Tvorba lidového kroje – tradice, která musí být zachována

Lidový kroj patří bezpochyby k významnému kulturnímu dědictví z minulých dob. Výroba krojů patří přitom mezi komplexní náročné činnosti, které vyžadují jistý um a znalosti. Již v roce 2006 vznikla díky projektu Středisko školy lidové tvořivosti a řemesel za podpory Strukturálních fondů EU obecně prospěšná společnost Lidové tradice a Řemesla, která se stará o zachování této tradice a o předání potřebných znalostí a dovedností budoucím generacím.

Výroba krojů

Výroba krojů tradičními postupy

Společnost Lidové tradice a Řemesla patří mezi úzkou skupinu těch, kteří se zabývají výrobou krojů a dílčích částí s využitím tradičních postupů. Samotný proces výroby krojů obstarávají zkušené švadleny a vyšívačky. Vyrábí jak kompletní kroje, tak části jako klobouky, čepení či voničky.

Díky spolupráci s řadou institucí, které se lidovou kulturou zabývají do hloubky, odpovídají používané postupy výroby krojů i jejich samotný vzhled době, ve které vznikaly. Společnost se zabývá výrobou krojů ze Slovácka, ovšem díky přesným podkladům od odborníků a mnohaletým zkušenostem vyrábí i kroje z jiných regionů.

Kroje z Uherského Ostrohu vynikají precizním řemeslným zpracováním i autentičností


Půjčovna krojů a jejich údržba

Ne každému se vyplatí nechat si ušít svůj vlastní kroj, mnozí jej chtějí využít třeba jen jednou, dvakrát do roka pro konkrétní folklórní událost. Všem takovým je plně k dispozici půjčovna krojů, která disponuje řadou precizně vyrobených krojů různých velikostí. Díky půjčovně krojů tak můžete do tradičního kroje odít sebe, ale také třeba i celou folklorní skupinu.

Ti, kteří mají svůj vlastní kroj, jej mohou svěřit do rukou profesionálů, kteří se postarají o praní a žehlení. V případě potřeby společnost Lidové tradice a Řemesla zajišťuje taktéž opravy krojů i dílčích částí.

Půjčovna krojů i samotná výroba pod taktovkou obecně prospěšné společnosti Lidové tradice a Řemesla


Ruční tkaní

Společnost se pyšní znalostí dovednosti ručního tkaní. Pomocí ručního tkaní vyrábí vlastní materiály podle tradičních postupů. Z těchto materiálů, vyrobených metodou ručního tkaní, pak vyrábí samotné částí jednotlivých krojů. Mimo to také dle konkrétních přání a požadavků zákazníků vyrábí konfekci i bytové doplňky či dárkové předměty.


Provozovna společnosti Lidové tradice a Řemesla

O výrobě krojů a dalších řemeslných technikách se mohou zájemci více dozvědět ve školicím středisku. To je přístupné dětem, dospělým, jednotlivcům i skupinám. Cílem školicího střediska je předat znalosti o lidové tradici. Aby byl potenciál plně využit, je pracoviště školicího střediska uzpůsoben tak, aby v něm mohly být vyučovány techniky ručního tkaní, paličkování, malby na hedvábí a dalších tradičních postupů. Výrobky pak lze zakoupit v samostatné prodejně, kde lze taktéž objednat výrobu kroje či jiných rukodělných předmětů podle specifických požadavků.

Půjčovna krojů, školicí středisko a další prostory společnosti se nachází v areálu zámku v Uherském Ostrohu. Návštěvníci budou z těchto prostor odcházet seznámeni s historií, symbolikou i samotnou výrobou krojů a budou obohaceni informacemi o lidovém folkloru


Více informací naleznete na našich stránkách  http://www.lidove-kroje.cz

Vydáno 24.11.2015
811 Zhlédnutí
Topováno 20.06.2016
Kontaktujte nás
WEBOVÁ STRÁNKA Lidové tradice a řemesla, o.p.s.
WEBOVÁ STRÁNKA
Lidové tradice a řemesla, o.p.s.
www.siti-kroju.cz
Adresa

Adresa

Zámecká 196
Uherský Ostroh 687 24

remesla@uhostroh.cz
+420 732 558 971


Najdete nás také zde:

FacebookARES
captcha