Statutární město Havířov

CZKVítejte u nás

Statutární město Havířov leží na jižním okraji ostravsko-karvinské průmyslové oblasti v okrese Karviná v Moravskoslezském kraji. Povrch území města je mírně členitý, v nadmořské výšce kolem 260 metrů, a je rozbrázděn několika údolími podél říček a potoků. Po správní stránce je město děleno na části: Město, Šumbark, Podlesí, Životice, Bludovice, Prostřední Suchá, Dolní Suchá a Dolní Datyně. Od roku 1990 je Havířov statutárním městem. Hlavním důvodem vzniku města Havířov byla potřeba zajistit byty pro pracovníky dolů a hutí v období rozvoje průmyslu na Ostravsku po 2. světové válce. Počátky města Havířova souvisí s výstavbou hornických sídlišť na podzim v roce 1947 na rozhraní Šenova a Šumbarku. Jméno města bylo vybráno ve veřejné soutěži z mnoha nejrůznějších názvů (např. Bezručov, Čurdov, Faratín, Lidobudovatelov, Budovatelnice, Budosociokolektivov, Rudohvězdov, Stalin, Gottwaldův Horníkov, Všemírov, Šťastnov a další).
Administrativně se Havířov stal městem na základě příslušného usnesení vlády ČSR z roku 1955 a dne 4.12.1955 mu byla udělena městská práva. V současnosti má Havířov kolem 31 000 obyvatel. Havířov je tedy nejmladším městem v České republice.

Pamětihodnosti:
- empírový zámek s parkem
- Kotulova dřevěnka
- evangelický kostel
- kostel svaté Markéty
- kostel svaté Anny
- ochranné pásmo obytného souboru z 50. let Sorela
- kulturní dům Petra Bezruče
- kino Radost
- dětský park
- památník židovské tragédie
- přírodní památka Meandry Lučiny.

Veškeré aktuality a informace najdete na webových stránkách statutárního města Havířov. Magistrát statutárního města Havířov se nalézá na adrese Svornosti 86/2, Havířov-Město.


Katalog firem:    

Krajské, městské a obecní úřady

,
Štítky:

statutární město Havířov, magistrát, ochranné pásmo obytného souboru Sorela, Kotulova dřevěnka