Statutární město Jablonec nad Nisou


Jablonec nad Nisou s 45 000 obyvateli je správním, kulturním i sportovně rekreačním střediskem Jizerských hor. První zmínka o Jablonci je z roku 1356, avšak ke stálému osídlení dochází až v 16. století, kdy byla založena první skelná huť ve Mšeně a postaven i první kostelík.

Zásadní změna ve vývoji města nastala ve 2. polovině 17. století. Začíná se rychle rozvíjet sklářství, ale současně se ukazuje, že Jablonec má i výhodnou polohu k provozování obchodu. Když se potom v 1. polovině 18.
století objevily první bižuterní výrobky a byly na trhu hned úspěšné, nic nebránilo v dalším rychlém vzestupu města. V roce 1808 byl Jablonec povýšen na městys, a v roce 1866 dekretem císaře Františka Josefa I. na město. V té době už obchodoval s celým světem.

Důkazem bohatství, které do Jablonce přicházelo právě v letech do 1. světové války, je celá řada významných staveb a celých čtvrtí. K nejzajímavějším patřily secesní budovy a soukromé vily v dnešní Podhorské ulici a ulici 28.
října. Později vznikly dvě dominanty Jablonce, kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova na Horním náměstí a radnice na dnešním Mírovém náměstí.

Ve městě a okolí je sklářský, bižuterní a automobilový průmysl. Najdete tu také jedinou mincovnu v Česku.

Zájemcům o sport a rekreaci se nabízejí sportovní areály na Střelnici a v Břízkách ve Mšeně, koupání v jablonecké přehradě, otevřené tenisové dvorce i kryté haly Nad Prosečí a v Břízkách, krytý bazén, bruslení na krytém stadionu, běžecký lyžařský areál v Břízkách, slalomový svah na Dobré Vodě, milovníkům koní jízdárny v Rýnovicích a nejbližším okolí. Jen 20 minut trvá cesta do Bedřichova nebo Horního Maxova, nástupních míst do Jizerských hor.

POBOČKY
Kontaktujte nás
WEBOVÁ STRÁNKA Statutární město Jablonec nad Nisou
WEBOVÁ STRÁNKA
Statutární město Jablonec nad Nisou
www.mestojablonec.cz
Adresa

Adresa

Mírové náměstí 3100/19
Jablonec nad Nisou 466 01

mujablonec@mestojablonec.cz
+420 483 357 111


Najdete nás také zde:

ARES
captcha