Impulsní plazmové systémy a materiálové inženýrství

Ústav fyziky plazmatu AV ČR se zaměřuje na řadu výzkumů, jejichž cílem je zkoumání plazmatu a jeho využití v praxi. Jedním z projektů je výzkum impulsních plazmových systémů, v rámci kterého se studuje plazma, vytvořené pomocí impulsních vysokonapěťových výbojů. Druhým významným projektem je výzkum v rámci materiálového inženýrství. Zde se zabývají především interakcí plazmatu s pevnou a kapalnou fází.

Impulsní plazmové systémy

Impulsní plazmové systémy

Oddělení impulsních plazmových systémů se zabývá především výzkumem plazmatu, vytvořeného impulsními výboji vysokého napětí. To je vytvořeno v plynech a kapalinách. Oddělení zkoumá nízké, střední i vysoké impulsní výkony v řádech 10 GW a jejich možné využití v praxi.

Výzkum plazmatu


Plazma v materiálovém inženýrství

Oddělení MI ÚFP je jedním z mála pracovišť na světě, které se zabývá studiem interakce různých materiálů s plazmatem. Současně se pracoviště zabývá studiem využití plazmových technologií k přípravě nových materiálu, i v této oblasti má světové postavění. V rámci Ústavu řeší např. fúzní aplikace. Při interakci plazmatu s materiály dochází totiž k povrchovým a objemovým změnám. Dále se zabývá plazmovým stříkáním či slinováním prášků pulzním elektrickým proudem.

Díky svému zaměření a specializaci má Ústav fyziky plazmatu AV ČR vysokou prestiž po celém světě. Experimentální studium je prováděno v široké domácí i mezinárodní spolupráci se zapojením nejvýznamnějších vědců v oboru.

Oddělení materiálového inženýrství ÚFPVydáno 31.10.2016
55 Zhlédnutí
Topováno 22.06.2017
FIREMNÍ ČLÁNKY

Věda a výzkum v oblasti laserové plazmy

Věda a výzkum v oblasti laserové plazmy
Věda a výzkum v sobě jdou ruku v ruce. Zabírají největší část jakéhokoliv dění, protože se neustále chceme posouvat kupředu. Vyvíjí se nové technologie a vyrábí neustále nové výrobky a proto je tento proces velice důležitý.

Laserové plazma – experimentální i teoretické studium

Laserové plazma – experimentální i teoretické studium
Ústav fyziky plazmatu AV ČR se sídlem v Praze se zaměřuje na experimentální i teoretické studium a aplikace plazmatu, který je vytvořen laserovými svazky o velkém výkonu. Experimentální výzkum je prováděn na jednom z největších laserů v Evropě. Oddělení pracuje i s dalšími domácími pracovišti, ...

Špičkové pracoviště zaměřené na speciální optiku, to je TOPTEC

Špičkové pracoviště zaměřené na speciální optiku, to je TOPTEC
O veřejné neuniverzitní výzkumné instituci zvané Akademie věd České republiky asi někdy slyšel každý, byť úplný laik. AV ČR je tvořena třiapadesáti vědeckými ústavy, z nichž jeden se nazývá Ústav fyziky plazmatu. Vědci se v něm zabývají například výzkumem a vývojem řízeného termojaderného ...

Ústav fyziky plazmatu nezaostává ani za mezinárodními kolegy

Ústav fyziky plazmatu nezaostává ani za mezinárodními kolegy
Ústav fyziky plazmatu je jedním z 53 vědeckých ústavů Akademie věd České republiky a jako jediný subjekt v České republice se zabývá vědeckým výzkumem fyziky plazmatu a jeho aplikacemi. Je-li pro zdokonalení vaší výroby či konkrétních produktů zapotřebí objevů z oblasti fyziky plazmatu, obraťte se ...
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i.
WEBOVÁ STRÁNKA
Ústav fyziky plazmatu AV ČR, v.v.i.
www.ipp.cas.cz
Adresa

Adresa

Za Slovankou 1782/3
Praha 8 - Libeň 182 00

vaclavik@ipp.cas.cz
+420 721 315 314


Najdete nás také zde:

ARES
captcha