Památník Lidice příspěvková organizace Ministerstva kultury


Tokajická 152, Lidice 273 54
Památník (memorial) Lidice, národní kulturní památka.

Památník Lidice spravuje rovněž NKP - Pietní území Ležáky a KP Lety

Památník Lidice nabízí:
- muzeum
- galerie s restaurací
- výstavy
- vzdělávací středisko
- ubytování
- růžový sad
- svatby, semináře, programy pro školy
- výtvarná soutěž, vědomostní soutěž
- přehlídka sborů oběti a hrdinové.

Muzeum:
Stálá audiovizuální expozice:
- "A nevinní byli vinni"
- výstavní síň IN MEMORIAM:
- výstavy viz domovské webové stránky.

Lidická galerie:
Stálá expozice
- výběr děl z "Lidické sbírky"
- Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice
- krátkodobé výstavy.

Růžový sad:
- přes 24 tisíc keřů 200 odrůd
- pořádání svateb.

Restaurace Lidické galerie:
- možnost obědů a večeří
- ubytování.

Otevírací doba:
Březen
- muzeum denně 9:00 - 17:00
- galerie denně 10:00 - 17:00

Duben-říjen :
- denně 9:00 - 18:00

Listopad-únor :
- denně 9:00 - 16:00

Zavírací dny: 24-26.12./31.12./1.1.2016

Produkty
  • výtvarné expozice, prodejní galerie, obrazy a sochy, keramické a dřevěné plastiky, výtvarná díla

Specialista na zrcadlové leštění a opravy forem. Mikronavařování, laserové navařování a gravírování.

Ubytování v Českém ráji, Hotel Ort.

Ubytování v Českém ráji, Hotel Ort

Související články
Programy pro školy v Ekotechnickém centru Alternátor

Ekotechnické centrum Alternátor Třebíč

Programy pro školy v Ekotechnickém centru Alternátor

Učení a vzdělávání nemusí být pro děti jen nutnou povinností, ale i chtěnou zábavou. Pokud chcete vytvořit vašim dětem příjemné podmínky k tomu, aby se něco naučily a zároveň si odnesly spoustu zážitků, tak je čas navštívit Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči a vybrat si z různých výukových programů vhodných pro školy, ale i rodiče s dětmi.


Výstava obrazů a aukce v Galerii KODL s podporou Paměti národa

Galerie Kodl, s.r.o.

Výstava obrazů a aukce v Galerii KODL s podporou Paměti národa

Galerie KODL pořádá vždy dvakrát ročně vyhlášené aukční dny, kterým předchází předaukční výstava v prostorách galerie na Národní třídě v Praze. Na podzim roku 2019 se představilo 250 mimořádných a vzácných uměleckých děl. Expozice, kterou bylo možné zhlédnout v průběhu celého listopadu včetně víkendů, byla zakončena aukcí na pražském Žofíně v neděli 1. prosince. Prezentovalo se také deset mimořádných dokumentárních fotografií, které byly vydraženy ve prospěch Paměti národa


Památník Terezín: Vzpomínka na oběti druhé světové války

Památník Terezín

Památník Terezín: Vzpomínka na oběti druhé světové války

Druhá světová válka je tragickou součástí lidské historie, na kterou by plno lidí radši zapomnělo. Tím, že se o jejích událostech nebude mluvit, se ale vzpomínky na tehdejší dobu nevymažou. Proto by lidé měli vzpomínkám na dobu holocaustu bděle naslouchat, a co možná nejvíce se z děsivé minulosti poučit.


Rychlé, spolehlivé a pohodlné mezinárodní převody peněz

SPORTTURIST - SPECIAL spol. s r.o.

Rychlé, spolehlivé a pohodlné mezinárodní převody peněz

Společnost SPORTTURIST - SPECIAL, spol. s r.o. je nejstarším agentem firmy Western Union v České republice. Nabízí transfer peněz do a z více než 200 zemí světa a kromě mezinárodních převodů peněz se zabývá i předprodejem vstupenek na kulturní akce.


Firemní články
Stálá výstava v muzeu památníku Lidice

Stálá výstava v muzeu památníku Lidice

Muzeum památníku Lidice zve návštěvníky na poučnou expozici s názvem „A nevinní byli vinni“. Výstava byla poprvé otevřena v roce 2006 a divákovi nabízí emotivní průřez doby protektorátu Čechy a Morava. Výjevy přibližují druhou větovou válku a osudy lidí podle nejnovějšího historického zkoumání. Expozice je sestavena z kouzla světel a obrazů padlých, kteří by neměli být zapomenuti. Provází jí prezentace snímků z autentických materiálů, fotografií, dotočených záběrů podle historických okolností a pár dochovaných pozůstatků ze zničené obce. Mgr. B. Prokůpek sestavil výtvarnou část expozice, o historické scénáře se postarali Dr. Stehlík a Mgr. Burian. Součástí expozice je dochovaná historická lidická hasičská stříkačka.


Pietní území Ležáky - NKP

Pietní území Ležáky - NKP

Pietní území Ležáky: - památník odboje proti nacismu. Bývalá kamenická osada sloužila za druhé světové války jako úkryt parašutistické skupiny Silver A , po atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha byla tato osada v následném teroru proti civilnímu obyvatelstvu vypálena a domy byly srovnány se zemí. Dospělí byli eskortováni do Pardubic, kde byli v Zámečku zastřeleni. Část dětí byla odvlečena do Německa. Expozice muzea: " Ležáky, osada která nemlčela."


70. výročí vyhlazení obce Lidice a Ležáky

70. výročí vyhlazení obce Lidice a Ležáky

Dne 10.6. 2012 si připomínáme 70. výročí vypálení obce Lidice, osady Ležáky a tzv. heydrichiády. Tyto akty nacistické zvůle na civilním obyvatelstvu se staly celosvětovým symbolem a ve své době impulsem pro ještě větší odpor vůči hitlerovskému Německu. Zejména zpráva o zničení Lidic obletěla celý svět. Záměr nacistů o vymazání české vesnice z povrchu světa však nevyšel. Na počest Lidic přijala řada obcí po celém světě jméno Lidice. Stejné jméno dodnes nesou mnohé ženy z různých částí světa. Lidice nepřestaly žít, naopak se nesmazatelně vepsaly do myslí lidí celého světa. Od tragických událostí uběhlo již 70 let, ale jakkoliv nám ta doba připadá vzdálená, musím připomenout, že přímí účastníci těchto událostí mezi námi stále žijí, jako memento všeho zlého, co se v červnových dnech roku 1942 na našem území událo. Oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických občanů. Po ukončení války se ze zajetí v koncentračních táborech vrátilo zpět do vlasti 143 lidických žen a po dvouletém pátrání pouhých 17 lidických dětí. Z osady Ležáky bylo popraveno 51 mužů, žen a dětí, jedinými přeživšími byla dvě malá děvčátka. Nikomu z nás by nemělo být toto výročí a osudy umučených a zavražděných obyvatel Lidic a Ležáků lhostejné. Vzpomínejme na ně nejen ve dnech výročí, ale nebraňme se vzpomínkám po celý rok.


Lidické zimní večery

Lidické zimní večery

Památník Lidice Váz zve na 7. ročník cyklu oblíbených Lidických zimních večerů. Lidické zimní večery budou zahájeny 4. října 2011 "Křeslem pro" redaktora Českého rozhlasu Roberta Tamchynu, kterého bude zpovídat Zdeněk Mahler. Vstupenky a předplatné na kulturní akce je možno zakoupit v recepci Lidické galerie. Místa je však nutno rezervovat 3 dny před představením. Přehled představení připravovaných v rámci “Lidických zimních večerů“ sezóna 2011 - 2012 naleznete v přiloženém souboru.


Světlo za Audrini

Světlo za Audrini

Památník Lidice pořádá každoročně vzpomínkové pořady s podobně postiženými obcemi za druhé světové války, ale i v nedávné minulosti. Ve spolupráci s lotyšskými partnery pořádáme 9. listopadu 2010 vzpomínkovou akci pod názvem "Světlo za Audrini". Delegace z Audrini představí v Lidicích putovní výstavu, zasadí symbolicky růže v Růžovém sadu, uskuteční odborný seminář a vzpomínkový den bude zakončen národním kulturním večerem. Není bez zajímavosti, že spolupráce Památníku Lidice s Lotyši má v posledních letech, díky příkladné součinnosti velvyslanectví České republiky v Rize, několik podob. Zejména je potěšitelná každoroční účast lotyšských dětí v Mezinárodní dětské výtvarné výstavě Lidice.