Výroba forem na vstřikování plastových dílů, vstřikovací formy na plastové výlisky

Velmi rozšířeným způsobem zpracování plastových dílů v sériové výrobě je tlakové vstřikování roztaveného plastového granulátu do ocelových forem. Tato technologie umožňuje opakovanou a přesnou výrobu technicky náročných plastových dílů, které se využívají například v automobilovém průmyslu. Vstřikovaný plast často obsahuje různá plniva (nejčastěji skleněná vlákna), což výrazně zlepšuje mechanické vlastnosti a odolnost dílů. Univerzální stroje, ve kterých se plastový granulát zpracovává, jsou vstřikovací lisy. Tyto stroje umožňují ohřev a následné roztavení plastového granulátu a zajistí základní pohyb potřebný pro ovládání výměnných vstřikovacích forem. Tyto formy se upínají do vstřikovacího lisu a jsou zakázkově vyráběny vždy pro konkrétní výrobek. Právě ocelové vstřikovací formy jsou základním nástrojem pro každého výrobce plastových vstřikovaných dílů (lisovny plastových dílů).

Ocelové vstřikovací formy na plastové výlisky, Nástrojárna Palaba s.r.o., Slaný

Počítačové zpracování konstrukce vstřikovací formy podle požadavků zákazníka

Aby byla výroba co nejefektivnější a využití lisu co nejlepší, připravují se záměrně formy s větším počtem kavit tak, aby na jeden cyklus otevření lisu vypadlo co nejvíce výrobků najednou. Každá forma musí plnit několik důležitých funkcí najednou. Kromě toho, že forma definuje tvarem svojí dutiny (kavity) tvar výsledného dílu, musí zajistit přívod roztaveného plastu od špičky vstřikovacího lisu až do příslušné kavity. Dále forma musí pomocí temperačních okruhů uvnitř oceli umožnit její ohřev či chlazení tak, aby plastový díl ve formě rychle vychladl a poté, co se forma pomocí lisu otevře, musí ještě umožnit vysunutí dílu ven z formy bez toho, aby se zdeformoval. Každá z těchto fází má své technologické zákonitosti, které je třeba respektovat při konstrukci formy.
Celá konstrukce vstřikovací formy se zpracovává na počítači (CAD) na základě specifikací dílu, které si dodá zákazník ve formě 3D modelu, nebo mu je vytvoříme my sami na základě jeho požadavků. Po vytvoření konstrukce formy tento návrh se zákazníkem velice detailně projednáváme, abychom docílili skutečně nejlepšího technického řešení z hlediska technologičnosti výroby formy, ale hlavně z hlediska optimálních parametrů lisování, což nakonec vede ke snížení nákladů při sériové výrobě dílů.

CAD zpracování kontstrukce vstřikovací formy, Nástrojárna Palaba s.r.o., Slaný


Využití speciálních technologií při výrobě forem, kompletní montáž formy a testování

Při výrobě forem je bezpodmínečně nutné dodržet vysokou přesnost v řádu max. 0,01 mm a je nutné využívat i řadu speciálních technologií včetně CNC obráběcích strojů pro frézování a elektroerozivní obrábění tepelně zpracovaných (vakuově zakalených) materiálů (kvalitních nástrojových ocelí). Klíčové technologie se odehrávají na počítačem řízených strojích (CNC) a je nutné předem připravit příslušné řídící programy pro výrobu (CAM). Složení jednotlivých dílů forem a jejich přesné spasování provádějí zkušení ruční nástrojaři. Po kompletní montáži formy se provede první test na vstřikovacím lise, jehož výsledkem jsou reálné vystříknuté díly. Po proměření jednotlivých dílů se ještě zpravidla provádějí rozměrové či funkční korekce tak, aby forma fungovala optimálně a vystříknuté díly splňovaly všechny požadavky, které si zákazník předem zadal. Po tomto odladění je forma předána zákazníkovi, který již může začít se sériovou výrobou dílů pro jeho odběratele.

Nástrojárna Palaba s.r.o., držitel certifikátu ČSN EN ISO 9001:2009 / ISO 9001:2008


Záruční a pozáruční servis vstřikovacích forem, úpravy a opravy forem

Samozřejmostí je pro nás záruční i pozáruční servis námi vyrobených forem. Kromě toho provádíme i následné požadované modifikace forem v případě, že zákazník potřebuje udělat změnu na díle u staré formy nebo formu nějak upravit či opravit (například po kolizi). Můžeme pomáhat také s průběžnou údržbou forem.

Úpravy a opravy vstřikovacích forem, záruční a pozáruční servis


PODSTRÁNKY

Vstřikovací formy

Vstřikovací formy
Výroba forem na vstřikování plastových dílů, vstřikovací formy na plastové výlisky

Přesné obráběné díly

Přesné obráběné díly
Vysoce přesná a technicky náročná kusová výroba obráběných dílů

Lisovací nástroje

Lisovací nástroje
Lisovací nástroje pro tváření plechů za studena
Kontaktujte nás
WEBOVÁ STRÁNKA Nástrojárna PALABA s.r.o. Výroba forem a nástrojů
WEBOVÁ STRÁNKA
Nástrojárna PALABA s.r.o.
nastrojarna-palaba.com
LINKY NA WEB

LINKY NA WEB

Služby
Adresa

Adresa

Pražská 643
Slaný 274 01

jaroslav.vosmik@nastrojarna-palaba.com
+420 603 232 466


Najdete nás také zde:

ARES
captcha