Regálové systémy v praxi „Jak navrhnout optimální řešení”

Regály jsou mnohem víc než jen pouhé ocelové konstrukce. Ačkoliv i konstrukce tu samozřejmě hraje svoji neoddiskutovatelnou roli. Ke klíčovým vlastnostem kvalitního regálu totiž patří jeho vysoká pevnost, trvanlivost regálové konstrukce a maximální možná stabilita. Dobrý regálový systém je ale víc než jen zárukou pevnosti a stability. Je klíčem k optimální obrátce skladu. Jedině ta totiž zajistí efektivní materiálové toky. A to je sen každého logistika.


 

Navrhnout praktický regálový systém, který bude splňovat různorodé požadavky, není jednoduché. A je třeba na to jít systémově. Své o tom ví ing. Radek Panuš, který ve společnosti Jungheinrich šéfuje systémovému oddělení, které se již více než 14 let zabývá mimo jiné návrhy regálových systémů na míru. „Neexistuje univerzální řešení nebo jednoduchá šablona či vzorec, podle kterých by se daly stavět regálové systémy ve skladech,“ říká ing. Radek Panuš, vedoucí systémového oddělení společnosti Jungheinrich.  Pro návrh regálového systému, který bude maximálně splňovat všechna kritéria a požadavky konkrétního skladu, je třeba vždy přistupovat jako k novému řešení, šitému na míru. Každý sklad a jeho řešení regálových potřeb je totiž jedinečné.

 

 

Stojíte-li před rozhodnutím vybavit své skladové prostory regály, dobře zvažte, na koho se obrátíte. „Na návrh regálového systému je třeba nahlížet z mnoha úhlů pohledu, jsou zde desítky parametrů, které je třeba pečlivě sledovat a vyhodnocovat,“ říká ing. Radek Panuš. Z toho přirozeně vyplývá, že návrh takto složitého řešení je třeba svěřit odborníkům, kteří mají patřičné zkušenosti, dlouholetou praxi a potřebné know-how. „Jen v České republice se návrhům regálových systémů věnujeme přes 20 let, z toho 14 let přímo v samostatném oddělení. Globálně má společnost Jungheinrich více než šest desítek let praxe a desítky tisíc realizovaných skladů po celém světě. Zázemí, zkušenosti a know-how jsou obrovské a díky tomu jsme s našimi odbornými a systémovými poradci schopni navrhnout pro jakéhokoliv zákazníka optimální řešení,“ dodává ing. Panuš.

 

Když se řeší vnitřek skladu

 

Logické uspořádání zboží v regálech a jeho snadná obsluha je základním požadavkem pro efektivní provoz skladu či jiné provozovny. V první řadě je tedy třeba si odpovědět na řadu specifických otázek. Jak těžké bude skladované zboží? Jaké bude mít rozměry? Jaká je obrátka zboží? Jak je zboží náročné na skladování, např. z hlediska jeho trvanlivosti či zvláštních podmínek jako je mrazení, chlazení apod.? Jaká je skladba sortimentu a jaká je četnost výdeje jednotlivých položek? V jakém režimu bude skladované zboží expedováno, tedy dle metody FIFO, či LIFO, či jejich kombinace? Jaký je potřebný počet paletových pozic, které musíme uskladnit? A v neposlední řadě je třeba si odpovědět na otázku, jaká investiční náročnost je přijatelná.

Výsledkem správně navrženého regálového systému musí být co nejvyšší využití podlahové plochy skladu a výšky budovy, tedy získání maximální skladové kapacity. Celkové uspořádání a vybavení skladu musí také odpovídat tomu, jak se manipuluje se zbožím. To musí být dobře přístupné pro jeho zaskladnění i vyskladnění. „Naším cílem je navrhnout pro zákazníka optimální řešení, které mu přinese skutečnou efektivitu. A takové řešení nemusí být vždy nutně nejdražší. Mnohdy nastává situace, kdy má zákazník zcela jasnou představu, jak by mohl sklad fungovat. Když si pak projdeme všechny detaily a parametry provozu skladu a skladovaného zboží, naši odborní poradci navrhnou jiné řešení, mnohdy i levnější, které je však výrazně efektivnější,“ vysvětluje ing. Radek Panuš.

Optimální a efektivní řešení znamená jednoduše zisk. Se správně navrženým regálovým systémem uskladníte na stejné ploše skladu mnohem více palet, se stejným počtem pracovníků vyskladníte ve stejném čase více zboží či budete eliminovat množství potřebných manipulačních vozíků. Správně navržený regálový systém bude také eliminovat riziko poškozeného zboží, ke kterému dochází při běžné manipulaci. Pro ještě výraznější efektivitu můžete svůj sklad doplnit také chytrými systémy pro organizaci a řízení skladu a manipulaci se zbožím, včetně skladové navigace.

 

Sečteno a podtrženo: proč riskovat? Při takových komplexních záležitostech, jako plánování skladu a logistických procesů jednoznačně je, se vždy vyplatí kontaktovat odborníky, které najdete v týmu systémového oddělení Jungheinrich. Návrhy řešení vám vypracujeme zcela zdarma.

 

 

Parametry pro výběr vhodného regálového systému:

 • Rozměry a hmotnost palety
 • Charakter zboží
 • Obrátkovost
 • Sortimentnost, šaržovost a množství jednotlivých položek na sklad
 • Poměr vychystávání vs. manipulace celých palet
 • Manipulační technika
 • FIFO/LIFO
 • Kvalita podlahy
 • Kvalita a typ palet
 • Sezónnost
 • Možnosti regálů v souvislosti s možnostmi manipulační techniky
 • Nároky na rychlost manipulace nebo vychystávání
 • Cíl zákazníka (max. kapacita skladu, rychlost vychystávání, nejnižší náklady, atd.)
 • Budoucí rozvoj zákazníka
 • Stav IT techniky u zákazníka
 • A mnoho dalších…
Více informací naleznete na našich stránkách  https://www.jungheinrich.cz

Vydáno 23.04.2013
479 Zhlédnutí
FIREMNÍ ČLÁNKY

Manipulační technika pro snadné dosažení vrcholku skladovacích a regálových systémů

Manipulační technika pro snadné dosažení vrcholku skladovacích a regálových systémů
Společnost Jungheinrich je výrobcem širokého portfolia nízko a vysokozdvižných vozíků. Naše manipulační technika Vám dokáže pomoci při jakýchkoliv intralogistických tocích materiálu. Pokud v naší nabídce nenajdete ten správný vozík pro specifickou činnost, dokážeme Vám vyrobit manipulační vozík ...
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA Jungheinrich (ČR) s.r.o. Skladovací, manipulační technika Praha
WEBOVÁ STRÁNKA
Jungheinrich (ČR) s.r.o.
www.jungheinrich.cz
Adresa

Adresa

Modletice 101
Říčany u Prahy 251 01

info@jungheinrich.cz
+420 313 333 111


Najdete nás také zde:

ARES
captcha