Obec Partutovice
Obec Partutovice

Obec Partutovice:
Jedenáct kilometrů severně od Hranic se na vítkovské vrchovině rozprostírá v nadmořské výšce 530 m.n.m. horská vesnička Partutovice. Nedaleko od ní, v lese Bejchlovci má v močálech svůj počátek horský potok Mráznice, který se pak vlévá do Ludiny.
První písemná zmínka o Partutovicích pochází z roku 1412. Po celý středověk byla obec součástí hranického panství, které náleželo téměř 300 let premonstrátskému klášteru Hradisko u Olomouce. Klášter dával často panství do zástavy. Za česko-uherských válek v letech 1468 - 1471 však upadl do velké finanční tísně a tud힨 nebyl schopenn vyplatit Hranické panství ze zástavy. Novým majitelem se tedy stává roku 1475 Vilém z Pernštejna, známý budovatel rybníků a majitel panství helfštýnského. V obci žije 478 lidí. Pracovní příležitosti v místě poskytuje hlavně Zemědělské družstvo Partutovice, které jako jediné v okrese produkuje kvalitní uznanou sadbu brambor, a firma NOEL, která se zabývá výrobou nábytku. Dále v obci najdeme několik živnostníků. Stolařské práce - (Bohumil Haitl, Lev Jaroslav, Pilíšek Marek). Tesařské práce - (Remeš Jaroslav, Remeš Jiří). Maliřské a natěračské práce - (Lehnert David), firmu Kuchařík - izolace Ekodeck, různé opraváře a další firmy. Většina místních však dojíždí za prací do nedalekých Hranic a okolí.
Dopravní spojení místních zabezpečují hlavně autobusy. Na dopravní obslužnost doplácí OÚ Partutovice ročně částku 114 tisíc korun.


Katalog firem:    Krajské, městské a obecní úřady,