Obec Sedliště

CZKObec Sedliště

Obecní úřad Sedliště.
První písemná zmínka o obci pochází z roku 1305, kdy obec je uvedena v seznamu desátků vratislavského biskupství, takže obec musela vzniknout už ve 2. polovině 13. století.
V urbáři z roku 1636 je zajímavý údaj o tom, že nejvíc rybníků z panství frýdeckého bylo právě v Sedlištích.
Na katastru Sedlišť jich bylo 7 a také mlýn.
Pro Sedlišťany a Sedliště nepochybně nejvíc znamená opravdový klenot - prastarý dřevěný kostelík Všech svatých postavený roku 1638 na místě starého dřevěného kostela z roku 1447. Architektuře kostela vévodí mohutná kvadratická věž s bání postavená nad hlavním vstupem, jejím protějškem je sanktusníková věžička nad presbyteriem. Kostel má šindelovou střechu. Okolo hlavní lodě zvenčí je vedena "sobota", krytý ochoz chránící před povětrnostními vlivy základy kostela. Kostel je obklopen hřbitůvkem, kam se již léta nepohřbívá, s bohatstvím pozoruhodných litinových křížů.
Hřbitůvek je ohraničený dřevěným parkánovým plotem se sedlovou stříškou. Na hřbitově je pochován Joža Vochala, vlastivědný pracovník a zakladatel Lašského národopisného sdružení Sedlišťané (1908).
Mimo hřbitovní plochu, za presbyteriem, stojí vedle vstupní brány symetricky lidové plastiky Panny Marie Frýdecké a sv. Jana Nepomuckého. Je to snad jedena z nejpůvabnějších
plastik Jana na Frýdecko - Místecku.
Obě plastiky jsou umístěny na hranolových sloupech.
Muzeum Lašská jizba s galerií pořádá pravidelné výstavy umění.
Nad obcí je kopec Baba, jinak také Černá zem nebo Bezručova vyhlídka, odkud je vyhledávaný pohled na panoráma Moravskoslezských Beskyd s Lysou horou a na Oderské vrchy.
K 10. výročí republiky zde byl vybudován památník v podobě selského pluhu na paměť zrušení roboty.


Katalog firem:    

Krajské, městské a obecní úřady

,