Obec Oucmanice


Oucmanice 60, Oucmanice 562 01
Obec Oucmanice je malá obec, která se nachází v okrese Ústí nad Orlicí a žije zde asi 242 obyvatel.

Oucmanice vznikly během kolonizace ve 13. století, kdy se české země široce otevřely také novinkám z pokročilejšího Západu. Do přemyslovských zemí se dostávalo zákupní právo, tzn. poddanské dědičné držení půdy, které bylo spojeno s povinností odvádět feudální rentu. Šířilo se městské zřízení, novinky v zemědělství a v řemeslné technologii. Usazování obyvatel zprostředkovateli, neboli lokátory, na doposud neobydlených místech se dělo buď z iniciativy panovníka, nebo se osídlování chopily bohatší církevní instituce, o něco později i mocnější páni. Osídlování bylo záležitostí velice náročnou a muselo splnit několik podmínek. K nejzákladnějším patří zajištění obživy osídlenců a vzájemná komunikace mezi jednotlivými místy. Některá literatura uvádí, že do míst dnešních Oucmanic přišel jakýsi německý kolonista Walczman, který se stal právě oním shora uvedeným lokátorem. Lze předpokládat, že byl pověřen panovníkem.

Obec Oucmanice se poprvé písemně zmiňují k roku 1292 jako „vila Valczmanni“. Jsou jednou ze sedmnácti vsí založených v rámci první fáze kolonizace našeho území o čemž svědčí i pojmenování vsi, kdy se jeho původ vysvětluje jako lidé Valcmanovi. Tvar Valcmanice je v pramenech dochován po celou dobu do konce 16. století.Od druhé poloviny 17. století se objevuje Aucmanice (v různých grafických podobách apod.) Ve druhé polovině 19. století jsou to pak Úcmanice a Oucmanice.

V obci naleznete knihovnu, prodejnu smíšeného zboží, hospodu, obecní úřad a ekocentrum Paleta, jenž se zabývá ekologickou výchovou se zvláštním důrazem na působení na děti a mládež.

Jsou zde tyto spolky - Klub seniorů, SDH Oucmanice, Dámský klub, Spolek lidových tradic v Oucmanicích, Sdružení přátel kapličky v Oucmanicích.

Obecní úřad naleznete na adrese Oucmanice 60, okres Ústí nad Orlicí.

Produkty
  • veřejná správa, městské magistráty, poskytování grantů a dotací, státoobčanská řízení, integrovaný záchranný systém

Výroba a prodej bytového textilu a doplňků do bytu Litomyšl, osušky, záclony, potahy, lůžkoviny.

Výroba a prodej bytového textilu a doplňků do bytu Litomyšl, osušky, záclony, potahy, lůžkoviny

Nehtové, kosmetické, pedikérské a masážní studio Pardubice, modeláž nehtů, manikúra.

Nehtové, kosmetické, pedikérské a masážní studio Pardubice, modeláž nehtů, manikúra

Související články
Kvalitní zdroj pitné vody, to jsou vrtané studny EKODRILL

EKODRILL, s.r.o.

Kvalitní zdroj pitné vody, to jsou vrtané studny EKODRILL

Rozhodli jste se pro vlastní zdroj podzemní vody, pro vrtanou studnu? Obraťte se na firmu EKODRILL, s.r.o., specialistu na vrtané studny. Pomůžeme vám získat podzemní vodu na vašem pozemku a vybudovat vlastní vrtanou studnu. Své služby nabízíme majitelům domů, zahrádek, chat i starostům obcí.


DC měniče, AC/DC zdroje a další elektro komponenty za dobré ceny

VIENNA-COMPONENTS-TRADING s.r.o.

DC měniče, AC/DC zdroje a další elektro komponenty za dobré ceny

Potřebujete spolehlivé elektro komponenty, které vás nezklamou ani v krizových situacích? Společnost Vienna Components Trading takové nabízí. Pořiďte kvalitní konektory, kabely, jističe, AC/DC zdroje, DC měniče a další produkty z oblasti elektronických a elektromechanických komponent průmyslové elektroniky.


Předcházejte katastrofám díky pravidelnému čištění komínů a kotlů

KOVOBLESK KPS OPAVA s.r.o.

Předcházejte katastrofám díky pravidelnému čištění komínů a kotlů

Požáry domů nejsou neobvyklým jevem. V loňské topné sezoně došlo k téměř tisícovce požárů. A jejich příčina? Špatně ošetřené komíny - konkrétně vznícení sazí v komíně, které se rychle rozšiřuje. Tyto požáry se při včasném zásahu dají snadno uhasit. Ještě lépe se jim dá ale předcházet. Pomůže vám s tím společnost Kovoblesk Opava.


Chemický peeling pro vyhlazení vrásek a omlazení pleti

5R Studio

Chemický peeling pro vyhlazení vrásek a omlazení pleti

Péče o krásu a zdraví je důležitou součástí života ženy v každém věku. Proto zajisté uvítáte všechny kvalitní metody, díky kterým si dopřejete zdravý a mladistvý vzhled třeba formou chemického peelingu, který omlazuje a vyhlazuje vrásky. Kompletní péči vám poskytne kosmetický salón 5R Studio v Brně.


Firemní články
Obec Oucmanice, okres Ústí nad Orlicí, spolky Klub seniorů, SDH Oucmanice, ekocentrum Paleta

Obec Oucmanice, okres Ústí nad Orlicí, spolky Klub seniorů, SDH Oucmanice, ekocentrum Paleta

Oucmanice vznikly během kolonizace ve 13. století, kdy se české země široce otevřely také novinkám z pokročilejšího Západu.