Město Frýdlant nad Ostravicí


Náměstí 3, Frýdlant nad Ostravicí 739 11

Městský úřad Frýdlant nad Ostravicí.

Město Frýdlant n.O.:
- katastrální výměra 2 188 ha
- počet obyvatel 9 674
- spojení vlakové na Ostravu a v opačném směru Valašské Meziříčí, Kojetín; motorový vlak na Ostravici
- autobusové spojení na Ostravu, Frenštát, Slovensko.

Město Frýdlant n.O. (357 m n.m.) je podhorské město, které leží v údolí řeky Ostravice pod Lysou horou (1323 m n.m.) a díky své geografické poloze bývá často nazýván vstupní bránou do Moravskoslezských Beskyd.

Ve starých latinských textech najdeme název Vriedelanth, v německých Friedland. Vznik jména má svůj původ v němčině, pravděpodobně ze dvou slov: Land znamená země a vrieden chrániti (území, které je nutno střežit).

Příkaz k osídlení území v okolí řeky Ostravice pochází z roku 1256, kdy na sněmu v Opoli rozhodl král Přemysl Otakar II. ve sporu mezi knížetem těšínským a biskupem olomouckým, že hranici zemskou zde bude tvořit řeka Ostravice.
V letech 1285 - 1300 vzniká osídlením tohoto území léno Místecko - Frýdlantské. Roku 1300 se setkáváme se jménem Jindřich z Frýdlantu.

Město poskytuje návštěvníkům různorodé kulturní i sportovní vyžití. Své sídlo zde mají nejen pěvecké sbory, ale také dechové hudby, folklorní soubory, cimbálová muzika a další zájmová sdružení. K nejvýznamnějším rodákům patří bezesporu grafik a malíř Ferdiš Duša (1888 – 1958), který vstoupil do dějin českého výtvarného umění zejména svými grafickými cykly, které zobrazují Ostravsko 30. let. Návštěvníkům Beskyd nabízí zpestření při jejich putování také Galerie uměleckého smaltu a litiny, která je umístěna v prostorách kulturního domu. Jádro tohoto souboru tvoří díla, které město získává jako výsledky Mezinárodních sympozií Frýdlantský umělecký smalt.

Kdo touží po aktivním odpočinku, najde se pro něj ve Frýdlantě nad Ostravicí a okolí nejlepší podmínky. Již před více než sto lety byla ve městě založena tělovýchovná jednota Sokol. V posledních letech vznikla nová moderní sportoviště. Celoročně je vám k dispozici Hala Sport v sousedství fotbalového hřiště s posilovnou, kurty na badminton a pingpongovými stoly. Tenisová hala se 4 dvorci a letním tenisovým areálem se nachází v blízkosti koupaliště s tobogánem. Milovníci volejbalu mohou zavítat na kurty u Sokolovny nebo na hřiště pro plážový volejbal u splavu. Aktivně odpočívat lze v několika nových fitcentrech. Mekkou všech, kteří holdují aktivnímu odpočinku, se stalo Sportovní a relaxační centrum Kotelna, kde najdete hřiště pro beach volejbal, squashová hřiště, tenisové kurty s umělým povrchem, bazén s podvodním osvětlením a 5 vodními atrakcemi, saunu, solárium, vířivku a masážní boxy. Kotelna je bezbariérová.
V zimním období jsou v okolí města vhodné terény pro turistiku na lyžích, kdo potřebuje ještě větší vzrušení, může zkusit paragliding na nejvyšším vrcholu Ondřejníku Skalce.

IČ: 00296651
DIČ: CZ00296651
Okres: Frýdek-Místek
Stát: Česká republika
Právní forma: ostatní
Počet zaměstnanců: 101 - 500 zaměstnanců
Obrat: neudáno
Kontaktní osoba: Mgr. David Pavliska

Další produkty a služby
  • veřejná správa, městské magistráty, poskytování grantů a dotací, státoobčanská řízení, integrovaný záchranný systém


Související články
Skladové zásoby regálových roštů s termínem dodání ihned
Skladové zásoby regálových roštů s termínem dodání ihned

Rošty pro regály a logistická centra přinášejí kvalitní řešení, které se přizpůsobí konkrétnímu prostředí a požadavkům zákazníka. Můžete vybírat nejen ze skladových zásob, ale využít také možnosti výroby přímo na míru díky společnosti KASALI, s.r.o.


Profesionální čištění fasád se zárukou a prevencí na 5 let
Profesionální čištění fasád se zárukou a prevencí na 5 let

Chcete zvýšit estetickou hodnotu svého objektu? Nasnadě je profesionální chemické čištění, díky kterému dosáhnete původního vzhledu podkladu. Chemické čištění fasád navíc přispěje ke zlepšení úrovně bydlení a současně zvýší životnost fasády i střešní krytiny. Zlínská společnost, která čištění kvalitními profesionálními prostředky poskytuje, provede v případě potřeby i drobné zednické práce nebo odstraní graffiti.


Jak vybrat správnou stínicí techniku
Jak vybrat správnou stínicí techniku

Zvědavé pohledy z ulice, ostré slunce nebo večerní světlo pouličních lamp. To všechno jsou záležitosti, které dokážou život pěkně znepříjemnit. Naštěstí existuje perfektní řešení, díky kterému už nebudete muset hledat stín a soukromí ve vlastním domě. Kvalitní stínicí technika od firmy Garážová vrata a žaluzie Martin Mareček se o vše postará.


Výroba pekařských a cukrářských výrobků ve Znojmě
Výroba pekařských a cukrářských výrobků ve Znojmě

Nacházíte se ve Znojmě? Nebo ještě lépe v Moravském Krumlově? Cítíte tu úžasnou vůni, která se line ulicemi a uličkami přes město až k vašemu nosánku? To asi v Pekárně Ivance pečou zase něco dobrého. Přijďte ochutnat poctivé, české, pekařské nebo cukrářské výrobky. Rádi uspokojíme všechny mlsné jazýčky. Denně pro vás připravujeme také tradiční kváskový chléb z přírodního žitného kvasu.