hlediště. I tak měl ale první ročník festivalu jediný nedostatek – délku svého trvání. Jak se totiž ukázalo, dvanáct večerů ani zdaleka nemohlo pokrýt zájem návštěvníků.

„Jistě, nejlepší by bylo, kdyby taková představení mohla Olomouc nabízet po celou sezonu,“ říká náměstek primátora Jan Holpuch. Letos se tedy podařilo i díky podpoře města protáhnout trvání barokních slavností ze dvou týdnů na bezmála měsíc. „Tušili jsme, že barokní kultura představuje pro naše město veliký potenciál,“ hodnotil první ročník barokních slavností Jan Holpuch. „Dlouho se u nás diskutovalo o tom, že pro větší zájem turistů by to chtělo právě takové akce, jenže se tu nic podobného neděje, protože není jisté, že turisté přijedou. Tento zdánlivě neřešitelný cyklický problém jsme tedy rozsekli, významně jsme Olomoucké barokní slavnosti podpořili a ukázalo se, že to byl dobrý krok.“

Návštěvníci města proto budou moci opět potkávat postavy v barokních kostýmech přímo v ulicích a v okolí radnice, opět je bude čekat nezapomenutelný program v prostorách staré jezuitské univerzity. Program barokních slavností se bude tentokrát odehrávat od 27. června do 20. července.

V hlavním večerním programu návštěvníci uvidí kromě jiného i komickou operu od Wolfganga Amadea Mozarta. Operu Bastien a Bastienka napsal dvanáctiletý hudební génius jen chvíli poté, kdy odjel s rodinou z několikaměsíčního pobytu v Olomouci, publikum ji zažije s nově přeloženým libretem, když překladatelem byl Jaromír Nohavica. Na programu jsou dále díla Vivaldiho, Handela a také olomouckého skladatele a šéfa souboru Ensemble Damian Tomáše Hanzlíka.

Kromě šesti barokních a neobarokních oper je pro návštěvníky města a festivalu připravený také bohatý doprovodný program, například ve formě barokních prohlídek města. Ty se budou konat vždy od čtvrtku do soboty od 27. června do 19. července, cena prohlídky bude 50 korun, poloviční vstupné pak zaplatí studenti, senioři a děti od 6 do 15 let. Na výběr bude hned ze tří tematických okruhů – barokní skvosty, církevní památky v době baroka či vojenská barokní pevnost. Děti se mohou zúčastnit také výtvarných dílen nebo sledovat Harlekýnova dobrodružství – na své si zkrátka přijdou téměř všichni.

Vstupenky na festival v hodnotě 150 korun je možné zakoupit v Informačním centru v podloubí olomoucké radnice (tel.: (+420) 585 513 385, 392 | e-mail: infocentrum@olomouc.eu
web: http://baroko.olomouc.eu), pro skupiny a cestovní kanceláře doporučujeme kontaktovat produkční festivalu Kateřinu Zahradníčkovou (mobil: (+420) 774 247 960, e-mail: katerinaz@volny.cz).

V rámci vstupenky na vás čekají také zajímavé bonusy od partnerů festivalu:

CK ATIS - sleva na dovolenou 8% (nevyhazujte vstupenku, slevu uplatníte uvedením kódu BAROKO8 při nákupu na www.atis.cz)

Arcibiskupský palác - 50% sleva

Arcidiecézní muzeum - 50% sleva

Leo Experess - oficiální dopravce festivalu - při koupi jízdenky s LE získáte slevu 20% na vstupenku

Muzeum umění - 50% sleva

Více o programu a celém festivalu najdete na http://baroko.olomouc.eu.

Více informací naleznete na našich stránkách  http://tourism.olomouc.eu

Vydáno 23.05.2014
503 Zhlédnutí
Topováno 27.10.2016
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA Informační centrum Olomouc
WEBOVÁ STRÁNKA
Informační centrum Olomouc
www.olomouc.eu
LINKY NA WEB

LINKY NA WEB

Kalendář akcí
Adresa

Adresa

Horní náměstí 583 - radnice
Olomouc 779 11

podatelna@olomouc.eu
+420 604 226 673


Najdete nás také zde:

FacebookARES
captcha