Ionizační tělesa nově i ve variantě bez nutnosti připojení tlakového vzduchu
V současné době nabízíme několik základních variant ionizačních těles. Tato by se dala rozdělit do dvou základních skupin: Ionizační tělesa, která potřebují ke svému provozu připojení tlakového vzduchu. (Proud tlakového vzduchu unáší skupiny kladných a záporných iontů do požadovaného prostoru.) Ionizační tělesa, která připojení tlakového vzduchu nevyžadují. Novinka.
Ionizační tělesa, která potřebují ke svému provozu připojení tlakového vzduchu
První varianta se pro zjednodušení může rozdělit na tzv. pasivní provedení a provedení s „uzavřenou smyčkou“.
U pasivního způsobu lze nastavit frekvenci a počet spínání – generování kladných a záporných iontů z řídící jednotky ionizačního tělesa. Druhá varianta s „uzavřeno smyčkou“ snímá v prostoru, ve kterém řešíme ionizační náboj, hodnotu tohoto náboje a podle jeho intenzity řídící jednotka upraví frekvenci a intenzitu generování kladných a záporných iontů. Tento systém funguje plně automaticky a jeho účinnost je samozřejmě vyšší, než je tomu u pasivního způsobu. Dokáže totiž pružně reagovat na změnu aktuálních podmínek.
Důležitým parametrem, který přímo ovlivňuje kvalitu snížení elektrostatického náboje je však mj. i kvalita tlakového vzduchu, kterým napájíme ionizační tělesa. Tlakový vzduch by měl být čistý a filtrovaný na 5MY, zbavený vody, prachu případně olejových příměsí. Jeho kvalita by měla odpovídat normě ISO 8573-1:2010.
Ionizátory řeší problematiku elektrostatického náboje
Ionizační tělesa, která připojení tlakového vzduchu nevyžadují
Další variantou vhodnou pro eliminaci elektrostatického náboje jsou ionizační tělesa, která nevyžadují pro svoji funkci připojení tlakového vzduchu. Tím se samozřejmě nejen snižuje nebezpečí vnášení dalších případných nečistot do pracovního prostoru, ale podstatně se tím snižuje i celková energetická náročnost tohoto procesu.
Tato ionizační tělesa fungují na principu větráků a k jejich napájení nám stačí pouze elektrický proud.
Velkou výhodou je v tomto případě, že jejich pomocí jsme schopni ofukovat poměrně rozsáhlé plochy.
Uplatnění nachází např. v tiskařském průmyslu a všude tam, kde by si velikost ofukovaného prostoru vyžádala v jiném případě podstatně vyšší investiční náklady.
Vydáno 08.04.2016
99 Zhlédnutí