Jak vybrat čerpadlo a vyznat se ve velkém množství typů a parametrů

Při nákupu nového čerpadla se může vyskytnout celá řada otazníků. Jeho výběr je složitější, než se na první pohled zdá. Na trhu je velké množství čerpadel různých typů, lišící se svými parametry i účelem využití. Při výběru čerpadla si musíte položit zásadní otázku – k jakému účelu bude sloužit? V domácích podmínkách se čerpadla používají nejčastěji k zásobování rodinných domů pitnou vodou (tlakový systém) nebo k zavlažování zahrady (volný výtlak).

povrchové čerpadlo

Typ čerpadla podle způsobu využití

Existuje mnoho typů čerpadel, která se používají k různým účelům. Pro zásobení rodinných domů pitnou vodou se používají domácí vodárny, které přináší výraznou úsporu za vodné a stočné. K dispozici jsou domácí vodárny s ponornými čerpadly, frekvenčními měniči, komplexním řešením je kompaktní automat.

V závislosti na zdroj vody, ze kterého bude voda odčerpávána, je třeba vybrat typ čerpadla. Pokud je hloubka zdroje vody do 8 metrů, používá se tzv. povrchové čerpadlo. Pokud je však voda ve větší hloubce, je třeba použít čerpadlo ponorné. Jak je z názvu patrné, ponorné čerpadlo se z části nebo úplně ponoří do čerpané kapaliny. Používají se do hlubokých vrtů a studen.

Typů čerpadel je však více, od kalových přes oběhová až po benzinová. Pokud si s výběrem konkrétního typu nevíte rady, kontaktujte společnost HELÍSEK stavební s.r.o., která se zabývá prodejem všech typů čerpadel a svým klientům poskytuje bezplatné poradenství.

Prodej čerpadel s ohledem na potřeby zákazníků


Důležité faktory při výběru čerpadla

Každé čerpadlo má své specifické parametry, které jsou při výběru velmi důležité. Volbou málo výkonného čerpadla může dojít k nefunkčnosti celého systému, proto je třeba se na výběr podle parametrů blíže zaměřit. Je několik důležitých faktorů, které je třeba při výběru čerpadla zohlednit. Stanovení výtlačné výšky čerpadla jsme již zmínili, jde o hloubku mezi čerpadlem a zdrojem vody. Nejde však jen o samotnou výšku, ale také vzdálenost po rovině. Při zásobování rodinného domu je třeba připočítat i požadovaný tlak.

Průtok, výtlačná výška a další faktory, které je třeba při výběru čerpadla zohlednit


Výběr čerpadla s ohledem na průtok

Druhým nejdůležitějším faktorem je potřebné množství vody (Q). Tzv. průtok se počítá v různých jednotkách – l/s, l/min či m3/hod. Pro zvolení ideálního průtoku je třeba zohlednit počet osob, které v dané domácnosti bydlí, a také spektrum využití vody. Pokud budete používat čerpadlo i pro dodávku vody do myček, praček či bazénů, potřeba hodnoty Q bude výrazně vyšší.

Výběr čerpadla či domácí vodárny rozhodně nepodceňujte. Potřebujete-li poradit s výběrem konkrétního typu, navštivte internetové stránky či prodejnu zmiňované firmy HELÍSEK stavební, kde vám rádi pomohou.


Více informací naleznete na našich stránkách  https://www.helisek.cz/

Vydáno 08.12.2016
332 Zhlédnutí
Topováno 10.12.2021
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA HELÍSEK stavební s.r.o.
WEBOVÁ STRÁNKA
HELÍSEK stavební s.r.o.
www.helisek.cz
Adresa

Adresa

Štefánikova 5329
Zlín 760 01

jiri@helisek.cz
+420 577 210 299


Najdete nás také zde:

ARES
captcha