THANATOPRAXE – moderní zaopatření těl zemřelých
Po celé lidské dějiny bylo zapatření těl zemřelých v různých formách a podle rituálních pravidel běžné a praktikované podle místních podmínek, zvyklostí a rituálů ve všech jejich rozmanitostech.
Zaopatření těl zemřelých - historie a součanost
V době moderní došlo k profesionalisaci těchto úkonů do zpravidla nejprve náboženských pohřebních společenstev, což v určité míře trvá dosud (židé, muslimové atd.) a také od konce 18. a počátku 19. století také do pohřebních služeb – podniků určených k pohřbívání těl zemřelých.
Význam zaopatřování těl zemřelých spočívá v jejich úpravě pro samotný pohřební rituál, včetně zabránění rozkladu těl, a v ochraně zdraví osob žijících, které přicházely a přicházejí do styku s těly zemřelých.
V 19. století se vyvinula na jeho počátku methoda konservace těl, aby byla těla uchována pro přepravu a obřady; zejména ve Francii se rozvinula methoda pod pojmem thanatopraxe, která se vyvinula do dnešní podoby komplexního zaopatření těl vně i uvnitř, která později doznala prudkého rozvoje po roce 1865 v USA a na konci století a počátkem 20. století se thanatopraxe vrátila významně zpět do Evropy, když se začalo používat pojmu balsamace (embalming).
Pojem thanatopraxe (modern embalming) se dnes používá převážně v kontinentální Evropě (Francie, Německo, Španělsko, Itálie) a pojem embalming se užívání zásadně ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska, v Irsku, USA, Kanadě, Austrálii apod.
Thanatopraktické ošetřování těl zemřelých a jejich balzamace
Jediné specializované centrum v České republice
Pohřební ústav AURIGA® zřídil a provozuje jediné specializované centrum pro thanatopraktické ošetřování těl zemřelých a jejich balsamaci, které slouží nejen k praktické činnosti firmy, ale i pro výuku studentů balsamování z Česka a Německa.
V současné době je zásadním cílem thanatopraxe zabránění rozkladu těl zemřelých (balsamace) nebo zpomalení rozkladu těl (konservace).
K thanatopraxi nepochybně patří i kosmetické upravení zejména hlav a rukou těl zemřelých, též i rekonstrukce nezbytných částí těl formou nahrazení chybějících kostí, tkání apod.
Pohřební ústav AURIGA® spol. s r.o. je držitelem české koncese k provádění těchto činností a jeho dva balsamovači JUDr. et Mgr. Petr Rambousek a Helena Šulíková jsou jako členové německého institutu pro thanatopraxi (Deutsches Institut für Thanatopraxie GmbH v Düsseldorfu – www.bestatter.de) držiteli i licencí německých.
Vydáno 05.05.2015
1244 Zhlédnutí