Památník Terezín: Vzpomínka na oběti druhé světové války

Druhá světová válka je tragickou součástí lidské historie, na kterou by plno lidí radši zapomnělo. Tím, že se o jejích událostech nebude mluvit, se ale vzpomínky na tehdejší dobu nevymažou. Proto by lidé měli vzpomínkám na dobu holocaustu bděle naslouchat, a co možná nejvíce se z děsivé minulosti poučit.

Terezín nám připomíná oběti druhé světové války

Malá pevnost: Věznice i koncentrační tábor

Jednou ze zachovalých památek je komplex budov pod záštitou Památníku Terezín. Tato státní příspěvková organizace byla založena v roce 1947 k uchování památky všech, kteří v terezínském areálu v průběhu druhé světové války zemřeli.

První budovou komplexu je věznice zvaná Malá pevnost, která později fungovala také jako koncentrační tábor. Za její brány mířili po roce 1940 lidé zatčení za činnost v domácím odboji, podporu poskytovanou Židům a partyzánům i další hrdinové tehdejší doby. Policejní věznicí prošlo do konce války víc než 30 tisíc lidí. Stejně jako mnoho dalších zařízení nacistického režimu i toto vězení vynikalo mimořádnou krutostí dozorců a členů gestapa.

Další koncentrační tábor vznikl v nedalekých Litoměřicích


Národní kulturní památka pro další generace

Nacistické krutosti nebyli ušetřeni ani vězni v terezínském ghettu. Do civilních domů, kde původně žilo jen sedm tisíc obyvatel, příslušníci gestapa natěsnali až 60 tisíc lidí. Uvěznění Židé a další režimově nepohodlní lidé tam přežívali zbaveni veškerého majetku i občanských práv. Přesto si ponechávali lidskou důstojnost a snažili se za zdmi terezínského ghetta pěstovat kulturu, vzdělávat se a pečovat o děti. Přijít se poučit z minulosti mohou návštěvníci památníku Terezín po celý rok včetně víkendů.

Národní kulturní památka zve k návštěvěVydáno 14.02.2017
221 Zhlédnutí
Topováno 04.01.2018
FIREMNÍ ČLÁNKY

Památník Terezín, národní kulturní památka

Památník Terezín, národní kulturní památka
Terezín byl založen jako pevnost na konci 18. století. Město, dodnes obklopené masivními valy, leží nedaleko soutoku Labe s Ohří. Terezínská opevnění (Hlavní a Malá pevnost), na svou dobu moderní, postupně zastarala a po ztrátě vojenské funkce upadla v zapomenutí. Teprve v nedávné minulosti ...
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA Památník Terezín
WEBOVÁ STRÁNKA
Památník Terezín
www.pamatnik-terezin.cz
Adresa

Adresa

Principova alej 304
Terezín 411 55

pamatnik@pamatnik-terezin.cz
+420 416 724 535


Najdete nás také zde:

FacebookInstagramTwitterARES
captcha