Mediekos Ambulance, s.r.o.
Dietní doporučení při OSTEOPORÓZE

Co je to osteoporóza Onemocnění, při kterém nastává úbytek kostní hmoty v jejím objemu, mění se mikroarchitektura kosti, kdy se v kostní tkáni vytváří póry a dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. Může nastat nerovnováha funkcí kostí: snížená tvorba nové kosti (osteoporóza II. typu = stařecká, nezávislá na pohlaví) nebo naopak zvýšené odbourávání kostní tkáně (osteoporóza I. typu = postmenopauzální, u žen po 50. roce věku). Projevuje se zvýšeným sklonem ke zlomeninám, zejména pak obratlů, krčku kosti stehenní, předloktí, poklesem tělesné výšky v důsledku snižování obratlů, bolestmi v kyčlích, v zádech.


Hlavními rizikovými faktory jsou

 • Dědičné dispozice
 • Nedostatečný přísun vápníku ve stravě během života, zejména v dětství, dospívání a ve věku do 30–35 let věku, kdy dochází k hromadění vápníku v kostech
 • Nedostatek pohybu (sedavé zaměstnání, málo sportovních aktivit)
 • Nadměrná konzumace alkoholu (snižuje vstřebávání vápníku)
 • Konzumace kávy a nápojů obsahující kofein
 • Kouření (snižuje vstřebávání vápníku)
 • Nedostatek vitaminu D
 • U žen nedostatek hormonů v období menopauzy
 • Redukční diety a poruchy přijímaní potravy
 • Řada onemocnění ovlivňující metabolismus vápníku v těle
 • Užívání některých léků – glukokortikoidy, heparin, antiepileptika, anacida

REŽIMOVÁ OPATŘENÍ A DOPORUČENÍ

Režimová opatření a doporučení

 • Pravidelný přísun vápníku ve stravě
 • Zvýšit tělesnou aktivitu, pravidelný pohyb
 • Pobyt venku – doplnění zásoby vitamínu D v těle ze slunečního záření
 • Udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost (ani příliš nízká váha, ani nadváha či obezita)
 • Omezit kouření, pití alkoholu, zrnkové kávy a nápojů s kofeinem

 

Denní doporučené množství vápníku:

u dětí dle věku

400–700 mg

u dospívajících (10–18 let)

1300–1500 mg

u dospělého člověka

800–1000 mg

ženy v těhotenství

1200 mg

ženy kojící

1000 mg

ženy po menopauze, muži nad 65 let

1300–1500 mg

                                                                                 

Dietní doporučení

Ve stravě by mělo být adekvátní množství bílkovin. Snažíme se vybírat potraviny s vysokým obsahem vápníku a dbáme současně na nízký obsah tuku a cholesterolu (max. 280 mg na den). Základem jsou mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku (jogurty, sýry, pudinky, zákysy apod.) a mléko samotné. Dále listová zelenina, mák, lískové ořechy, mandle, fazole.

Potraviny s vysokým obsahem vápníku řadíme do jídelníčku raději několikrát za den v menších porcích a více spíše v odpoledních a večerních hodinách, protože vápník se nejlépe vstřebává v noci. Pro jeho snadnější vstřebávání doporučujeme konzumovat kyselejší potraviny, které vstřebávání vápníku podporují (ovocné šťávy, mošty, kyselé zeleninové saláty).

Nepodáváme pokrmy obsahující kyselinu šťavelovou (špenát, reveň, rybíz, angrešt) a pokrmy s vysokým obsahem hrubé vlákniny (otruby, celozrnná mouka, graham, celozrnné obilí), neboť tyto pevně váží vápník ve střevě a brání jeho dostatečnému vstřebání do organismu.

Způsob úpravy pokrmů při osteoporóze nevyžaduje zvláštní omezení, pokud však nejsou jiné zdravotní potíže – v tomto případě se poraďte s nutriční terapeutkou nebo s lékařem. Vzhledem ke zdravému způsobu života však upřednostňujeme vaření, dušení, přípravu v páře, pečení, grilování před smažením a fritováním, kdy je zbytečně velká spotřeba tuků. Strava má být pestrá. Pro přísun vápníku doporučujeme přidávaní mléka, sypání pokrmů sýrem, zapékání se sýrem apod.

Současně se doporučuje konzumovat potraviny s obsahem vitamínu D – mořské ryby a výrobky z nich, vaječný žloutek a máslo (pozor však na obsah cholesterolu), rostlinné tuky. Pokud tento vitamín chybí, lze jej doplňovat tělu také medikamentózně.


Více informací naleznete na našich stránkách  http://www.mediekosambulance.cz

FIREMNÍ ČLÁNKY


O společnosti Mediekos Ambulance, s.r.o.

O společnosti Mediekos Ambulance, s.r.o.

Mediekos Ambulance, s.r.o. vznikla ve Zlíně roce 1992 jako nestátní zdravotnické zařízení zabývající se laboratorní diagnostikou. Od roku 1996 se zabývá metabolickou medicínou v oblasti poruch lipidů a poruch kostního metabolismu. V roce 1998 vzniklo první Osteologické pracoviště ve Zlíně, kde se vytvořil model systémové péče o nemocné s metabolickými poruchami skeletu.

Vydáno 02.04.2014
Osteoporóza a její léčba - ambulance Zlín

Osteoporóza a její léčba - ambulance Zlín

Osteoporóza - choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně, kdy se v kostech objevují póry a dochází k úbytku vápníku i dalších důležitých minerálů. Příčin může být více, a to nejen vyšší věk a menopauza, ale například i nedostatek pohybu. Osteoporóza se projevuje především bolestmi zad a kostmi náchylnými na zlomení nebo sníženou pohyblivostí.

Vydáno 06.04.2016Vydáno 22.08.2014
1734 Zhlédnutí
Topováno 02.03.2018