Dopřejte svému mazlíčkovi bezbolestný pohyb návštěvou zvířecího ortopeda

Ortopedické problémy nemají jen lidé, ale také zvířata, která rovněž potřebují včasné vyšetření, aby mohla nadále vést kvalitní život. Ať už jde o opotřebení kloubů v pozdějším věku, vrozené vady či fraktury kostí, vždy je třeba jednat rychle, aby se z menšího problému nestala doživotní vada. Ortopedické vyšetření je prvním krokem k odstranění problému.


Nejčastější problémy pohybového ústrojí psů a koček

Přední zkřížený vaz kolenní

Poranění předního zkříženého vazu kolenního je u psů a koček jedním z nejčastějších ortopedických problémů. Projevuje se kulháním zvířecího pacienta, přičemž kolenní kloub postižené nohy vtáčí dovnitř a jen lehce se nohou dotýká země. Koleno je citlivé na dotyk. Později dochází ke zlepšení kulhání, ovšem vlivem postupné degenerace kloubních chrupavek při zanedbání veterinární péče pacient začne kulhat trvale. Končetinu dále nepoužívá, tudíž ke všem problémům později přibude také atrofie stehenních svalů. Včasná odborná diagnostika předního zkříženého vazu kolenního je tedy v případě počátečního kulhání nezbytná.

Dysplazie kyčelního kloubu

Toto časté onemocnění pohybového aparátu psů a koček je dáno jednak genetickou výbavou jedince, ale může také vzniknout na základě nedostatečné výživy, nadměrné rychlosti růstu, kdy dochází k nedostatečnému vývoji kostry, či vlivem vysokého zatížení kyčelních kloubů, např. v případě aktivních jedinců. Projevů dysplazie kyčelního kloubu si nelze nevšimnout. Jde převážně o kulhání, pomalé dosedávání a vstávání ze sedu, neochotu zdolávat schody, skákat apod. Na základě diagnostiky dysplazie kyčelního kloubu zvolí veterinář vhodnou léčbu, která může probíhat více způsoby dle stáří zvířete, stupně onemocnění a dalších faktorů.

Dysplazie loketního kloubu

Loketní kloub u některých psů a koček nedrží tak pevně, aby umožňoval bezproblémový pohyb. Tento stav se označuje jako dysplazie loketního kloubu, která se objevuje nejčastěji okolo 4. – 6. měsíce života. V případě, že v tomto věku u svého mazlíčka zaregistrujete nezvyklou ztuhlost při pohybu, neváhejte navštívit veterinárního lékaře, který provede nezbytné ortopedické vyšetření a adekvátní léčbu dříve, než dojde k úplnému zničení loketního kloubu.

Fraktury kostí

Zlomeninu kostí, na rozdíl od jiných potíží pohybového aparátu, může postihnout jakéhokoliv jedince bez ohledu na rasu, stáří, velikost či geny. Samozřejmostí je v tomto případě RTG vyšetření, na základě kterého veterinář stanoví nejlepší způsob fixace.

Ortopedické vyšetření psů a koček

Problémy pohybového aparátu mohou mít různé příčiny, průběh i následná řešení. V prvé řadě je třeba vyhledat specialistu na ortopedické problémy, který provede odbornou diagnostiku dle prvotního vyšetření. V případě vývojových onemocnění, fraktury, nádorových onemocnění apod. se provádí rentgenová diagnostika ortopedických potíží, pokud jde o problémy šlach, vazů, svalů či kloubů, provede veterinář ultrasonografickou diagnostiku, endoskopická diagnostika je určena pro artroskopické vyšetření kloubů.

Chirurgický zákrok na klinice PrimaVet

Veterinární klinika PrimaVet v Kroměříži disponuje mimo jiné veškerým moderním vybavením pro ortopedické vyšetření psů a koček a chirurgické zákroky nezbytné v některých případech onemocnění pohybového aparátu.

Chcete-li svému zvířecímu kamarádovi zajistit kvalitní život bez bolesti, nepodceňujte ortopedické vyšetření, které může včas odhalit a odstranit problém, jenž se může vyvinout v nevratné poškození pohybového ústrojí. Na webových stránkách www.primavet.cz naleznete další informace o službách a zkušenostech veterinární kliniky v Kroměříži, kam se můžete obrátit s jakýmkoliv zdravotním problémem vašeho zvířátka.

Více informací naleznete na našich stránkách  https://www.primavet.cz

Vydáno 20.11.2013
1554 Zhlédnutí
FIREMNÍ ČLÁNKY

Zubní kámen může vašim domácím mazlíčkům způsobit velké problémy

Zubní kámen může vašim domácím mazlíčkům způsobit velké problémy
Prevence vzniku zubního kamene je u psů a koček důležitá stejně jako u lidí. Jsou ale případy, kdy se čtyřnozí kamarádi brání jakémukoliv pokusu o čištění zubů a dalších preventivních opatření, a zubní kámen se dříve či později objeví. Aby se zamezilo vypadávání zubů, které může následovat, je ...
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA Veterinární klinika PrimaVet MVDr. Šindler a MVDr. Zavřel s.r.o.
WEBOVÁ STRÁNKA
Veterinární klinika PrimaVet
primavet.cz
Adresa

Adresa

Obvodová 3607
Kroměříž 767 01

primavet@centrum.cz
+420 573 342 755


Najdete nás také zde:

ARES
captcha