Obec Dolní Studénky
Obec Dolní Studénky

Obec Dolní Studénky.

Obec Dolní Studénky se v písemných pramenech prvně připomíná roku 1353. Člověk se však na úrodných půdách v údolí Desné usadil podstatně dříve.

Jednou z vesnic, které byly tehdy založeny, jsou Dolní Studénky. V nejstarších záznamech zemských desek se ovšem nejmenují Dolní Studénky, ale “Studenka”. Jméno obdržely patrně po studánce, která tu kdysi byla, a protože v nedalekých horách na Štítecku vznikla vesnice, které lidé říkali podle mnoha studánek “Studénky”, rozlišily se obě obce přívlastky Dolní a Horní. Z Dolní Studánky se staly postupně Dolní Studénky (1881), Dolní Studýnky (1915) a od roku 1924 ustálená podoba Dolní Studénky. Německý název Schönbrunn nacházíme poprvé v roce 1718.

Z prvního písemného záznamu o obci se dovídáme, že roku 1353 si dal Jan z Kravař zapsat do zemských desek zdejší lán půdy a manželka Voka ze Sovince pustila právo na půl “Studenky” Pavlu ml. ze Sovince. Ves, rozdělená na různé majetkové části, střídala během 14. a začátkem 15. století své majitele. K jejímu scelení došlo patrně až po roce 1437, kdy její větší část koupil Jan Tunkl od Alberta z Víckova a Kolšova. Roku 1466 získal Dolní Studénky mezi jiným zbožím Jan Tunkl st. z Brníčka a Zábřeha.


Katalog firem:    

Krajské, městské a obecní úřady

,