Rehabilitační léčba močové inkontinence u žen

Co je pánevní dno? Představte si pánevní dno jako houpací síť, která podepírá močový měchýř, dělohu a střeva. Pokud není pevná, vnitřní orgány v břišní dutině nemají dostatečnou oporu, klesají níž než by měly a tlačí na močový měchýř, což způsobuje samovolný únik moči (inkontinenci). Nedostatečná funkce svalů pánevního dna může zhoršit i bolesti v oblasti zad a pánve, funkční sterilitu, sexuální dysfunkce a defekační potíže.

Léčba močové inkontinence u žen, Opava

Stresová inkontinence

Stresová inkontinence je nejčastější formou inkontinence u žen. Únik moči se může objevit při kašlání, smíchu, kýchání, cvičení nebo jiných pohybech, které zvyšují nitrobřišní tlak a tím i tlak na močový měchýř. V terapii stresové inkontinence se uplatňuje u nižších stupňů postižení fyzioterapie, u vyššího stupně postižení operační léčba.

Vlastní rehabilitační terapii předchází:
• palpační vaginální vyšetření, které terapeutovi poskytuje informace o stavu pánevního dna
• vyplnění dotazníku, které vyhodnotí dopad inkontinence na kvalitu života pacienta


Pečlivé vyšetření a zhodnocení dotazníku je předpokladem stanovení správného terapeutického postupu.


Cvičení pánevního dna

Při cvičení pánevního dna pracujeme na:
• uvědomění si oblasti pánve a pánevního dna
• nácviku volní aktivace svalů pánevního dna pomocí pomůcek (vaginální konusy) i bez nich
• zapojení svalů pánevního dna do hluboké ho stabilizačního systému páteře a běžných pohybových stereotypů
• použití svalů pánevního dna v krizových situacích, které zvyšují nitrobřišní tlak (kýchnutí, kašel, zvedání břemene, atd.)

Pro dosažení dobrých výsledků je třeba se cvičení věnovat pravidelně. Rehabilitační program je založen na každodenním domácím cvičení po dobu 3 - 6 měsíců. I po uplynutí této doby je nutné cvičit, aby se udržela dobrá funkce svalů.

Léčba močové inkontinence u žen


Aplikace vaginální elektrostimulace

Pericalm je využíván k léčbě stresové, urgentní nebo smíšené formy močové inkontinence. Má programy na posílení svalů pánevního dna a úlevy od bolesti. Používá se ve spojení s vaginální sondou Periform.
Stimulace pánevního dna se provádí na ILTV (individuální léčebná tělesná výchova), kde bude pacientka seznámena se zařízením a instruována o zásadách a metodice prvků léčby. Vlastní aplikace se provádí dle předpisu lékaře a vyšetření fyzioterapeuta. Pacientka musí mít před začátkem terapie pomocí přístroje Pericalm provedeno gynekologické, příp. i urologické vyšetření, které potvrdí nebo vyloučí možnost aplikace.
Zásadní je, že pacientka nezasahuje do pří stroje a řídí se pokyny fyzioterapeuta. Trvání procedury je přesně dané a nastavuje jej fyzioterapeut podle daného konkrétního stavu.
Pracoviště je zabezpečeno proti vstupu nepovolaných osob a pacientka při spuštěném zařízení je pod stálým dohledem fyzioterapeuta.


MUDr. František Golla
primář rehabilitace


Více informací naleznete na našich stránkách  https://www.rehabilitace-golla.cz

Vydáno 16.02.2016
742 Zhlédnutí
Topováno 01.11.2016
FIREMNÍ ČLÁNKY

Léčení bolesti kloubů – rameno, loket, koleno, kyčel

Léčení bolesti kloubů – rameno, loket, koleno, kyčel
Problémy s klouby patří k nejčastějšímu onemocnění nejen dospělých, ale i dětí. Onemocnění bývá bolestivé a snižuje nejen možnost pohybu, ale také celkovou kvalitu života. Nejčastějším důvodem těchto potíží bývá artróza. Pokud chcete s touto nepříjemností jednou provždy skoncovat, svoji pomoc vám ...

Bolest zad, ramene, rukou i nohou vám pomůže vyřešit komplexní rehabilitace

Bolest zad, ramene, rukou i nohou vám pomůže vyřešit komplexní rehabilitace
V dnešní uspěchané době jsme zvyklí bolest přecházet, dokud to jde. Bolest zad, bolest ramene, rukou nebo nohou tak často neřešíme včas a poté narazíme na velké problémy. Patříte i vy k těm, kteří bolesti zad či jiných částí pohybového aparátu podcenili? Pomůže vám Centrum ucelené léčebné ...

Řešení problému plochých nohou u dětí i dospělých

Řešení problému plochých nohou u dětí i dospělých
Dbáte o svoje nohy tak, abyste zabránili vzniku ploché nohy? Snažíte se tomuto problému předejít i u svých dětí? Plochá noha se stává stále častějším problémem nejen dospělých, ale také dětí. Jsou však možnosti, které pomůžou tento problém léčit včas nebo mu zcela zabránit. O zdraví vašich nohou se ...
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA Centrum ucelené léčebné rehabilitace a léčby bolesti Golla František, MUDr.
WEBOVÁ STRÁNKA
Centrum ucelené léčebné rehabilitace a léčby bolesti
www.rehabilitace-golla.cz
Adresa

Adresa

Sušilova 1
Opava 746 01

rehabilitace-golla@outlook.cz
+420 553 673 911


Najdete nás také zde:

ARES
captcha