Obec Vršce


Vršce 91, Vršce 507 33
Telefon: +420 493 552 223

Obec Vršce se nachází v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji. Nadmořská výška zastavěné části obce je 261 m, nejvyšší místa katastru 304 m na severu a 320 m na východě. Rozloha území je 642 ha, z toho 170 ha lesů. K 1.1.2007 měla obec 232 trvale hlášených obyvatel v 55 rodinných domech a 6 bytových. Chalup a chat přechodně obsazených je 28, neobyvatelných domků 9.

Vršce byly staroslovanskou rodovou obcí, latinsky Wrschecium – jméno pravděpodobně dostaly od vršitého okolí, do kterého jsou ze 3 stran zasazeny. Rod zde usazený sousedé nazývali Vršici.

První písemná zmínka o obci je z roku 1247, kdy byla lénem křížovníků řádu německého, od 17. století náležela k panství Schliků z Jičíněvse. Podle archeologických výzkumů bylo však území jižně od obce a v cihelně osídleno již v 7.-9. století. Svědčí o tom řada (asi 50) mohylníků na západ od obce i hradiště zvané Češovské valy východně od obce, které svým západním valem náleží do katastru Vršků. Pod ním je pahorek nazývaný místními Křesťanec, na němž prý Jan Žižka v r.1423 po vítězství nad Čeňkem z Wartenberka u Velíše a po rozboření hradu Kozojedského pochoval své padlé bojovníky. Mohylníky jsou ze tří nejrozsáhlejších v severovýchodních Čechách, navržený k zápisu nemovitých památek.

Duchovní správa s kostelem sv. Vavřince byla zřízena v roce 1350, nový barokní byl postaven v roce 1726. Kolatura zahrnovala Vršce, Slavhostice, Židovice, Běchary a Labouň.

Součástí kostela je starobylá roubená zvonice z roku 1515 polygonálního půdorysu se střechou cibulovitého tvaru, původně krytá šindelem, nyní plechem. Oznamovala nejen bohoslužby, ale i nebezpečí a požáry na 4 světové strany strany sousedním obcím. V ní byly 3 zvony, z nichž 2 rekvírovány během 1.světové války, zbylý zvon sv. Jan Křtitel ze 16. století váží 20 tun, později tam byl přenesen z kostela malý zvon tzv. umíráček. Kostel a zvonice jsou zapsány jako kulturní památky.

Obecní úřad naleznete na adrese Vršce 91, okres Jičín.

Úřední hodiny obecního úřadu:
Pondělí 17:00 - 18:30
Čtvrtek 17:00 - 18:30.

IČ: 00272400
Okres: Jičín
Stát: Česká republika
Právní forma: ostatní
Počet zaměstnanců: neudáno
Obrat: 5 mil. až 10 mil. Kč
Kontaktní osoba: Jaroslav Hnízdo

Telefon:
+420 493 552 223

Fax:
+420 493 552 223

Email:
ou.vrsce@seznam.cz

Web:


Kontaktní osoby:
Jaroslav Hnízdo
funkce: starosta obce


GPS: 50°19′36.23″ N, 15°19′20.93″ E

QR kód firmy Obec Vršce

Přední prodejce koberců a podlahových krytin.Nabízímme široký sortiment produktů, od metrážových koberců přes kusové koberce, běhouny, PVC, rohože až po různé doplňky jako jsou lišty, hrany, podložky a lepidla.

Kusové koberce

Litá podlaha, epoxidová stěrka Olomouc, Prostějov.
Výroba průmyslové, betonové, antistatické podlahy Přerov, Zlín.





Kontaktujte nás
captcha

Související články
Obec Děkov: Malebný klenot středočeského venkova

Obec Děkov

Obec Děkov: Malebný klenot středočeského venkova

Hledáte místo, kde se zastavil čas a kde můžete zažít autentický středočeský venkov? Pak je obec Děkov tím pravým místem pro vás! Tato malebná vesnice, jež se skládá ze tří částí Děkov, Nová Ves a Vlkov, ležící v okrese Rakovník ve Středočeském kraji, nabízí svým návštěvníkům jedinečnou kombinaci historického dědictví, přírodních krás a vřelé pohostinnosti místních obyvatel. Díky své poloze v chráněné krajinné oblasti Džbán nabízí jedinečné přírodní scenerie.


Historie obce Okřešice a kaple sv. Antonína Paduánského: Od benediktinů po současnost

Obec Okřešice

Historie obce Okřešice a kaple sv. Antonína Paduánského: Od benediktinů po současnost

Obec Okřešice, ležící v srdci Českomoravské vrchoviny, má bohatou historii, která sahá až do 16. století. Od svého založení třebíčskými benediktiny se obec vyvíjela a získávala na významu. Součástí její historie je také kaple sv. Antonína Paduánského, která se stala duchovním centrem obce. Ponořte se do historie této malebné vesnice a zjistěte více o její výjimečné kapli.


Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice

Ideální výchozí bod pro výlety do Chodska

Obec Puclice, nacházející se v okrese Domažlice v Plzeňském kraji, je malebná obec s bohatou historií a přátelskou komunitou a je součástí tradiční oblasti zvané Chodsko, která je známá svou historií, lidovými tradicemi a krásnou přírodou. Leží v mírně zvlněné krajině, obklopená lesy a loukami, což z ní činí ideální místo pro odpočinek a relaxaci a také nabízí klidné a příjemné prostředí pro život. Okolí Puclic nabízí mnoho možností pro pěší turistiku, cykloturistiku a houbaření. V blízkosti se nachází několik turistických tras, které vedou přes lesy a louky. Puclice jsou také ideálním výchozím bodem pro výlety do Chodska, regionu s bohatou kulturní tradicí a jedinečným folklórem. Návštěvníci mohou zažít atmosféru chodských slavností, ochutnat místní speciality nebo se seznámit s tradičními řemesly.


Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany

Historie obce Břežany na Znojemsku: Od středověkých počátků po barokní zámek

Obec Břežany, dříve známá jako Fryšava nebo Vršava, se nachází asi 5 km severozápadně od městečka Hrušovany nad Jevišovkou v okrese Znojmo. Žije zde 809 obyvatel a je evidováno 221 domů. První písemná zmínka o Břežanech pochází z roku 1222, kdy byla součástí majetku velehradského kláštera. V tomto roce byl vysvěcen původní kostel sv. Bartoloměje, který se stal duchovním centrem obce. Ve 14. století byly Břežany povýšeny na městečko, což přineslo nový impuls pro jejich rozvoj. V polovině 17. století byl na místě bývalé tvrze postaven barokní zámek, který byl později přebudován ve stylu empírovém a klasicistním. Tento článek vás provede klíčovými událostmi a historickými místy Břežan.