Obec Vrbátky


Vrbátky 41, Vrbátky 798 13
Obec Vrbátky leží asi 8km severovýchodně od Prostějova. Obklopuje ji přívětivá krajina, úrodné brázdy žírné Hané. Na obzoru Kosíř, hanácká hora (443m n. m.)

Dochované zbytky osídlení spadají do doby kamenné, lid kultury s lineární keramikou, jedná se o období 5700 let př. n. l. Při stavbě domku při silnici na Blatec (část obce Na břehu) v roce 1925 byla zajištěna při odkopání břehu kulturní vrstva platěnická – asi 500 let př. n. l. Obyvatelé v této době znali již železo, nádoby zdobili geometrickými vzorci, čárkami, tečkami a růžicemi.

K rozvoji kulturního a společenského života v obci přispělo i založení obecní knihovny v roce 1898. Návrh na zřízení obecní knihovny podal člen OZ p. Šrámek. Prvním knihovníkem byl ustanoven pan Ondřej Procházka, nadučitel zdejší školy, který pak úřad zastával až do odchodu na odpočinek v roce 1923. Po založení knihovny předal spolek „Křížkovský“ svoji spolkovou knihovnu. V roce 1925 měla knihovna 791 svazků, dnes se knižní fond blíží k 5000 svazků. Od roku 2003 je knihovna umístěna v nové budově OÚ v přízemí.

Zdálo se, že příznivý rozvoj konce 19. století bude pokračovat i na začátku 20. století. Již 2. desetiletí však přineslo katastrofu. Po sarajevském atentátu 28. 6. 1914 vypověděl císař 30. 7. Srbsku válku. Mimořádná válečná opatření přinesla drahotu, lichvu, nesmírnou bídu a hlad. Zápisy v kronice z té doby jsou smutné: 13 padlých, 17 nezvěstných, 11 invalidů. Svoboda a vyhlášení samostatné ČSR 28. 10. 1918 přinesla úlevu, ale dlouhá léta přetrvává bída, těžkosti a rány lidí, které po sobě válka zanechala. Pomník padlým obětem 1. svět. války byl ve Vrbátkách postaven poměrně pozdě – až v roce 1931. Štíhlý žulový jehlan se zápisy jmen obětí 1. sv. války byl slavnostně odhalen 15. 8. 1931 za veliké účasti občanů. K jménům padlých a nezvěstných občanů z 1. sv. války přibyla na pomníku jména těch, kteří zahynuli v době fašistické poroby. Rodáci z Vrbátek – Ing. Leopold Šrámek, prof. Jaroslav Novotný.

Ve Vrbátkách žije k dnešnímu dni 872 obyvatel a ve všech sloučených obcích se dopočítáme 1586 lidí.

Produkty
  • přidělení čísla popisného, evidence obyvatel, správa místních poplatků, legalizace a vidimace, městská a obecní policie


Související články
Pivní nebe - ráj pro milovníky piva

Pivní nebe

Pivní nebe - ráj pro milovníky piva

Pokud máte rádi pivo, určitě byste neměli minout nově otevřenou prodejnu piv řemeslných pivovarů v centru Prostějova Pivní nebe. Najdete zde široký výběr výběrových řemeslných piv a pivních speciálů z celé České republiky i ze zahraničí. Ať už preferujete světlé, tmavé, polotmavé, kvasnicové, nefiltrované, hořké, ovocné nebo bezalkoholické pivo, v Pivním nebi si určitě vyberete.


Darujte svým obchodním partnerům nebo zaměstnancům kvalitní a originální firemní vína z Vinařství Hradil

Vinařství Hradil

Darujte svým obchodním partnerům nebo zaměstnancům kvalitní a originální firemní vína z Vinařství Hradil

Pokud chcete udělat radost svým zaměstnancům nebo obchodním partnerům, můžete jim darovat firemní vína z Vinařství Hradil. Vinařství Hradil je rodinné vinařství, které se specializuje na výrobu přívlastkových a speciálních vín z hroznů pocházejících z vinic ve Velkopavlovické vinařské podoblasti. Vinařství Hradil nabízí možnost objednat si firemní vína, která jsou vybírána z kvalitních odrůd a jsou opatřena etiketami s logem a názvem firmy.


Dřevoslav s.r.o. - výrobce certifikovaných dětských hřišť z masivu

Dřevoslav, s.r.o.

Dřevoslav s.r.o. - výrobce certifikovaných dětských hřišť z masivu

Dětská hřiště jsou místem, kde se děti učí, hrají a rozvíjejí své schopnosti. Proto je důležité, aby byla hřiště bezpečná, kvalitní a atraktivní. Firma Dřevoslav s.r.o. ze Slavonic je český výrobce, který se specializuje na výrobu dětských hřišť z přírodního masivního řeziva – smrku a buku. Naše výrobky splňují nejvyšší standardy bezpečnosti a kvality a jsou certifikovány podle evropské normy EN 1176.


bbklima99, s.r.o.: Poradenství a konzultace při výběru rekuperace ve Znojmě

Klimatizace a vzduchotechnika Znojmo,

bbklima99, s.r.o.: Poradenství a konzultace při výběru rekuperace ve Znojmě

Firma bbklima99, s.r.o. má dlouholeté zkušenosti a odborné znalosti v oblasti rekuperace. Provádí montáž rekuperačních jednotek podle vašich požadavků a potřeb. Zajišťuje také pravidelný servis a opravy rekuperačních zařízení, aby byly vždy v perfektním stavu. bbklima99, s.r.o. vám poskytuje také poradenství a konzultace při výběru rekuperačního zařízení, které bude vyhovovat vašemu prostoru, rozpočtu a preferencím.