Muzeum středního Pootaví Strakonice


Muzeum středního Pootaví Strakonice sídlí v areálu strakonického hradu, který založil rod Bavorů ze Strakonic na soutoku řek Otavy a Volyňky v 1. čtvrtině 13. století.

Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál vodního mlýna v Hoslovicích.

Areál hradu svou dochovalostí patří k nejstarším a nejrozsáhlejším v Čechách a v roce 1995 jej Ministerstvo kultury prohlásilo za národní kulturní památku.

V současné době prochází strakonický hrad rozsáhlou rekonstrukcí, v jejímž rámci budou vybudovány jedinečné expozice dud a dudáctví, historie textilní výroby, zbraní a motocyklů značky ČZ a Suverénního řádu maltézských rytířů.

Hradní věž Rumpál je gotická věž, která byla postavena po roce 1260 za Bavora II. Její výška je 35 metrů a vede do ní 99 schodů. Z věže je přístupný k vyhlídce také ochoz spojující věž s hradním palácem. Věž měla původně dva ochozy nad sebou, dochoval se však pouze ten spodní, který dodnes slouží jako vyhlídková plošina pro návštěvníky.

Vodní mlýn Hoslovice - jde o jedinečný v místě dochovaný mlýn v Čechách, vzácný doklad způsobu hospodaření a technologie mletí, která byla ve většině mlýnů nahrazována modernějšími již od poloviny 19. století.

Je tvořen třemi stavbami - mlýn s obytnou částí, chlévy s kolnou a stodola. Patří k němu také rybníček s náhonem, sad a louky.

Podle odborníků je zcela unikátní především z hlediska vývoje mlynářství. Je zde zachováno původní české složení s jedním kamenem, násypka je celodřevěná a mlecí zařízení s dřevěnými převody je spojováno dřevěnými kolíky. Dochovaly se i původní doplňky.

Naše muzeum bylo založeno již v roce 1894

Naše muzeum bylo založeno již v roce 1894

Spravujeme stálé expozice v prostorách strakonického hradu

Spravujeme stálé expozice v prostorách strakonického hradu

Krásný rozhled Vám nabídne 35 metrů vysoká  Hradní věž Rumpál

Krásný rozhled Vám nabídne 35 metrů vysoká Hradní věž Rumpál

Muzeum v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí

Muzeum v současné době prochází rozsáhlou rekonstrukcí

Štítky:

Hradní věž Rumpál, Vodní mlýn Hoslovice

AKTUÁLNÍ MICROSITE

V areálu strakonického hradu se nachází Muzeum středního Pootaví Strakonice

V areálu strakonického hradu se nachází Muzeum středního Pootaví Strakonice
Srdečně Vás zveme na své expozice, vernisáže a jiné akce – Muzeum středního Pootaví Strakonice. Navštívit můžete i vyhlídkovou hradní věž Rumpál či zrekonstruovanou černou kuchyni.
POBOČKY
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA Muzeum středního Pootaví Strakonice
WEBOVÁ STRÁNKA
Muzeum středního Pootaví Strakonice
www.muzeum-st.cz
Adresa

Adresa

Zámek 1
Strakonice 386 01

informace@muzeum-st.cz
+420 380 422 608


Najdete nás také zde:

FacebookTwitterARES
captcha