Zahradnictví a okrasné školky Lesů hl. m. Prahy – Ďáblice a Kbely

Organizace Lesy hlavního města Prahy spravují vedle lesů, vodních toků či některých parků také dvě rozsáhlé okrasné školky – ta starší sídlí v Ďáblicích na ploše 17 hektarů, mladší školka ve Kbelích má 14,5 hektaru. Pěstební činnost je zaměřena přímo na druhy vhodné pro výsadbu do městské a příměstské zeleně. Vedle běžných druhů jsou v obou školkách pěstovány také taxony, které byly v minulosti vyšlechtěny přímo na území hlavního města Prahy a právě pro pražské přírodní podmínky (např. Robinia x pragense).

Zahradnictví a okrasné školky Lesů hl. m. Prahy

Zahradnictví a okrasné školky Lesů hl. m. Prahy

V pěstování, ve vysazování a v údržbě okrasného sortimentu má Praha dlouhou tradici. Již v roce 1894 pražská obec obhospodařovala 27 větších parků o rozloze cca 50 ha. Před druhou světovou válkou se Sadový odbor (stavebního úřadu) hl. m. Prahy staral o 380 ha veřejné zeleně, o něž pečovalo zhruba 380 pracovníků. Jedna z tehdejších zahrad, dodnes zachovalá zásobní zahrada pro pražské parky, vznikla v roce 1924 v zadní části Ďáblického hřbitova.


Ďáblická okrasná školka

Existence této školky se od svého počátku pojí s péčí o pražskou veřejnou zeleň. Po dlouhou dobu byla součástí podniku Sady, lesy, zahradnictví Praha, v současnosti je jedním ze středisek Lesů hlavního města Prahy, jejichž zřizovatelem je Magistrát hl. m. Prahy.

Historii ďáblických školek významně ovlivnil velmi úspěšný šlechtitel Josef Vik, který zde již před druhou světovou válkou působil. V ďáblické školce se mu podařilo vyšlechtit několik nových rostlin. Například v roce 1924 byl do Listiny povolených odrůd zapsán trnovník pražský (Robinia x pragense). Je to strom vzpřímeného růstu, jehož květy mají sytě růžovou barvu. Josef Vik vyšlechtil i dobře známou kalinu pražskou (Viburnum x pragense), která se zrodila jako kříženec Viburnum rhytidophyllum x Viburnum utile. Tato krásná stálezelená kalina se dokonce v roce 2000 stala evropskou rostlinou měsíce února. V následujících letech vyšlechtil náš další významný školkař Liboslav „Karel“ Zmátlík v ďáblické školce kupříkladu smrky Picea omorika „Alexandra“ a Picea abies „Praha“ či Thuja occidentalis „Spiralis Compacta“.


Okrasná školka Kbely

Kbelské pozemky byly k již zavedené ďáblické školce připojeny v roce 1940. Činnost této školky však byla přerušena a v letech 1999–2000 ji obnovil zmiňovaný Liboslav „Karel“ Zmátlík.


Zaměření pražských okrasných školek

Dnes se obě školky liší svým zaměřením. Vedle klasického sortimentu se ďáblická školka specializovala především na konifery, zatímco kbelská školka se soustřeďuje na alejové stromy, letničky, trvalky a další rostliny.

Obě školky spolupracují s Odborem městské zeleně a odpadového hospodářství Magistrátu hl. m. Prahy, který spravuje celopražsky významné parky. Lesy hl. m. Prahy se starají také o údržbu Královské obory – Stromovky.

Okrasná školka je zahradnické (někdy také zemědělské) zařízení sloužící k produkci, pěstování, k šlechtění a k výchově rostlinného materiálu pro okrasné zahradnictví (na rozdíl od lesních školek), případně přímo k prodeji. Úkolem okrasného školkařství je vypěstovat vhodné sazenice dřevin a vytrvalých květin pro zakládání a udržování zahrad a parků, pro krajinářské úpravy, pro obchod i export. V zařízeních typu okrasná školka tedy dochází ke generativnímu nebo vegetativnímu množení rostlin, zároveň se zde rostliny mohou i pouze dopěstovávat pro nákup a prodej. Samotná tato činnost spočívající ve šlechtění, výchově a v pěstování sadebního materiálu se nazývá školkařství. Školkař je tedy odborný termín, který označuje odborníka pracujícího v okrasné školce.


Zahradnictví a okrasné školky hl. města Prahy

Zahradnictví je obor, jenž se zabývá pěstováním a využitím rostlin. Mezi obory činnosti, na které lze zahradnictví členit, patří například zelinářství, ovocnářství, sadovnictví, květinářství či arboristika. I tyto obory se ještě dále dělí na další specializovaná odvětví.

Termín zahradnictví je někdy lidově (tedy nepřesně) používán právě pro prostor okrasných školek, de facto zahrad. Správně by však měl být užíván výše zmíněný termín okrasná školka.

Po určitou dobu byly okrasné školky v Ďáblicích a ve Kbelích nazývány velkoškolkami. Velkoškolky jsou lesní nebo okrasné školky, jejichž celková výměra přesahuje několik desítek hektarů. Nemusí být soustředěny do jednoho místa a jejich dílčí části jsou většinou specializovány pro pěstování určitého druhu nebo typu sadebního materiálu. Za zmínku stojí také stará definice velkoškolek podle Kantora (1965): Velkoškolka je školka s ekonomickým centrem.


Nabídka okrasné školky Lesů hl. m. Prahy v Ďáblicích a ve Kbelích

Okrasné školky Lesů hl. m. Prahy v Ďáblicích a ve Kbelích nabízejí široký sortiment listnatých keřů opadavých i stálezelených, v nabídce mají také listnaté a jehličnaté stromy balové i kontejnerované, dřeviny na živé ploty, vřesovištní rostliny – rododendrony, azalky, vřesy, vřesovce a další. Ve školkách najdete také rostliny pnoucí a půdopokryvné, růže – mini, pnoucí, pokryvné, polyantky, velkokvěté, trvalky, skalničky, kapradiny a okrasné traviny, balkonové květiny, letničky, léčivky a koření, ale také substráty, mulčovací kůru, hnojiva, pesticidy a další zahradnický materiál.

V současnosti si můžete vybrat z široké škály letniček, které jsou pro vás vypěstovány a připraveny v okrasné školce ve Kbelích.

Naše okrasné školky najdete na adrese K zahradnictví 59, 182 00 Praha 8 – Ďáblice, kde sídlí ďáblická okrasná školka, kterou vede Ing. Luboš Novelinka, okrasnou školku Kbely pod vedením Vladislava Rozsypala, DiS., pak najdete na adrese Mladoboleslavská 953, 197 00 Praha 9 – Kbely.

Otevírací doba je podobná: v pondělí a v úterý máme otevřeno od 7:00 do 15:30 hodin, od středy do pátku do 17:00 hodin (Kbely do 17:30 hodin), v sobotu pak otvíráme v 8:00 hodin a navštívit nás můžete během celého dopoledne.

Těšíme se i na vaši návštěvu.

Ing. Mgr. Jan Lípa, vedoucí střediska městské zeleně Lesů hl. m. PrahyVydáno 21.04.2014
11324 Zhlédnutí
FIREMNÍ ČLÁNKY

Lesy hl. m. Prahy udržují přírodu ve městech

Lesy hl. m. Prahy udržují přírodu ve městech
Příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy se stará nejen o městskou zeleň a jiné veřejné statky v lesích, okrasných školkách, parcích, zahradnictvích a na vodních tocích v rámci hlavního města, ale také si klade za cíl informovat širokou veřejnost o aktualitách a zajímavostech v mnoha oblastech péče ...

Záchranná stanice Praha pomáhá zvířatům kolem nás

Záchranná stanice Praha pomáhá zvířatům kolem nás
Člověk si velkou část přírody zabírá sám pro sebe. Stavíme domy, velká nákupní centra, kácíme lesy. Často však ani nepřemýšlíme nad tím, jak naše soužití správně skloubit se živočichy, kteří na těchto místech byli ještě dříve než my. Zvířata často podléhají nástrahám našeho současného světa a pokud ...

Zábavná a poučná škola hrou? To je ekologická výchova

Zábavná a poučná škola hrou? To je ekologická výchova
Přemýšlíte, jak dětem v mateřské školce i škole předat zábavnou formou vědomosti o přírodě? Chcete, aby byl program zajímavý a přednášeli ho odborníci, kteří problematice skutečně rozumí? Tak právě pro vás je tu ekologická výchova, kterou nabízejí Lesy hl. m. Prahy. Záživnou formou dětem předáváme ...
Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře
WEBOVÁ STRÁNKA Lesy hl.m. Prahy
WEBOVÁ STRÁNKA
Lesy hl.m. Prahy
lhmp.cz
Adresa

Adresa

Práčská 1885
Praha 10 – Záběhlice 106 00

kucharova@lesy-praha.cz
+420 770 149 764


Najdete nás také zde:

ARES
captcha