Památník Terezín: Vzpomínka na oběti druhé světové války
Druhá světová válka je tragickou součástí lidské historie, na kterou by plno lidí radši zapomnělo. Tím, že se o jejích událostech nebude mluvit, se ale vzpomínky na tehdejší dobu nevymažou. Proto by lidé měli vzpomínkám na dobu holocaustu bděle naslouchat, a co možná nejvíce se z děsivé minulosti poučit.
Malá pevnost: Věznice i koncentrační tábor
Jednou ze zachovalých památek je komplex budov pod záštitou Památníku Terezín. Tato státní příspěvková organizace byla založena v roce 1947 k uchování památky všech, kteří v terezínském areálu v průběhu druhé světové války zemřeli.
První budovou komplexu je věznice zvaná Malá pevnost, která později fungovala také jako koncentrační tábor. Za její brány mířili po roce 1940 lidé zatčení za činnost v domácím odboji, podporu poskytovanou Židům a partyzánům i další hrdinové tehdejší doby. Policejní věznicí prošlo do konce války víc než 30 tisíc lidí. Stejně jako mnoho dalších zařízení nacistického režimu i toto vězení vynikalo mimořádnou krutostí dozorců a členů gestapa.
Další koncentrační tábor vznikl v nedalekých Litoměřicích
Národní kulturní památka pro další generace
Nacistické krutosti nebyli ušetřeni ani vězni v terezínském ghettu. Do civilních domů, kde původně žilo jen sedm tisíc obyvatel, příslušníci gestapa natěsnali až 60 tisíc lidí. Uvěznění Židé a další režimově nepohodlní lidé tam přežívali zbaveni veškerého majetku i občanských práv. Přesto si ponechávali lidskou důstojnost a snažili se za zdmi terezínského ghetta pěstovat kulturu, vzdělávat se a pečovat o děti. Přijít se poučit z minulosti mohou návštěvníci památníku Terezín po celý rok včetně víkendů.
Národní kulturní památka zve k návštěvě
Vydáno 14.02.2017
221 Zhlédnutí