Obec Dobřany


Dobřany 90, Dobřany 518 01
Obec Dobřany se nachází v Královéhradeckém kraji v severozápadní části Orlických hor, 630 m. n. m. Jméno obce se odvozuje od místa, kde žili a hospodařili lidé na dobré půdě. První písemná zmínka je z roku 1361.

V současnosti zaujímá obec a její katastrální území rozlohu 405 ha. Z toho je 185 ha zemědělské půdy, 191 ha lesní půdy, zastavěná plocha činí 4 ha. Je zde asi 100 domů, z čehož necelá polovina je využívána k rekreaci.

K nejvýznamnějším stavbám patří barokní kostel sv. Mikuláše z roku 1759, roubená fara z roku 1855 a v západní části vsi, zbytky kdysi rozsáhlého hradu, jehož počátky jsou kladeny do 12. století. Ve středu obce stojí památná lípa údajně stejně stará jako obec sama.

V obci se nachází prodejna se smíšeným zbožím, vodovod, víceúčelové a dětské hřiště z r. 2005.

V Dobřanech má velmi dlouhou tradici školství, údajně se zde učilo již v roce 1672, ale k postavení školy došlo až v roce 1742. V současnosti je v obci Základní devítiletá škola, kterou provozuje obecně prospěšná společnost Trivium Plus. Škola má velké úspěchy a navštěvuje jí okolo 150 žáků, kteří dojíždějí i z okolí.

Z místních spolků stojí za zmínku Sbor dobrovolných hasičů, který byl založen roku 1887. V roce 1927 byla založena Tělocvičná jednota Sokol. Jeho členové si roku 1931 postavili vlastní budovu, která je využívána na různé společenské akce dodnes.

Dobřany jsou známé hlavně autokrosovými a motokrosovými závody. Místní Automotoklub byl založen roku 1957. V roce 1973 proběhl z Dobřan první přímý přenos do Československé televize v okrese Rychnov nad Kněžnou, při Orlickém autokrosu. Od roku 1981 se na místním závodišti konají i mezinárodní závody v autokrosu. Největším závodem bylo mistrovství Evropy družstev v roce 1987 za účasti 10 zemí. V současné době se automotoklub věnuje hlavně pořádání MČR v autokrosu Racer buggy a MČR v motoskijöringu.

Obecní úřad naleznete na adrese Dobřany 90, okres Rychnov nad Kněžnou.

Produkty
  • veřejná správa, městské magistráty, poskytování grantů a dotací, státoobčanská řízení, integrovaný záchranný systém

Dotační poradenství Hradec Králové, vyhledání dotace, zpracování žádosti o dotaci.

Dotační poradenství Hradec Králové, vyhledání dotace, zpracování žádosti o dotaci

Děčínská bouda - Horská farma na Růžové hoře, ubytování na horách v Krkonoších.

Děčínská bouda - Horská farma na Růžové hoře, ubytování na horách v Krkonoších

Související články
Nápojové automaty společnosti DELIKOMAT vyhoví každému Vašemu přání

DELIKOMAT s.r.o.

Nápojové automaty společnosti DELIKOMAT vyhoví každému Vašemu přání

Pouze kvalitní zrnková nebo instantní káva ve spojení s moderním nápojovým automatem firmy DELIKOMAT dovede vytvořit dokonale vyvážený nápoj. Stačí jednou zmáčknout a ochutnat. Každý den v týdnu můžete mít jinou delikatesu. Volit můžete i ze dvou velikostí.


D&D International: Daňové přiznání a mzdové účetnictví zvládneme za vás

D&D International, s.r.o.

D&D International: Daňové přiznání a mzdové účetnictví zvládneme za vás

Nevíte si rady s účetnictvím? Děsí vás daňové přiznání? Se vším vám pomůže společnost D&D International s.r.o., která zajišťuje vedení účetnictví pro malé a střední podniky. Postaráme se o jednoduché i podvojné účetnictví, mzdové účetnictví, daňovou evidenci, DPH, personalistiku i daňové přiznání. Nechte účetní záležitosti své firmy na nás!


Technologie a zařízení pro čištění vody navrhuje a vyrábí firma W.P.E.

W.P.E. a.s.

Technologie a zařízení pro čištění vody navrhuje a vyrábí firma W.P.E.

Bez čisté vody se neobejde průmysl, doprava ani zemědělství. Povrchovou úpravou a čištěním odpadních vod v nejrůznějších odvětvích se zabývá firma W.P.E. a.s.. Vyrábíme a dodáváme proto veškeré technologie a zařízení nezbytné pro čištění vody.


Nadměrná, těžká a nadrozměrná doprava

ZIPP Brno s.r.o.

Nadměrná, těžká a nadrozměrná doprava

Přeprava nadměrného, těžkého či nadrozměrného nákladu sebou přináší komplikace, a to nejen se samotným převozem, ale i s dodržením podmínek a dalších úkonů jako třeba zajištění nákladu, aby nijak neohrozil účastníky silničního provozu. Pokud právě řešíte převoz takového nákladu a kromě profesionální dopravy potřebujete i řadu zkušeností, tak se obraťte na firmu ZIPP Brno s.r.o.


Firemní články
Obec Dobřany v Královéhradeckém kraji, barokní kostel sv. Mikuláše, roubená fara, zbytky hradu

Obec Dobřany v Královéhradeckém kraji, barokní kostel sv. Mikuláše, roubená fara, zbytky hradu

Obec Dobřany, jméno obce se odvozuje od místa, kde žili a hospodařili lidé na dobré půdě. První písemná zmínka je z roku 1361.