Obec Vršce


Vršce 91, Vršce 507 33
Obec Vršce se nachází v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji. Nadmořská výška zastavěné části obce je 261 m, nejvyšší místa katastru 304 m na severu a 320 m na východě. Rozloha území je 642 ha, z toho 170 ha lesů. K 1.1.2007 měla obec 232 trvale hlášených obyvatel v 55 rodinných domech a 6 bytových. Chalup a chat přechodně obsazených je 28, neobyvatelných domků 9.

Vršce byly staroslovanskou rodovou obcí, latinsky Wrschecium – jméno pravděpodobně dostaly od vršitého okolí, do kterého jsou ze 3 stran zasazeny. Rod zde usazený sousedé nazývali Vršici.

První písemná zmínka o obci je z roku 1247, kdy byla lénem křížovníků řádu německého, od 17. století náležela k panství Schliků z Jičíněvse. Podle archeologických výzkumů bylo však území jižně od obce a v cihelně osídleno již v 7.-9. století. Svědčí o tom řada (asi 50) mohylníků na západ od obce i hradiště zvané Češovské valy východně od obce, které svým západním valem náleží do katastru Vršků. Pod ním je pahorek nazývaný místními Křesťanec, na němž prý Jan Žižka v r.1423 po vítězství nad Čeňkem z Wartenberka u Velíše a po rozboření hradu Kozojedského pochoval své padlé bojovníky. Mohylníky jsou ze tří nejrozsáhlejších v severovýchodních Čechách, navržený k zápisu nemovitých památek.

Duchovní správa s kostelem sv. Vavřince byla zřízena v roce 1350, nový barokní byl postaven v roce 1726. Kolatura zahrnovala Vršce, Slavhostice, Židovice, Běchary a Labouň.

Součástí kostela je starobylá roubená zvonice z roku 1515 polygonálního půdorysu se střechou cibulovitého tvaru, původně krytá šindelem, nyní plechem. Oznamovala nejen bohoslužby, ale i nebezpečí a požáry na 4 světové strany strany sousedním obcím. V ní byly 3 zvony, z nichž 2 rekvírovány během 1.světové války, zbylý zvon sv. Jan Křtitel ze 16. století váží 20 tun, později tam byl přenesen z kostela malý zvon tzv. umíráček. Kostel a zvonice jsou zapsány jako kulturní památky.

Obecní úřad naleznete na adrese Vršce 91, okres Jičín.

Úřední hodiny obecního úřadu:
Pondělí 17:00 - 18:30
Čtvrtek 17:00 - 18:30.

Produkty
  • státní správa, úřady a magistráty, instituce a organizace, obecní samospráva, zastupitelství krajů a měst


Související články
Revize komínů nechte na odbornících z Frýdlantu nad Ostravicí

Komíny - Krby s.r.o.

Revize komínů nechte na odbornících z Frýdlantu nad Ostravicí

Pokud máte na domě komín, neměli byste zapomínat na jeho kontrolu. Nekvalitně zkonstruované či zchátralé komíny totiž mohou způsobit požár. Revize komínů ovšem nemůže dělat jen tak někdo, nýbrž pouze odborně způsobilý člověk s živnostenským oprávněním v oboru kominictví. Pokud potřebujete revizi či vložkování komínů, máme pro vás řešení – obraťte se na firmu Komíny - Krby s.r.o. Luboš Czyž z Frýdlantu nad Ostravicí.


Zubová nerezová čerpadla dvojího typu od firmy strojírny Kukleny spol. s.r.o.

Strojírna Kukleny spol.s r.o.

Zubová nerezová čerpadla dvojího typu od firmy strojírny Kukleny spol. s.r.o.

Čerpadla se využívají především v potravinářském průmyslu. Společnost strojírny Kukleny nabízí dvojí provedení těchto čerpadel. Vyrábějí se v typových řadách ZMK a ZC. Tyto produkty mohou být dodány s elektromotorem nebo variátorem pro plynulou regulaci výkonu a to u všech typů zařízení. Variátor může být nahrazen frekvenčním měničem.


Řešení pro přesné vážení, špičkové analytické a kontrolní systémy

Mettler - Toledo, s.r.o.

Řešení pro přesné vážení, špičkové analytické a kontrolní systémy

Mettler - Toledo, s.r.o. pomáhají klientům prostřednictvím přesných měřících, analytických a kontrolních systémů nalézat řešení pro zvyšování produktivity a dosažení shody s regulačními požadavky.


Výroba a vývoj EMC produktů, poradenství a měření v oblasti elektromagnetické kompatibility s ohledem na minimalizaci nákladů

SKYBERGTECH s.r.o.

Výroba a vývoj EMC produktů, poradenství a měření v oblasti elektromagnetické kompatibility s ohledem na minimalizaci nákladů

Obor elektromagnetická kompatibilita (EMC) vyžaduje jednak hlubší teoretické znalosti z elektrotechniky, ale navíc i velké zkušenosti z praxe. Společnost SKYBERGTECH s.r.o. má s touto problematikou mnohaleté zkušenosti. Vyvíjí a vyrábí vlastní EMC produkty - sinusové a odrušovací filtry, tlumivky a transformátory, a to jak standardizované, tak na míru dle potřeb konkrétního zákazníka. Nabízí takéměření EMC a poradenství v oblasti elektromagnetické kompatibility. V tomto článku nastíníme několik problémových oblastí, s nimiž se v EMC můžete setkat - s ohledem na minimalizaci nákladů. Důležité je, že detailní analýza je potřeba už u projektanta - tedy ve stádiu návrhu stroje, rozváděče nebo rozsáhlejšího instalačního celku.


Firemní články
Obec Vršce v okrese Jičín, Královéhradecký kraj

Obec Vršce v okrese Jičín, Královéhradecký kraj

Obec Vršce se nachází v jižní části okresu Jičín v Královéhradeckém kraji. V obci žije přes 200 obyvatel.


Malebná obec Vršce spadající do mikroregionu Mariánská zahrada na Jičínsku

Malebná obec Vršce spadající do mikroregionu Mariánská zahrada na Jičínsku

Toužíte poznat krásy české země? Chcete zavítat do půvabné rovinaté krajiny Česká tabule, která je ideální pro milovníky turistiky a cyklistiky?