Přípravky proti blechám a klíšťatům nejsou zbytečnost!
Blechy a především klíšťata jsou postrach asi každé domácnosti. A té, ve které se pohybuje pes nebo kočka, pak dvojnásob. Víte ale, jaké existují nejnovější přípravky proti blechám a klíšťatům, a jak správně postupovat, aby tito všudypřítomní parazité neomezovali váš život ani život vašich čtyřnohých společníků?
V boji proti blechám nepolevujte v průběhu celého roku
O přípravky proti blechám a klíšťatům se zajímáme převážně s příchodem jara a na podzim, kdy vrcholí „sezóna“ těchto parazitů. To ale podle odborníků nestačí. Chránit bychom své psy a kočky měli v průběhu celého roku, neboť zejména blechy jsou tady s námi pořád. U koček se přitom blechy vyskytují častěji než u psů a kupodivu dle výzkumů nehraje ani tak roli to, zda žijete se zvířetem na vesnici nebo ve městě.
Blechy a klíšťata jako nepřátelé
Samička blechy přitom ve své reprodukční sezóně naklade 40 – 50 vajíček denně, jindy pak průměrně 27 vajíček za den. Dodáme-li, že se tímto způsobem může blecha rozmnožovat až 100 dní za sebou, máme před sebou už pěknou bleší rodinku, která ohrožuje nejen kůži a zdraví našeho psa či kočky, ale také nás. Štípance od blech přitom patří mezi nenápadné ranky, po nichž nám ale mohou zůstat jizvy na několik let. U klíšťat je pak rychlost rozmnožování velice podobná a nebezpečnost tohoto parazita je ještě mnohem závažnější. Víte, co mají společného lymská borelióza, klíšťová encefalitida, anaplazmóza / ehrlichióza nebo třeba babezióza? Ano, správně, jedná se o nemoci přenášené právě nebezpečnými klíšťaty.
S klíšťaty a blechami vašim zvířatům pomůže veterinář
Ve Veterinární ordinaci Slovanka v České Lípě nabízíme hned několik možností, jak chránit vaše psy a kočky proti blechám a klíšťatům. Neváhejte nás proto navštívit a poradit se ohledně nejvhodnějšího způsobu ochrany pro vaše zvíře.
Postřiky a šampony proti blechám a dalším ektoparazitům
V boji s parazity jsou obecně nejméně vhodné a účinné šampóny a postřiky. Mezi nejznámější patří například Orthosan, Neostomosan, Difusil nebo Bio Kill. Po jejich aplikaci se sice zvířeti okamžitě uleví a chovatel na vlastní oči vidí mrtvé parazity, ale koupel nebo postřik by se měly v závislosti na zamoření prostředí provádět minimálně každý týden. Tímto způsobem se navíc zvíře zbaví asi jen pouhých pěti procent z populace parazitů. V případě blech se jedná pouze o dospělce, zbytek populace parazitů ve stádiu vajíček, larev a kukel není vůbec nijak narušena.
„Kapičky na krk“ neboli spot on přípravky proti blechám a klíšťatům
Oblíbenou možností ochrany domácích zvířat proti blechám a klíšťatům jsou však kromě zmíněných šamponů nebo známých obojků proti klíšťatům také takzvané spot on přípravky čili kapičky na krk. Zatímco obojky proti parazitům buď vylučují látku hubící parazity nebo svým vysycháním uvolňují prášek, spot on přípravky se nanáší přímo na kůži zvířete. Na trhu jsou k dostání hned od několika výrobců, obvykle vydrží několik týdnů a poté je aplikaci třeba opakovat.
Tablety proti blechám a klíšťatům – nejnovější způsob boje proti parazitům
Nejmodernějším způsobem boje proti klíšťatům a blechám jsou však speciální tablety. Revoluční tableta proti blechám a klíšťatům, která je rovněž k dostání u nás ve veterinární ordinaci, ochrání vašeho psa nebo kočku po celých 12 týdnů, a to proti oběma hlavním typům nepříjemných parazitů. Ochranný účinek nastupuje hned druhý den po pozření tablety zvířetem. V době, kdy stále probíhají výzkumy možného očkování proti klíšťatům a blechám, jsou právě tablety proti blechám a klíšťatům zatím tou nejúčinnější metodou a není tedy divu, že jsou veterináři vřele doporučovány.
Řešíte i vy otázku, jak ochránit svého psa nebo kočku proti blechám a klíšťatům? Obraťte se na Veterinární ordinaci Slovanka! Najdete nás na adrese Železničářská 2695 v České Lípě. Přijímáme platební karty a pro naše návštěvníky máme vyhrazené parkoviště přímo u budovy veterinární ordinace.
Najdete nás na adrese Železničářská 2695 v České Lípě
Vydáno 24.04.2015
7657 Zhlédnutí