Společnost Jindřicha Chalupeckého, z.s.


Společnost Jindřicha Chalupeckého je organizace, která se věnuje podpoře a prezentaci současného českého umění v mezinárodním kontextu. Byla založena v roce 1990 jako pocta významnému českému kritikovi, teoretikovi a filosofovi Jindřichu Chalupeckému (1910-1990), který se celý život angažoval v boji za osud českého umění. Mezi zakladateli Společnosti byli také akademický malíř Theodor Pištěk, básník a výtvarník Jiří Kolář a dramatik a první porevoluční prezident Václav Havel.

Hlavní aktivitou Společnosti je udílení Ceny Jindřicha Chalupeckého, která je určena etablujícím se umělkyním a umělcům do 35 let. Cena je spojena s finanční odměnou, rezidencí v zahraničí a samostatnou výstavou v Národní galerii v Praze. Laureáti a finalisté Ceny jsou vybíráni mezinárodní porotou složenou z odborníků na současné umění. Mezi dosavadními držiteli Ceny jsou například Kateřina Šedá, Jiří Kovanda, Dominik Lang, Eva Koťátková, Anna Hulačová nebo Kryštof Brůha.

Kromě Ceny Jindřicha Chalupeckého Společnost organizuje také další výstavy, programy pro veřejnost, rezidence pro umělce a kurátory, edukační a publikační projekty. Spolupracuje s řadou partnerských institucí v České republice i zahraničí, jako jsou například Centrum a nadace pro současné umění Praha, Moravská galerie v Brně, Residency Unlimited v New Yorku, SAVVY Contemporary v Berlíně nebo Delfina Foundation v Londýně. Společnost se také zapojuje do iniciativy Feministická (umělecká) instituce a řídí se jejím kodexem.

Společnost Jindřicha Chalupeckého je nestátní nezisková organizace sídlící v budově Centra pro současné umění Praha. Její posláním je podporovat inovativní a experimentální uměleckou, kurátorskou a výzkumnou činnost a přispívat k posílení role současného českého umění v lokálním i mezinárodním prostředí. Usiluje o otevřený, inkluzivní a společensky odpovědný přístup, oslovující široké spektrum publika.

Štítky:

udílení Ceny Jindřicha Chalupeckého, výstavy

POBOČKY
Kontaktujte nás
WEBOVÁ STRÁNKA Společnost Jindřicha Chalupeckého, z.s.
WEBOVÁ STRÁNKA
Společnost Jindřicha Chalupeckého, z.s.
www.sjch.cz
Adresa

Adresa

Dukelských hrdinů 500/25a
Praha 7 170 00

karinakottova@sjch.cz
+420 732 464 434

Zobrazit na mapě...

Najdete nás také zde:

ARES
captcha