Obec Nošovice
Obecní úřad Nošovice

CZKObec Nošovice Obecní úřad Nošovice

Obecní úřad:
- obyvatel 989
- výměra obce 645, 96 ha
- nadmořská výška 346 m nad mořem.
Příslušnost obce k úřadům:
- stavební - Dobrá
- matriční - Dobrá
- finanční, katastrální, pozemkový, celní, okresní soud -
Frýdek-Místek
- vojenská správa - Nový Jičín.
Obec Nošovice leží 7 km východně od okresního města Frýdku-Místku, je vstupní branou do romantického údolí řeky Morávky, pramenící u samých hranic se Slovenskem. První písemná zmínka o Nošovicích je z roku 1573.
Původně se obec jmenovala Potměnošovice. Pověst vypráví, že prý proto, že lidé tajně v noci - tedy potmě - nosili látky na panskou valchu, aby nemuseli vrchnosti platit poplatek. Jméno však ve skutečnosti dal obci lokátor jménem Potměnoš.
Snad za třicetileté války tu byla svedena bitva na rozhraní Dobré a Nošovic, upomíná na ni název Piket - vojenský tábor a na místě pohřbených padlých stojí kaplička. Na počátku 19. století byla v provozu sklářská dílna, ve které se vyráběly vojenské polní láhve.
Výstavba dnes již světoznámého pivovaru RADEGAST byla odstartována v roce 1960, první várka byla uvařena 3.12.1970. Dnes je RADEGAST součástí společnosti Plzeňský Prazdroj.
Od roku 2002 mohou turisté využívat cyklistickou stezku Beskydy Radegast Cyklo Track, kde je na trase 53 km 40 restaurací a hospůdek.
Spojení do obce je autobusové.


Katalog firem:    

Krajské, městské a obecní úřady

,