Obec Oucmanice


Oucmanice 60, Oucmanice 562 01
Obec Oucmanice je malá obec, která se nachází v okrese Ústí nad Orlicí a žije zde asi 242 obyvatel.

Oucmanice vznikly během kolonizace ve 13. století, kdy se české země široce otevřely také novinkám z pokročilejšího Západu. Do přemyslovských zemí se dostávalo zákupní právo, tzn. poddanské dědičné držení půdy, které bylo spojeno s povinností odvádět feudální rentu. Šířilo se městské zřízení, novinky v zemědělství a v řemeslné technologii. Usazování obyvatel zprostředkovateli, neboli lokátory, na doposud neobydlených místech se dělo buď z iniciativy panovníka, nebo se osídlování chopily bohatší církevní instituce, o něco později i mocnější páni. Osídlování bylo záležitostí velice náročnou a muselo splnit několik podmínek. K nejzákladnějším patří zajištění obživy osídlenců a vzájemná komunikace mezi jednotlivými místy. Některá literatura uvádí, že do míst dnešních Oucmanic přišel jakýsi německý kolonista Walczman, který se stal právě oním shora uvedeným lokátorem. Lze předpokládat, že byl pověřen panovníkem.

Obec Oucmanice se poprvé písemně zmiňují k roku 1292 jako „vila Valczmanni“. Jsou jednou ze sedmnácti vsí založených v rámci první fáze kolonizace našeho území o čemž svědčí i pojmenování vsi, kdy se jeho původ vysvětluje jako lidé Valcmanovi. Tvar Valcmanice je v pramenech dochován po celou dobu do konce 16. století.Od druhé poloviny 17. století se objevuje Aucmanice (v různých grafických podobách apod.) Ve druhé polovině 19. století jsou to pak Úcmanice a Oucmanice.

V obci naleznete knihovnu, prodejnu smíšeného zboží, hospodu, obecní úřad a ekocentrum Paleta, jenž se zabývá ekologickou výchovou se zvláštním důrazem na působení na děti a mládež.

Jsou zde tyto spolky - Klub seniorů, SDH Oucmanice, Dámský klub, Spolek lidových tradic v Oucmanicích, Sdružení přátel kapličky v Oucmanicích.

Obecní úřad naleznete na adrese Oucmanice 60, okres Ústí nad Orlicí.

Produkty
  • veřejná správa, městské magistráty, poskytování grantů a dotací, státoobčanská řízení, integrovaný záchranný systém

Alfa stavební stroje Pardubice, půjčovna stavební techniky i se strojníkem, pásový bagr.

Alfa stavební stroje Pardubice, půjčovna stavební techniky i se strojníkem, pásový bagr

Jeřábnické práce Pardubice, pronájem autojeřábů Tatra s teleskopickým výložníkem.

Jeřábnické práce Pardubice, pronájem autojeřábů Tatra s teleskopickým výložníkem

Související články
Bentonitový těsnící pás – MQ 114 150 x 1,5 mm

MEDIUM INTERNATIONAL I. s.r.o.

Bentonitový těsnící pás – MQ 114 150 x 1,5 mm

Hydroizolace staveb vyžaduje optimální řešení, které dokážou zajistit těsnící systémy z bentonitu. Jejich účinky spočívají ve špičkové ochraně před průniky vody včetně tlakové. O jejich výrobu a následný prodej se již léta stará společnost MEDIUM International I. s.r.o. se sídlem v Mostě.


Víceúčelová hřiště nejen pro školy vyžadují kvalitní sportovní povrch

Forward tenis - sportovní stavby

Víceúčelová hřiště nejen pro školy vyžadují kvalitní sportovní povrch

Hrací plocha a kvalitní hřiště jsou důležitou součástí všech tělocvičen, sportovišť i obcí. Nejen tenisové kurty, ale i fotbalové hřiště a velice oblíbené multifunkční hřiště vyžadují k realizaci kvalitu, profesionalitu a zkušenosti. A právě tyto a další podmínky splňuje firma Forward tenis-sportovní stavby se sídlem ve Staré Boleslavi.


Vysoce kvalitní železobetonové bazény od francouzského výrobce Desjoyaux jsou vhodné jako rodinné bazény i bazény do veřejných prostor

Bazény Desjoyaux, s.r.o.

Vysoce kvalitní železobetonové bazény od francouzského výrobce Desjoyaux jsou vhodné jako rodinné bazény i bazény do veřejných prostor

Představujeme Vám společnost Bazény Desjoyaux, s.r.o., jež je zastoupením této světové značky pro český trh. Společnost se specializuje výhradně na bazény a jejich příslušenství, a díky tomu je schopna svým zákazníkům nabídnout vždy ten nejlepší servis a poradenství s výběrem nejvhodnějšího bazénu.


Stavebniny, stavební materiál, koupelny a koupelnové studio Břeclav, Podivín, Hustopeče

STAVEBNINY VAJBAR s.r.o.

Stavebniny, stavební materiál, koupelny a koupelnové studio Břeclav, Podivín, Hustopeče

Stavba domu nebo jiných projektů sebou přináší nejen mnoho starostí, ale také nákupů potřebného materiálu, a sice především toho stavebního. Kromě toho potřebujete s výběrem i množstvím poradit, dopravit, namíchat barvu nebo si vybrat vhodné řešení koupelny. A přesně takový servis vám s profesionálním přístupem a technikou poskytnou STAVEBNINY VAJBAR s.r.o. v prodejnách Břeclav, Podivín a Hustopeče.


Firemní články
Obec Oucmanice, okres Ústí nad Orlicí, spolky Klub seniorů, SDH Oucmanice, ekocentrum Paleta

Obec Oucmanice, okres Ústí nad Orlicí, spolky Klub seniorů, SDH Oucmanice, ekocentrum Paleta

Oucmanice vznikly během kolonizace ve 13. století, kdy se české země široce otevřely také novinkám z pokročilejšího Západu.