Co je všechno potřeba pro reklamní a produktovou fotografii

Ať už jste výrobci a potřebujete nafotit své produkty pro reklamu či katalog nebo vlastníte e-shop a potřebujete originální fotografie pro svou prezentaci, jistě řešíte stejné dilema. Najmout si profesionálního fotografa nebo si produkty fotit svépomocí?


Samozřejmě, obě varianty mají dlouhý seznam kladů i záporů a určitě na takovou to otázku nelze odpověď univerzálně. Je vždy potřeba zvážit možnosti a potřeby dané firmy. Pokud se ale rozhodnete pro fotografování svých produktů svépomocí, rádi Vám s tím pomůžeme. Čím dál častěji se na nás obracejí fotografové, kteří fotografují produkty svým zákazníkům a potřebují určité vybavení či přímo firmy, které se rozhodli postavit si vlastní foto-studio. V tomto článku se dočtete, co všechno by takové studio mělo obsahovat.

Základní vybavení produktového studia

Fotografie je převážně o světle, ať již fotografujete boty pro e-shop se sportovním oblečením nebo jídlo pro menu restaurace, budete potřebovat co nejlepší zdroj (zdroje) světla. Na trhu je velký výběr studiových světel, ale v záplavě nabídek se nemusí laik snadno orientovat. Rozdělíme si tedy nejdříve studiová světla základních kategorií:

  1. Záblesková studiová světla

    Jedná se o jeden z nejpoužívanějších druhů světel ve fotografii vůbec. Záblesková světla mají hned několik výhod: jdou plynule regulovat, mají dostatečný výkon (i ta nejslabší záblesková světla poskytnou dostatek výkonu pro produktovou fotografii) a lze je „rozšířit“ o široký sortiment příslušenství jako jsou softboxy, reflektory, studiové deštníky, … . Mezi jejich nevýhody patří vyšší pořizovací cena a nutnost manuálního nastavení fotoaparátu, což může být pro některé uživatele problém (širokou nabídku zábleskových světel a sad naleznete zde).

  2. Trvalá světla

    Trvalá světla jsou velice oblíbený typ svícení produktové fotografie. Rádi je používají začínající fotografové, ale ani profesionál jimi nepohrdne. Jejich hlavní výhodou bývá příznivá pořizovací cena a „jednoduchost“ použití. Trvalá světla lze požít pro svícení i při použití kompaktních fotoaparátů. Lze tak nastavit některý z oblíbených scénických režimů a fotoaparát již za vás vše nastaví sám. Mezi jejich nevýhody může patřit slabší výkon (v porovnání se zábleskovými světly) a menší nebo vůbec žádná možnost použití nástavců a modifikátorů světla (nabídku trvalých světel a sad naleznete zde).

Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit záblesková světla na všechny druhy produktové fotografie a trvalá světla na převážně menší předměty (pro nasvícení větších scén je zapotřebí většího počtu trvalých světel).

Dalším důležitým vybavením fotografického studia je fotografické pozadí. A nejinak je tomu i u produktové fotografie. U menších až středních předmětů se ale často využívá předností fotografických produktových stolů či difuzních – prosvětlovacích stanů. Pro větší předměty pak klasická fotografická pozadí (papírová fotopozadí, vinylová či mušelínová pozadí).

Fotografický bez-stínový stůl

Fotografický stůl je určen pro bez-stínovou produktovou fotografii. Eliminace stínů je dosaženo „prosvícením“ difuzního materiálu, ze kterého je vyrobena deska stolu (viz. obrázek). Stoly se prodávají v několika velikostech, ale základ konstrukce a princip činnosti je vždy stejný. Lehká hliníková konstrukce nese platovou prosvětlovací desku, která slouží jako deska stolu a zároveň vytváří nekonečné pozadí. Deska při prosvícení září a úspěšně tak eliminuje stíny, která fotografovaný předmět vrhá.

Prosvětlovací – difuzní stan

Jedná se o dalšího neocenitelného pomocníka při fotografování lesklých předmětů. Fotíte-li sklo, šperky či chromové předměty, jistě se vám difuzní stan bude hodit. Celý stan je vyrobený z difuzní látky (stejný typ látky, ze které jsou vyrobeny difuzory softboxů), která při prosvícení zvenku celý stan „rozzáří“ a rovnoměrně rozptýlí světlo. Na předmětech tak nevznikají bodové přepaly, ke kterým dochází u lesklých předmětů vlivem odrazu zdroje světla. I světelné stany se vyrábějí v několika velikostech.

Fotografická pozadí

Existuje mnoho druhý fotografických pozadí. Mezi nejrozšířenější a nejpoužívanější patří papírová a mušelínová (bavlněná) pozadí. Papírová pozadí mají pravděpodobně nejlepší fotografické vlastnosti, jsou matná, nedělají reflexy a jsou ideálně hladká. Jejich nezanedbatelnou nevýhodou je samotná povaha papíru, který rychle podléhá okolním vlivům (špína, zmuchlání, roztržení,…) což ale nepřebije výhody a proto je velice oblíbené jak profesionálních fotografů, tak u začínajících.

Odrazná deska

Odrazné desky, jak už název napovídá, se používají k jako „další“ zdroje světla. Pokud potřebujete na scéně „přidat“ další zdroj světla, ale nemáte ho. Můžete pomocí odrazné desky jednoduše odrazit světlo jiného zdroje a rozšířit tak možnosti nasvícení produktu. Odrazné desky se dnes dělají již multifunkční, většinou obsahují více jak jednu odraznou plochu (stříbrná, zlatá a bílá) a další plochy, konkrétně černou (kterou lze požít pro vykrytí odrazů světla či pro zvýraznění obrysu produktu) a difuzní plochu.

Vybavení a zvýhodněné sady pro produktovou fotografii naleznete v naší nabídce – 4studio.cz

Pokud byste potřebovali poradit s výběrem vybavení pro Vaše produktové studio či pokud potřebujete poradit s konkrétním problémem, na který jste narazili, neváhejte nás kontaktovat.

Více informací naleznete na našich stránkách  https://www.4studio.cz

Vydáno 05.09.2014
989 Zhlédnutí
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA ALPRE s.r.o.
WEBOVÁ STRÁNKA
ALPRE s.r.o.
www.4studio.cz
Adresa

Adresa

Domažlická 1123/194
Plzeň 318 00

obchod@4studio.cz
+420 722 993 711


Najdete nás také zde:

ARES
captcha