Obec Vršce


Vršce 91, Vršce 507 33
Telefon: +420 493 552 223

Obec Vršce se nachází v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji. Nadmořská výška zastavěné části obce je 261 m, nejvyšší místa katastru 304 m na severu a 320 m na východě. Rozloha území je 642 ha, z toho 170 ha lesů. K 1.1.2007 měla obec 232 trvale hlášených obyvatel v 55 rodinných domech a 6 bytových. Chalup a chat přechodně obsazených je 28, neobyvatelných domků 9.

Vršce byly staroslovanskou rodovou obcí, latinsky Wrschecium – jméno pravděpodobně dostaly od vršitého okolí, do kterého jsou ze 3 stran zasazeny. Rod zde usazený sousedé nazývali Vršici.

První písemná zmínka o obci je z roku 1247, kdy byla lénem křížovníků řádu německého, od 17. století náležela k panství Schliků z Jičíněvse. Podle archeologických výzkumů bylo však území jižně od obce a v cihelně osídleno již v 7.-9. století. Svědčí o tom řada (asi 50) mohylníků na západ od obce i hradiště zvané Češovské valy východně od obce, které svým západním valem náleží do katastru Vršků. Pod ním je pahorek nazývaný místními Křesťanec, na němž prý Jan Žižka v r.1423 po vítězství nad Čeňkem z Wartenberka u Velíše a po rozboření hradu Kozojedského pochoval své padlé bojovníky. Mohylníky jsou ze tří nejrozsáhlejších v severovýchodních Čechách, navržený k zápisu nemovitých památek.

Duchovní správa s kostelem sv. Vavřince byla zřízena v roce 1350, nový barokní byl postaven v roce 1726. Kolatura zahrnovala Vršce, Slavhostice, Židovice, Běchary a Labouň.

Součástí kostela je starobylá roubená zvonice z roku 1515 polygonálního půdorysu se střechou cibulovitého tvaru, původně krytá šindelem, nyní plechem. Oznamovala nejen bohoslužby, ale i nebezpečí a požáry na 4 světové strany strany sousedním obcím. V ní byly 3 zvony, z nichž 2 rekvírovány během 1.světové války, zbylý zvon sv. Jan Křtitel ze 16. století váží 20 tun, později tam byl přenesen z kostela malý zvon tzv. umíráček. Kostel a zvonice jsou zapsány jako kulturní památky.

Obecní úřad naleznete na adrese Vršce 91, okres Jičín.

Úřední hodiny obecního úřadu:
Pondělí 17:00 - 18:30
Čtvrtek 17:00 - 18:30.

IČ: 00272400
Okres: Jičín
Stát: Česká republika
Právní forma: ostatní
Počet zaměstnanců: neudáno
Obrat: 5 mil. až 10 mil. Kč
Kontaktní osoba: Jaroslav Hnízdo

Telefon:
+420 493 552 223

Fax:
+420 493 552 223

Email:
ou.vrsce@seznam.cz

Web:


Kontaktní osoby:
Jaroslav Hnízdo
funkce: starosta obce


GPS: 50°19′36.23″ N, 15°19′20.93″ E

QR kód firmy Obec Vršce

Odlitky z šedé litiny a výroba modelů z polystyrenu, dřeva, hliníku, umělých a plastických hmot.

Mrazuvzdorné tašky BESK Hradec Králové - betonové střešní krytiny v pěti odstínech.
Betonová střešní taška BESK.

Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
captcha

Související články
Bezbolestnou léčbu hemeroidů zajistí ON CLINIC Praha

ON CLINIC, s.r.o.

Bezbolestnou léčbu hemeroidů zajistí ON CLINIC Praha

Hemeroidy jsou nepříjemné onemocnění, které v současné době trápí čím dál více lidí. Na vině je špatný životní styl, kdy většinu času trávíme v sedavém zaměstnání, jsme vystaveni neustálému stresu a máme nezdravé stravovací návyky. Stud a strach z bolesti pak způsobí, že k lékaři přicházíme pozdě. Nebojte se a začněte s léčbou hemeroidů včas.


Spolehlivý partner v oblasti sanace železobetonu, hydroizolace a maltoviny

BETOSAN s.r.o.

Spolehlivý partner v oblasti sanace železobetonu, hydroizolace a maltoviny

Jejich sortiment zahrnuje materiál pro sanaci betonu, sanaci železobetonu, hydroizolaci, sanační omítky, průmyslové podlahy, tmelení, těsnění, injektáž a další druhy speciální maltoviny. Jsou také členy několika sdružení a držiteli nejrůznějších certifikátů ISO.


Chcete nové auto? Zajistíme dovoz aut ze zahraničí bez starostí

RDAutomobil s.r.o.

Chcete nové auto? Zajistíme dovoz aut ze zahraničí bez starostí

Chtěli byste si pořídit nové auto? A uvažovali jste už o možnosti dovézt si vozidlo ze zahraničí? Že neumíte jazyk a je to moc starostí? Pak odpovědnost přenechejte jiným! Společnost RDAutomobil s.r.o. Martina Švancera vám zajistí přepravu auta ze zahraničí, vyřízení veškerých formalit i přihlášení v České republice. Nabízíme skutečně rychlý a bezpečný dovoz prověřených aut z Německa.


Hliníkové přechodové lávky pro přemostění výkopů až do šířky 6 metrů

SCASERV a.s.

Hliníkové přechodové lávky pro přemostění výkopů až do šířky 6 metrů

Na stavbě se pracovníci setkávají s celou řadou rizik, kvůli kterým je potřeba bezpodmínečně dodržovat zásady bezpečnosti práce. Není asi potřeba příliš vysvětlovat, proč je například takové přeskakování výkopů doslova nepřípustné. Z tohoto důvodu je velmi důležité u každé stavby zajistit stabilní přechodovou lávku přes výkop. Není ale lávka jako lávka - také v přechodových lávkách totiž mohou existovat rozdíly, a to nejen z hlediska materiálu. Pojďme si o této problematice říci pár slov.