Obec Velká Polom


Opavská 58, Velká Polom 747 64

Velká Polom.
Obec patří ve slezském regionu k nejstarším. Bohužel existuje málo pramenů, ze kterých lze vyčíst nejstarší fakta o životě našich předků.
Před více jak 730 lety přišla hrozná bouře, prudká vichřice vylámala z kořenů staleté stromy a velkou část lesa vyvrátila. Okolní obyvatelé použili těchto klád ke stavbě svých příbytků a založili na vymýceném pozemku osadu, kterou nazývali Velký Polom, později byl název upraven na Velká Polom.
Od r. 1288 se datuje první zmínka o obci. Vesnici vlastnil feudál Vikart, není však známo, zda ji vybudoval či převzal a podmanil si ji. Dá se však předpokládat, že obec vznikla mnohem dříve, neboť zdejší farní kostel je zasvěcen sv. Václavovi, k čemuž udělovali souhlas sami Přemyslovci.
Velká Polom se stala farní vesnicí, do jejíž duchovní správy patřily okolní vesnice: Čavisov, Hrabyně, Smolkov, Lhotka, Krásné Pole, Horní a Dolní Lhota. V r. 1784 byla z Velké Polomi vyfařena Hrabyně, v r. 1905 Chabičov. Od r. 1508 (odkdy je zachována evidence) u nás působilo 27 farářů a 48 kaplanů.
Obec Velká Polom se nachází v Moravskoslezském kraji a od 1.1.2007 tvoří jednu z okrajových částí okresu Ostrava–město. Se svou rozlohou 1165 ha patří mezi obce středně velké. Leží na spojnici měst Ostravy a Opavy, kterou představuje státní silnice I/11. Velká Polom plnila i v dávné historii významnou roli, tomu odpovídá i dobrá vybavenost.
Mezi významné objekty patří kostel sv. Václava, farní úřad, ve vlastnictví obce je to kulturní středisko, více jak 130 let stará budova, rekonstruovaná v r. 2006.
V něm se nachází lékárna, zdravotní středisko, prostorný společenský sál a několik kluboven.
Suterén poskytuje příjemné posezení ve stylovém prostředí, zde je možno organizovat oslavy, konají se zde výstavy, společenské organizace a spolky jej využívají ke schůzovní činnosti.

V současné době se realizuje developerský projekt v lokalitě Mlýnek. Díky tomu se počet obyvatel v obci neustále zvyšuje.
V roce 2009 byla opravena budova obecního úřadu. Postupně byly modernizovány všechny části školského areálu. Obnova začala v roce 2005 rekonstrukcí nejstarší část základní školy, v letech 2010 a 2011 následovala rekonstrukce a nástavba novější část základní školy, byla postavena nová mateřská škola a vybudováno multifunkční hřiště na školní zahradě. U fotbalového hřiště byla v tomtéž období postavena moderní tribuna a zázemí pro sportovce. Následovaly rekonstrukce dalších objektů - Domu hasičů v r. 2012, v dalším roce pak byl rekonstruován objekt Domu zahrádkářů na veřejnou knihovnu a rybník Rákosníček blízko MŠ, postupně byly vybudovány nové chodníky a opraveny staré kolem nejfrekventovanějších silnic. V r. 2015 došlo k rozsáhlé rekonstrukci sokolovny včetně estetizace jejího okolí, zásadním způsobem byl modernizován objekt, ve kterém sídlí Policie ČR, a také tělocvična v ZŠ. V r. 2016 bylo zastřešeno víceúčelové hřiště u ZŠ - vznikla unikátní hala pro téměř celoroční provoz.
K 1.1.2016 čítá obec Velká Polom 2 043 obyvatel.

IČ: 00300829
DIČ: CZ00300829
Okres: Ostrava-město
Stát: Česká republika
Právní forma: ostatní
Počet zaměstnanců: 6 - 25 zaměstnanců
Obrat: neudáno
Kontaktní osoba: Ing. Ludmila Bubeníková

Další produkty a služby
  • přidělení čísla popisného, evidence obyvatel, správa místních poplatků, legalizace a vidimace, městská a obecní policie

SALIT spol. s r.o. - průmyslové podlahy

Související články
Betonové stropy, schodiště, balkóny a další výrobky z betonu
Betonové stropy, schodiště, balkóny a další výrobky z betonu

Výrobě betonových stropů, schodišť, balkónů a mnohých dalších výrobků právě z betonu, se věnuje společnost PLASTBETON s.r.o., která se zabývá především výrobou, prodejem a montáži betonových stavebnicových dílců jako jsou: stropy Spiroll, betonové schodiště, filigrány, podesty, balkóny a RZP překlady. Další součástí jejich práce je zpracování betonářské oceli.


Stožáry veřejného osvětlení do každého města i obce
Stožáry veřejného osvětlení do každého města i obce

Nově, snadno a rychle? Obce a města mají díky firmě V. Radoň a spol. Strojírna Velim v.o.s., možnost zajistit nové stožáry veřejného osvětlení a to pomocí jediné firmy, která je schopna zajistit jak dodávku celého stožáru včetně osvětlení, tak také její montáž či jiné opravy a úpravy.


Projekt „Byty Amadet Jesenice“ přináší komfort v bydlení
Projekt „Byty Amadet Jesenice“ přináší komfort v bydlení

Poblíž Jesenice vyrůstají domy, které v sobě skrývají komfortní byty, jež uspokojí i nejnáročnějšího obyvatele. K tomu jistě přispívá i to, že jsou v parteru budov zakomponovány i služby, od lékaře až po kadeřníka. Myšleno bylo pochopitelně i na podzemní garáže, které jsou vybaveny moderními výtahy.


Autosalon Peugeot, který vás příjemně překvapí
Autosalon Peugeot, který vás příjemně překvapí

Od automobilu jeho majitel požaduje především spolehlivost. Ať už se jedná o rodinný vůz nebo například „sporťák“. V novém autosalónu UNICARS ve Zlíně máte jistotu, že zakoupíte pouze kvalitu. Kromě toho můžete využít pravidelné technické prohlídky.