Obec Chotěbudice


Obec Chotěbudice je malebná vesnice v kraji Vysočina, která se nachází na soutoku Želetavky a Strážovského potoka. Má 104 obyvatel a rozlohu 5, 5 km2. Její historie sahá až do 14. století, kdy patřila různým šlechtickým rodům. Dnes je součástí Mikroregionu Moravskobudějovicko.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1351, kdy Mikuláš a Otík z Černína darovali část vsi Václavovi z Vranína. V roce 1365 byla vesnice rozdělena mezi tři majitele: Jana z Vranína, Jana z Chotěbudic a Jana z Budče1 V průběhu 15. a 16. století se v obci vystřídalo několik dalších pánů, například z rodu Kostků z Postupic, Trčků z Lípy nebo Zahrádeckých ze Zahrádek. V roce 1611 byla vesnice spolu s Budčí prodána Janu Rudolfu Trčkovi z Lípy, který byl v roce 1620 popraven za účast na stavovském povstání. Po bitvě na Bílé hoře byl majetek konfiskován a přidělen Albrechtu z Valdštejna, který jej v roce 1628 prodal Karlu z Lichtenštejna. Od té doby patřila obec k panství Moravské Budějovice, které bylo v držení Lichtenštejnů až do roku 1848.

Uprostřed návsi postavené ve staroslovanském stylu ve tvaru podkovy stojí kaple sv. Václava. V okolí obce se nachází cyklostezky, turistické trasy a rybníky. V obci se pořádají různé akce, jako například masopust, hody, hasičské soutěže, vánoční trhy nebo silvestrovská zábava.

Obec Chotěbudice je zajímavou destinací pro ty, kteří hledají klid, přírodu a historii. Obec má své kouzlo a půvab, který stojí za to poznat.

Štítky:

obec Chotěbudice, obecní úřad

POBOČKY
Kontaktujte nás
WEBOVÁ STRÁNKA Obec Chotěbudice
WEBOVÁ STRÁNKA
Obec Chotěbudice
www.chotebudice.cz
Adresa

Adresa

Chotěbudice 34
Chotěbudice 675 31

obec@chotebudice.cz
+420 568 451 023


Najdete nás také zde:

ARES
captcha