Historie Zoologické zahrady Ústí nad Labem: Od ptačího parku k ZOO

V roce 1908 významný ústecký podnikatel a obchodník Heinrich Lumpe, který byl zároveň uznávaným ornitologem nejen u nás, ale i v zahraničí, od města Ústí nad Labem odkoupil pozemky na svahu Mariánské skály. Věděl o nich totiž, že jsou místem častého výskytu drobného ptactva a rozhodl se zde založit soukromou přírodní ptačí rezervaci Lumpepark. Tak se začala psát historie ZOO v Ústí nad Labem.

žirafy

Ptačí rezervace jako umělecké dílo a její první návštěvníci

Lumpepark se rozkládal na ploše šesti hektarů, nabízel stovky úkrytů pro ptačí hnízda a díky velkému úsilí svého zakladatele se stal doslova uměleckým dílem. Lumpe zde nechal vysázet stovky jehličnatých a listnatých stromů, okrasných keřů i vzácných a neobvyklých rostlin. Vybudoval systém kaskád a vodopádů, ve spodní části zdobilo malebné údolí jezírko s vodotryskem.

Ptačí rezervace původně nebyla určena pro veřejnost. Měla poskytnout ptákům žijícím ve městě klid ke hnízdění a zabezpečit krmivo přes zimu. Postupně se však její úloha změnila. Lumpe chtěl, aby jeho park sloužil i lidem, zejména mládeži při výchově k lásce k přírodě, a proto se v roce 1914 poprvé otevřel veřejnosti.


Jak se z ptačího parku stala ZOO Ústí nad Labem

Lumpe zemřel roku 1936, ale jeho park díky obětavosti hlavního zahradníka a dalších pracovníků nezanikl. Po druhé světové válce Lumpepark přešel do vlastnictví Československé republiky a z ptačí rezervace se stal zookoutek, kde mohli návštěvníci trávit své volné chvíle.

Zoologická zahrada se postupně rozšiřovala a vznikaly zde nové klece a výběhy se zvířaty. Největšího rozmachu dosáhla v 70. letech, kde se rozrostla na dnešních bezmála třicet hektarů. Začaly se stavět nové pavilony, ve kterých zvířata od návštěvníků nebyla oddělena klasickými mřížemi, ale modernějším sklem, jako například v pavilonu šelem nebo v exotáriu, kde se zabydlely vzácné druhy zvířat. V horní části ZOO byly vybudovány také velké výběhy pro nosorožce, žirafy, slony, zebry a antilopy.

Navštivte ZOO v Ústí nad Labem zdarmaVydáno 03.03.2016
110 Zhlédnutí
Topováno 07.04.2016
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA Zoologická zahrada Ústí nad Labem, příspěvková organizace
WEBOVÁ STRÁNKA
Zoologická zahrada Ústí nad Labem, příspěvková organizace
www.zoousti.cz
LINKY NA WEB

LINKY NA WEB

Kalendář akcí
Adresa

Adresa

Drážďanská 23
Ústí nad Labem 400 07

eliska.barcalova@zoousti.cz
+420 475 503 421


Najdete nás také zde:

ARES
captcha